Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Rodzinnie i kreatywnie w placówkach Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze - Bibliotekarz Lubuski

Rodzinnie i kreatywnie w placówkach Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze

Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze prowadzi sześć filii bibliotecznych i trzy punkty. W każdej placówce dzieje się coś ciekawego dla mieszkańców w różnym wieku.

 

rodzinieikreatywnieBiblioteka dla Babci i Dziadka

Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze – Filia w Łężycy to nie tylko miejsce, w którym można wypożyczyć książki, ale także wziąć udział w okolicznościowych warsztatach plastycznych. Tym razem w dniach 16 stycznia oraz 20 stycznia 2020 roku zorganizowano warsztaty plastyczne dla dzieci z okazji Dnia Babci i Dziadka. Liczna grupa dzieci przygotowała dla dziadków drewniane szkatułki i serduszka metodą decoupage. Metoda decoupage polega na zdobieniu różnorodnych przedmiotów (drewnianych, szklanych, porcelanowych) wzorem z cienkiego papieru. Papierowe elementy są wycinane, a następnie przyklejane na konkretny obiekt i pokrywane specjalnym lakierem. Warsztaty plastyczne organizowane przez bibliotekę w Łężycy cieszą się ogromną popularnością, a dzieci i młodzież chętnie biorą w nich udział. Poprzez uczestnictwo w zajęciach dzieci uczą się kreatywności, a aktywność manualna w ramach kolejnych warsztatów plastycznych sprawia im coraz mniejszą trudność. Prace przygotowane w bibliotece każdorazowo zabierane są przez uczestników do domu – jako pamiątka i zaproszenie do uczestnictwa w następnych spotkaniach. Wszystkim babciom i dziadkom należy pogratulować utalentowanych wnucząt. Początkującym artystom – przekazać wyrazy uznania.

Kreatywne ferie w bibliotece w Łężycy

rodzinieikreatywnie1Grono miłośników działań twórczych wBibliotece Publicznej w Zielonej Górze w Filii w Łężycy stale się powiększa. W trakcie ferii zimowych zostały zorganizowane warsztaty kreatywne, które cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat. Uczestnicy poznali podstawową technikę makramy. Makrama to sztuka wiązania, zaplatania sznurków, w której nie używa się żadnych igieł ani szydełek. Tą metodą można wyplatać bransoletki, naszyjniki, kwietniki, torebki i inne przedmioty ozdobne lub użytkowe. W czasie ferii wbibliotece królowały bransoletki. Do wykonania bransoletki metodą makramy potrzebne są kolorowe, bawełniane sznurki oraz różnobarwne koraliki. Dzieci chętnie przygotowały dla siebie bransoletki z własnymi imionami. Zajęciami były zachwycone nie tylko dziewczynki, ale również chłopcy. Uczestnictwo wwarsztatach sprawiło każdemu ogromną radość, mimo małych trudności z wiązaniem supełków.

Przedszkolaki z Zawady w pałacowej Bibliotece w Starym Kisielinie

rodzinieikreatywnie2Grupa przedszkolaków z Zawady 27 stycznia 2020 roku odwiedziła Bibliotekę Publiczną w Zielonej Górze – Filię w Starym Kisielinie. Od października 2018 roku biblioteka mieści się w Pałacu wStarym Kisielinie – dawnym Archiwum Państwowym, które działało tam do 2014 roku. Obecnie w pięknie wyremontowanym pałacu znajduje się nie tylko biblioteka, ale także Filia Zielonogórskiego Ośrodka Kultury oraz przedszkole. Dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 44 wraz z opiekunami przyjechały na wycieczkę pociągiem z Zielonej Góry do biblioteki w Starym Kisielinie. Podczas pobytu goście zwiedzili placówkę. Oczarowały ich pałacowe sale, w których mieści się biblioteka, a także różnorodność księgozbioru dla najmłodszych czytelników. Przedszkolakom chyba najbardziej przypadł do gustu barwny kącik dziecięcy z wieloma książkami i zabawkami. Dzieci chętnie bawiły się maskotkami, a także zagrały w gry, które są dostępne w bibliotece. Chłopcy z uwagą przeglądali książki o pojazdach i pociągach, natomiast dziewczynki były zainteresowane wszelkimi pozycjami związanymi z księżniczkami. Maluchy miały także okazję wysłuchać bajki Kosmosferf, którą przeczytała bibliotekarka. Przedszkolaki żegnały się w znakomitych nastrojach, pełne nowych, niesamowitych wrażeń.

Spotkanie z dziadkami w Punkcie Bibliotecznym w Janach

25 stycznia 2020 roku w Punkcie Bibliotecznym w Janach już po raz 22. odbyło się spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Wydarzenie jak zawsze cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród seniorów i przebiegło w miłej, domowej atmosferze. W spotkaniu wzięło udział 20 osób. Na gości poza słodkim poczęstunkiem czekały także upominki, które zostały wykonane podczas warsztatów. W tym roku seniorzy otrzymali kolorowe broszki. Uczestnikom spotkania towarzyszyła muzyka na żywo. Babcie i dziadkowie mieli okazję biesiadować i świetnie bawili się na parkiecie.Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim za spotkanie. Babciom i dziadkom życzymy wszystkiego dobrego: wiele radości oraz uśmiechu każdego dnia! Do zobaczenia za rok!

rodzinieikreatywnie3Z przedszkolakami nie tylko o miłości…

Walentynki, czyli dzień zakochanych, który obchodzony jest 14 lutego, to wyjątkowy dzień nie tylko dla zakochanych par. W ten magiczny poranek biblioteka w Starym Kisielinie zorganizowała lekcję biblioteczną dla dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 41. W trakcie zajęć pani Asia rozmawiała z dziećmi o uczuciach, a przede wszystkim o miłości. Mali uczestnicy słuchali o różnych rodzajach miłości, nie tylko tej do drugiego człowieka. Rozmowom towarzyszyły opowiadania: Alberta szuka miłości, Uczucia co to takiego, Mądre bajki i Pomelo jest zakochany. Lekcja biblioteczna została urozmaicona zadaniem plastycznym. Dzieci samodzielnie wykonały walentynkowe laurki, które podarowały rodzicom.

Dzień Dinozaura

Końcówka lutego wcale nie musi być nudna, bo jak się okazuje, właśnie na koniec miesiąca przypada dość nietypowe święto. Mowa oczywiście o Dniu Dinozaura, który wypada 26 lutego. Jest to wspaniała okazja, by przypomnieć sobie o prehistorycznych stworach, które niegdyś zamieszkiwały naszą planetę. Grupa „Bociany” z Miejskiego Przedszkola nr 44 w Zielonej Górze odwiedziła bibliotekę wKisielinie, gdzie wszyscy wspólnie oglądali historię życia i wyginięcia dinozaurów. Dzieciom została zaprezentowana przygoda małego dinozaura – Dinusia. Później mali słuchacze otrzymali kolorowanki pobudzające wyobraźnię istymulujące zdolności manualne. Mili goście przybyli do biblioteki ubrani w koszulki i bluzki z dinozaurami. Przynieśli także przedmioty związane z tematem dnia: figurki dinozaurów, książeczki edukacyjne, muszelki. Największą atrakcją spotkania było wyrabianie masy solnej. Wykonano w niej odciski dinozaurów oraz skamieliny.

Daria Bednarek