Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Mądre Dziecko – projekt współfinansowany ze środków EFS w GBP w Zwierzynie - Bibliotekarz Lubuski

Mądre Dziecko – projekt współfinansowany ze środków EFS w GBP w Zwierzynie

Zadanie przyciągania nowych użytkowników do bibliotek nie jest zadaniem łatwym. Wymaga to wielu zmian oraz nowej oferty dostosowanej do potrzeb jej odbiorców. Gminna Biblioteka Publiczna w Zwierzynie postawiła na zajęcia pobudzające wszechstronny rozwój dzieci. W świetle wniosków wynikających z obserwacji otoczenia biblioteki, wspartych opinią jej użytkowników, zrodziła się inicjatywa wdrożenia projektu „Mądre Dziecko" którego beneficjentami były nie tylko dzieci, ale i ich rodzice. Projekt „Mądre Dziecko" to forma nauki, w którym dzieci nabywały umiejętności i wiedzę z wykorzystaniem wszystkich kanałów poznawczych. Natomiast rodzice uczyli się współpracować z dzieckiem w celu ugruntowania nabytych przez nie umiejętności.

Projekt, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich, realizowany był w dwóch placówkach: w Bibliotece Głównej w Zwierzynie oraz w Filii w Górkach Noteckich. Jego całkowity koszt to 40 437,00 zł. Projekt „Mądre Dziecko" rozpoczął się w lutym tego roku, wzięło w nim udział 16 dzieci zamieszkujących Gminę Zwierzyn. Zajęcia, prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów z gorzowskiej Akademii Nauki, odbywały się w dwóch ośmioosobowych grupach. Każda z grup odbyła 64 godziny zajęć pod hasłem „Galaktyczna przygoda Jedi", których głównym celem była nauka podniesienia sprawności czytania oraz odkrywania wewnętrznych zasobów dziecka. Każdym zajęciom towarzyszyły eksperymenty, rozbudzające pasję poznawania i fascynacji światem, zadawania pytań, a co za tym idzie samodzielnego uczenia się. Projekt „Mądre Dziecko" to nie tylko nauka, ale i zabawa. Uczestnicy mogli poznać tajniki sztuki żonglowania, dużo radości sprawiała im także zabawa z chustą Klanza. Oprócz regularnych cotygodniowych zajęć dzieci wzięły udział w dwóch spektaklach teatralnych, dwóch seansach kinowych oraz wycieczce do stadniny koni w Gościmcu.

Oprócz zajęć dla dzieci w ofercie Projektu były warsztaty dla rodziców: „Wzorce myślowe" oraz „Bez korzeni nie ma skrzydeł". Pierwsze pozwoliły rodzicom zapoznać się ze specyfiką przetwarzania informacji i uczenia się poprzez wykorzystanie dominujących kanałów percepcji, poznać układ 6 wzorców myślowych oraz ich charakterystykę, a wszystko to w oparciu o przykłady z życia wzięte. Świadomość istnienia wzorców myślowych oraz poznanie ich pozwala na większą akceptację partnerów, dzieci, ale też współpracowników, przełożonych oraz siebie samych, co w efekcie sprzyja dobrej komunikacji interpersonalnej.

Warsztaty „Bez korzeni nie ma skrzydeł" pokazały rodzicom jak docierać i odkrywać możliwości i potencjał drzemiący w ich dzieciach oraz pozwoliły poznać różnicę między tzw. pozytywnym myśleniem, a rzeczywistym docieraniem do wewnętrznych zasobów. Z opinii rodziców biorących udział w warsztatach wynika, że były one bardzo ciekawe, wciągające i interesująco prowadzone, wartościowe, pokazujące problemy dzieci w innym świetle.

8 listopada odbyła się Konferencja prezentującą efekty projektu „Mądre Dziecko" i zarazem kończąca przygodę uczestników z projektem. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, uczestnicy projektu, trenerka oraz przedstawicielka „Akademii Nauki", pracownicy GBP w Zwierzynie oraz zainteresowani lokalnymi przedsięwzięciami. Uczestnicy konferencji zapoznali się z założeniami, poszczególnymi etapami realizacji Projektu oraz osiągniętymi rezultatami podjętych działań.

Konferencja prezentującą efekty projektu była okazją nie tylko do podziękowań wszystkim, którzy pomagali przy jego obsłudze, ale także okazją do wręczenia pamiątek dla uczestników spotkania. Niespodziankę przygotowały także trenerki Akademii Nauki z Gorzowa Wlkp., które oprócz prezentacji dwóch eksperymentów, ulubionej części warsztatów dla dzieci, zaprezentowały też nowoczesną zabawkę – nowość w ofercie Akademii Nauki.

The Force Trainer – tak nazywa się zaprezentowana przez Panie „zabawka", która okazała się hitem spotkania. Jest to urządzenie nowej generacji, łączące zabawę z treningiem umysłu. Urządzenie składa się z dwóch części: przezroczystej tuby, w której umieszczona jest piłeczka oraz zakładanego na głowę urządzenia sterującego, wyposażonego w czujniki. Niezwykłość tego urządzenia polega na tym, że sterowanie odbywa się za pomocą „myśli". Zabawa polega na podnoszeniu i utrzymywaniu na odpowiedniej wysokości piłeczki, która przypomina swoim wyglądem „droida" treningowego, z którym zmagał się Luke Skywalker w filmie Gwiezdne wojny. Zabawka wykorzystuje technologię odczytu fal mózgowych. Najważniejszą cechą tej zabawki jest to, że aby uzyskać odpowiedni i pożądany efekt należy się całkowicie skoncentrować i wyciszyć. Dlatego uważa się, iż treningi i zabawa z The Force Trainer powprawiają koncentrację uwagi, uspokajają, ucząc jednocześnie relaksu, poprawiają zdolność i szybkość myślenia oraz pamięć.

Każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił i przez chwilę poczuć się jak rycerz Jedi z filmu Gwiezdne wojny. Zainteresowanie zabawą było ogromne, każdy chciał zobaczyć, jak można przenosić przedmioty za pomocą „myśli".

Na koniec spotkania, przy filiżance kawy i dobrym cieście, uczestnicy Konferencji wymieniali się spostrzeżeniami dotyczącymi projektu, gratulowali pomysłu i pytali o kolejne tego typu przedsięwzięcia.

Sylwia Markiewicz
dyrektor GBP w Zwierzynie