„#Biblioteka”. Konferencja w Bieniowie - Bibliotekarz Lubuski

„#Biblioteka”. Konferencja w Bieniowie

konferencjaNietypowo, bo od kabaretowego skeczu w wykonaniu gospodarzy, rozpoczęła się 17 maja 2019 roku konferencja pod hasłem „#Biblioteka”wBieniowie. Spotkanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną Gminy Żary z siedzibą w Bieniowie zgromadziło około 40 bibliotekarzy, obecni byli również dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze dr Andrzej Buck oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach Beata Kłębukowska.

W pierwszym wystąpieniu Dorota Miołodyńska-Kunztzel przedstawiła ideę Żywej Biblioteki, czyli wydarzenia mającego na celu walkę z uprzedzeniem i dyskryminacją. Pomysł narodził się w Danii, ale metoda ta jest z powodzeniem realizowana na całym świecie, również w Polsce. Polega ona na stworzeniu bezpiecznej przestrzeni do rozmowy z osobami będącymi przedstawicielami grup społecznych zagrożonych dyskryminacją i wykluczeniem.Poprzez kolejną prezentację pt. Junior Developer wbibliotece Natalia Maćkiewicz opowiedziała o Pracowni Orange, działającej w ramach Gminnej Biblioteki Publicznej w konferencja1Bulkowie. Pracownia jest multimedialną świetlicą dostępną nieodpłatnie dla lokalnej społeczności. Wiele wydarzeń, spotkań i warsztatów, które się tam odbywają, ma związek z nowymi mediami. Młodzi użytkownicy nabywają w tej przestrzeni umiejętności, które będą mogli wykorzystać w przyszłości w swojej pracy zawodowej. „Warsztaty biblioplotkarskie” przeprowadzone przez Annę Miodyńską były doskonałą okazją do rozmowy o bibliotecznych wydarzeniach iciekawostkach. Okazało się, że bibliotekarze w czasie swoich podróży chętnie odwiedzają lokalne biblioteki, aby czerpać z nich inspiracje do własnej pracy. Na koniec Paweł Ajdacki opowiedział o roli i potrzebie kultywowania oraz rozwijania idei regionalizmu wbibliotece. Przedstawił historię działalności i plany na przyszłość Wawerskiego Centrum Narracji Historycznej „Murowanka”. Spotkania w ramach konferencji są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, kreowania nowych inicjatyw. Wspierają rozwój zawodowy i osobisty bibliotekarzy, przyczyniają się do rozwoju bibliotek, m.in. poprzez poszerzanie oferty. Przedsięwzięcie GBP w Bieniowie powinno znaleźć kontynuację, gdyż jest to świetna platforma współpracy między bibliotekarzami, co służy zarówno pracownikom bibliotek, jak również ich użytkownikom.

Martyna Zawieja

fot. Anna Celmer