Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Czytelnicza akcja dla pacjentów zielonogórskiego szpitala - Bibliotekarz Lubuski

Czytelnicza akcja dla pacjentów zielonogórskiego szpitala

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Szpital Uniwersytecki im. K. Marcinkowskiego wZielonej Górze doskonale zdają sobie sprawę, że prawdziwą udręką dla pacjentów jest niespokojne czekanie na diagnozę podczas pobytu w szpitalu. Aby choć trochę odwrócić uwagę chorych od ich problemów zdrowotnych, obie instytucje zawarły między sobą ciekawe porozumienie.

 

czytelniczaakcja22 stycznia 2020 roku w Bibliotece Norwida odbyło się spotkanie, podczas którego dyrektor WiMBP, dr Andrzej Buck, oraz prezes Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego, dr Marek Działoszyński, dokonali aktu podpisania porozumienia, którego głównym celem jest szeroko pojęta współpraca pomiędzy placówkami. Do głównych postanowień należy zdecydowanie promocja czytelnictwa wśród pacjentów zielonogórskiej lecznicy. Zarówno pacjenci, jak i pracownicy szpitala będą mogli wyczekiwać odwiedzin pracowników biblioteki, którzy dostarczać im będą wszystkie materiały, o które wcześniej poprosili (a będą to nie tylko książki i czasopisma, ale również inne zasoby dostępne w bibliotece). Zbieraniem zamówień oraz dostarczaniem materiałów czytelniczych prosto do łóżek pacjentów zajmuje się pracownik Filii nr 4 WiMBP w Zielonej Górze. Wszystkie książki można również zamówić online. Co więcej, zielonogórski Norwid zadeklarował chęć systematycznego uzupełniania zbiorów na poszczególnych oddziałach szpitala, a więc na tzw. półkach bookcrossingowych. Dyrektor biblioteki oraz prezes szpitala w swojej dyskusji nie zapomnieli także o najmłodszych. Porozumienie przewiduje bowiem wiele działań animacyjnych związanych z książką, które odbędą się na oddziałach zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jak okazało się w praktyce, pacjenci bardzo chętnie korzystają z tej szczególnej akcji. Możliwość zamówienia książki lub gazety, rozmowa z pracownikiem czytelni oraz – wreszcie – zapoznawanie się z wybraną lekturą stanowi dla chorych chwilowe oderwanie się od nie zawsze radosnej rzeczywistości, ponieważ jak powiedział kiedyś angielski powieściopisarz, William Somerset Maugham: „Przyzwyczaić się do czytania książek – to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego”.

Aleksandra Kucza