Stuletnia czytelniczka ze złotą kartą Biblioteki Norwida - Bibliotekarz Lubuski

Stuletnia czytelniczka ze złotą kartą Biblioteki Norwida

Halina Węglińska, najstarsza czytelniczka Biblioteki Norwida oraz słuchaczka Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która w styczniu świętowała swoje setne urodziny, otrzymała złotą kartę biblioteczną!

stuletniaczytelniczkaNa początku tego roku byliśmy świadkami wyjątkowego wydarzenia, które miało miejsce w Bibliotece Norwida. Jedna z naszych czytelniczek, Halina Węglińska, świętowała setną rocznicę swoich urodzin! 23 stycznia 2020 roku w galerii biblioteki odbyła się specjalna uroczystość, zorganizowana z tej okazji przez Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku, do którego należy zacna jubilatka. Były życzenia, gratulacje, kwiaty, prezenty i oczywiście urodzinowy tort – wszystko w blasku fleszy i obecności przyjaciół, oficjeli oraz mediów. Halina Węglińska przyszła na imprezę z córką Wandą i wnukiem Jarkiem. Elegancka i uśmiechnięta, witana w murach zielonogórskiej książnicy gromkimi brawami. Jubilatka zasiadła na specjalnie przygotowanym fotelu – niczym tronie, do którego przymocowano balony w kształcie 100. Uroczystość prowadziła prezes Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zofia Banaszak, która na samym początku złożyła stulatce życzenia w imieniu własnym i wszystkich słuchaczy. Podkreśliła także, że Halina Węglińska jest najstarszą członkinią zielonogórskiego UTW. Specjalne listy gratulacyjne przysłali pani Halinie: Marszałek Województwa Lubuskiego i Prezydent Miasta Zielona Góra. Swoje życzenia złożył także dyrektor Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zielonej Górze oraz kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego. Wyjątkowy stuletniaczytelniczka2prezent wręczył jubilatce dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze – złotą kartę biblioteczną, wystawioną dokładnie w dniu jej setnych urodzin. Andrzej Buck podkreślił, że jest to pierwsza złota karta wystawiona przez Bibliotekę Norwida. Dzięki niej zacna czytelniczka będzie traktowana w bibliotece wyjątkowo. W uroczystości uczestniczyły także obie wicedyrektor zielonogórskiej książnicy, Anna Polus i Żaneta Cierach, które złożyły na ręce jubilatki życzenia, kwiaty i zestaw książek. Prezes ZUTW dodała, że Halina Węglińska musi jak najdłużej żyć, aby przeczytać wszystkie książki znajdujące się w zbiorach zielonogórskiej biblioteki, a która ma w swoich zasobach tysiące woluminów. Podczas imprezy nie zabrakło także życzeń od przyjaciół, słuchaczy zielonogórskiego UTW oraz piosenek na cześć jubilatki, a także osobistych wspomnień. Halina Węglińska opowiedziała gościom także historię swojego życia, które wcale nie było łatwe. Druga wojna światowa, aresztowanie męża i wywiezienie do Oświęcimia po trzech miesiącach od ślubu. Nigdy nie dowiedziała się, gdzie leżą jego prochy. Przeżyła także zawał serca. Stulatka opowiedziała też, jak to się stało, że trafiła do Zielonej Góry, do której stuletniaczytelniczka3stuletniaczytelniczka4przyjechała z Łodzi już po wojnie i została aż do dzisiaj. Na zakończenie spotkania jubilatka zdradziła obecnym także swoją receptę na długie życie – być dobrym człowiekiem i otaczać się życzliwymi ludźmi oraz nigdy nie tracić pogody ducha i zainteresowania światem.

Anna Urbańska

stuletniaczytelniczka5stuletniaczytelniczka6