Gra miejska jako forma promocji biblioteki w przestrzeni miasta - Bibliotekarz Lubuski

Gra miejska jako forma promocji biblioteki w przestrzeni miasta

Od kilku lat szprotawska biblioteka w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek przygotowuje tematyczne gry miejskie, do udziału w których zaprasza przedstawicieli lokalnych środowisk: uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, seniorów zrzeszonych w Uniwersytecie Trzeciego Wieku oraz Związku Emerytów i Rencistów, nauczycieli, bibliotekarzy oraz oczywiście członków DKK.

gramiejskaWszystko zaczęło się w 2016 roku, kiedy Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie obchodziła swoje 70-lecie. Z tej właśnie okazji chcieliśmy „wyjść” na zewnątrz, do mieszkańców, w przestrzeń miasta. To była, jak się potem okazało, nie tylko pierwsza gra miejska zorganizowana przez bibliotekę, ale w ogóle pierwsza gra zorganizowana na terenie Szprotawy. Tematyka gry była oczywiście związana ze szprotawską biblioteką, jej historią, ofertą czytelniczą i księgozbiorem. W minionym roku do współorganizacji gry miejskiej zaprosiliśmy Szkołę Muzyczną, a sama gra odbyła się pod hasłem „Poezja w muzyce – muzyka w poezji”. Przygotowaliśmy kilka stanowisk, na których głównym zadaniem było głośne przeczytanie wybranych wierszy polskich poetów oraz odgadnięcie tytułu piosenki granej przez uczniów szkoły muzycznej na różnych instrumentach (skrzypce, saksofon, organy, trąbka). Oczywiście na każdym stanowisku były inne wiersze nawiązujące do muzyki (np. Pieśń o bębnie Zbigniewa Herberta, Skrzypce Wandy Chotomskiej czy Piosenka Leopolda Staffa). Wszyscy byli pod dużym wrażeniem. Współpraca ze szkołą muzyczną okazała się strzałem w dziesiątkę. „Kobiety literatury polskiej” to także tytuł naszej gry miejskiej. Zorganizowana została w2018 roku. Chcieliśmy nawiązać do jubileuszu 100-lecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce.Na przygotowanych stanowiskach znalazły się wtedy zadania dotyczące takich kobiecych znakomitości polskiej literatury, jak: Wisława Szymborska, Olga Tokarczuk, Wanda Chotomska, Elżbieta Cherezińska, Maria Konopnicka, Katarzyna Bonda, Małgorzata gramiejska1Musierowicz. Grę miejską zorganizowaliśmy także z okazji 750-lecia powstania Szprotawy. Zadania na stanowiskach dotyczyły zagadnień związanych z historią miasta, przyrodą, zabytkami, pomnikami, atrakcjami turystycznymi czy znanymi mieszkańcami. Do współpracy zaprosiliśmy wtedy Muzeum Ziemi Szprotawskiej oraz harcerzy w roli wolontariuszy, którzy przebrali się odpowiednio do tematyki zadania. W organizacji gry miejskiej najwięcej czasu zajmuje wcześniejsze przygotowanie gry, na co składa się przemyślenie tematyki nawiązującej do literatury, bezpieczne rozlokowanie stanowisk w przestrzeni miasta, wymyślenie ciekawych zadań na poszczególnych stanowiskach, przygotowanie zaproszeń dla uczestników oraz mapek z rozkładem stanowisk itp. Zazwyczaj każda bibliotekarka przygotowuje i aranżuje jedno stanowisko tematyczne, które potem obsługuje podczas gry. Sama gra trwa z reguły od 2 do 3 godzin, w zależności od ilości stanowisk oraz odległości między nimi. Gry miejskie w Szprotawie rozpoczynamy zawsze uroczystym apelem na Rynku przed ratuszem, w obecności zaproszonych władz samorządowych. Prezentujemy wtedy dokładnie tematykę gry, omawiamy zasady i rozmieszczenie stanowisk, przedstawiamy drużyny (zazwyczaj 5-6 grup po kilka osób). Następnie uczestnicy dostają mapki i przemieszczają się do poszczególnych punktów (każda grupa losowo wybiera swoje pierwsze stanowisko oznaczone cyfrą). Drużyny po odwiedzeniu wszystkich miejsc i zebraniu żetonów (jedno stanowisko – jeden żeton) pojawiają się w miejscu startu, czyli na rynku, gdzie następuje podsumowanie gry i gramiejska2gramiejska3rozdanie dyplomów wszystkim grupom. Wtedy też jest najwięcej emocji, gdyż uczestnicy dzielą się między sobą wrażeniami z poszczególnych etapów, komentując, które zadania były ciekawe, a które trudne lub mało atrakcyjne. I o to właśnie chodzi! O dobrą, twórczą zabawę, integrację uczestników bez względu na wiek i doświadczenie, a przy okazji (a może przede wszystkim) o promocję literatury i czytelnictwa w środowisku lokalnym. A co w tym roku? Wybór jest oczywisty – tematem będą polscy laureaci Literackiej Nagrody Nobla, więc stanowisk tematycznych będzie pięć.

Jolanta Wawrzyniak