Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Dawnych wspomnień czar… Kolekcja płyt gramofonowych w zbiorach zielonogórskiej książnicy - Bibliotekarz Lubuski

Dawnych wspomnień czar… Kolekcja płyt gramofonowych w zbiorach zielonogórskiej książnicy

Początki gromadzenia zbiorów muzycznych wzielonogórskiej książnicy sięgają połowy lat 60. ubiegłego wieku. Pierwszy zapis inwentarzowy nosi datę 10 października 1967 roku. Kupowane były przede wszystkim płyty gramofonowe o zapisie analogowym, zwane popularnie „analogami” i notacje muzyczne, których obecnie posiadamy około siedmiu tysięcy.

 

Początki gromadzenia zbioru płyt to przede wszystkim muzyka poważna, najczęściej wydawnictwa radzieckiej wytwórni Melodia, bułgarskiej Balkanton czy węgierskiej Qualiton, ale również sporo płyt Polskich Nagrań Muza, które wydawały także muzykę rozrywkową, przede wszystkim polską. Mamy więc bogaty zbiór jazzu od roku 1966 i pamiętnych festiwali Jazz Jamboree, płyty z festiwali w Sopocie i Opolu od 1964 roku, dziś już unikatowe nagrania na żywo. Pokaźna jest również kolekcja polskiego rocka lat 80. ubiegłego wieku. Niestety nasza płytoteka jest uboga, jeśli chodzi o wykonawców zachodnich muzyki rozrywkowej. Miało to niewątpliwie związek z kręgiem geopolitycznym, w którym wówczas znajdowała się Polska. Dlatego też w przeważającej części nagrania pochodzą z byłych krajów socjalistycznych, gdyż przeważnie tylko takie płyty dostępne były na rynku wydawniczym. Wśród nich zdarzały się jednak perełki. Zielonogórska książnica może pochwalić się zbiorem płyt zespołu The Beatles wydawanych przez EMI Italiana w latach 1963-1970. Są to: Please please me – 1963, With The Beatles – 1963, Help – 1965, Rubber soul – 1965, Revolver – 1966, Sgt. pepper’s loney hearts club band – 1967, Yellow submarine – 1969, Abbey road – 1969 czy Let it be – 1970. Kolekcja ta jest dostępna dzisiaj wyłącznie na miejscu w mediatece Góra Mediów i tam też można posłuchać płyt w miłej i przytulnej muzycznej atmosferze. W Górze Mediów dostępne są też płyty analogowe, które można wypożyczać do domu lub przesłuchać na miejscu, obcując z niepowtarzalnym brzmieniem czarnego krążka. Zielonogórska książnica może pochwalić się również unikatowymi historycznymi nagraniami niemieckiej wytwórni Eterna czy czeskiej Supraphon. Są to przede wszystkim nagrania muzyki klasycznej. Obecnie cała zgromadzona płytoteka znajduje się w bibliotecznym magazynie i może być zamawiana przez czytelników do wypożyczenia, poza nielicznymi wyjątkami. Najcenniejsze zbiory są przeznaczone wyłącznie do odsłuchania na miejscu. Pozostałe analogi można wypożyczać w Wypożyczalni za pomocą katalogu Integro oraz w mediatece Góra Mediów. Dostępne są do wglądu dla wszystkich chętnych. Można je dotknąć, obejrzeć, posłuchać i wypożyczyć. Należy na pewno wspomnieć jeszcze o sporej kolekcji bajek i baśni wydawanych na płytach w latach 70. i 80. ubiegłego wieku przez Polskie Nagrania. Stanowią one dzisiaj unikatową kolekcję płytoteki dla dzieci. Zbiór płyt gramofonowych WiMBP im. Cypriana Norwida wZielonej Górze obecnie jest już zbiorem archiwalnym, zamkniętym, sukcesywnie wprowadzanym do bazy komputerowej. Aktualnie biblioteka posiada ponad sześć tysięcy płyt gramofonowych, które niewątpliwie są świadectwem minionego czasu zaklętego w czarnym krążku. Współcześnie na muzycznym rynku wydawniczym ukazują się wydania analogowe do płyt CD wykonawców muzyki rozrywkowej, co świadczy o zainteresowaniu melomanów i nieprzemijającej miłości do brzmienia analogowego.

Małgorzata Cichoń