Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Czytanie a nauka języków obcych - Bibliotekarz Lubuski

Czytanie a nauka języków obcych

Warto korzystać z zasobów Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. Cypriana Norwida wZielonej Górze! Dla czytelników dostępna jest literatura piękna i popularnonaukowa, a także pokaźna ilość książek, wktórych znajdziemy opowiadanie, ćwiczenia do tekstu oraz płytę z audiobookiem. W takiej formie wydawane są często adaptacje znanych dzieł literackich. W niektórych publikacjach znajduje się kod dostępu do publikacji w formie elektronicznej i audio online.

 

Wyszukiwanie w katalogu elektronicznym INTEGRO

Poszukując książek do nauki języka obcego w katalogu Biblioteki Norwida, należy wwyszukiwarce wpisać jako temat tag „nauczanie języków obcych”, następnie wybrać filtr w postaci języka. Książkę wspierającą naukę języka niemieckiego znajdziemy najszybciej, wybierając w głównym oknie katalogowym temat „nauczanie języków obcych”. Następnie należy zaktywizować filtr: „język niemiecki” i ewentualnie zawęzić wyszukiwanie według trafności alfabetycznej tytułu lub autora. Ta ostatnia opcja przyda się na pewno przy wyszukiwaniu obcojęzycznej literatury pięknej, gdzie również po wpisaniu nazwiska autora warto zaznaczyć filtr określający język.

Nauka przez czytanie

Wszystkie książki dostępne w zielonogórskiej Bibliotece Obcojęzycznej mogą służyć nauce języków obcych, chociaż nie wszystkie są publikacjami dydaktycznymi. „Jeśli chcesz szybko nauczyć się języka obcego, nie czytaj przez rok po polsku”– to zdanie wydaje się słuszne, ponieważ metoda czytania w obcym języku jest metodą skuteczną. Po pierwszej lekturze tekstu można niewiele zrozumieć, zwłaszcza jeśli legitymujemy się zaledwie podstawowymi kompetencjami w obszarze danego języka obcego. Kiedy przeczytamy tekst po raz pięćdziesiąty, zrozumiemy prawie wszystko. Można też zacząć czytanie w obcym języku po to, żeby nauczyć się rozróżniać podstawowe części mowy, na przykład czasowniki od rzeczowników. Najszybciej zyskuje się takie umiejętności w pracy z tekstem niemieckim. Dobrym sposobem jest też przeczytanie książki wydanej w języku polskim, a potem tłumaczenia lub oryginału w języku, którego się uczymy.

Warto przeczytać

Doskonałą lekturą do nauki lub doskonalenia umiejętności wzakresie języka angielskiego będą powieści Nicholasa Sparksa. Jednym z ostatnich tytułów, które wpłynęły do Biblioteki Obcojęzycznej jest Safe haven. Autor ma na swoim koncie bardzo dużo tytułów o nieskomplikowanej fabule. Dostępne zarówno w języku polskim, jak i angielskim, w wielu przypadkach zekranizowane, mogą uczynić językowe zmagania prawdziwą przyjemnością. Warte uwagi wśród nabytków Biblioteki Obcojęzycznej są także: opowiadanie wjęzyku niemieckim z ćwiczeniami i z płytą audio Wie im Film oraz powieść Planeta gribov Jeleny Czyżowej – nagradzanej i cenionej rosyjskiej pisarki współczesnej.

Kinga Sczaniecka