Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Spotkania z retrobajką - Bibliotekarz Lubuski

Spotkania z retrobajką

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami... Tak mogłaby się zaczynać niejedna bajka dla najmłodszych. Jedna z tych, które usypiają do snu. Ta, która niespiesznie płynie opowiadana przez dziadka w zimowy wieczór lub ta, którą naprędce opowiada mama w drodze z przedszkola do domu, skacząc przez kałuże. Także ta, która towarzyszy nam w wakacyjnej podróży, w upalny dzień, sącząc się z samochodowego głośnika.

 

spotkaniazretrobajka  Bajki przybierają rozmaite formy: pięknie wydane książki papierowe, ekranizacje filmowe i przedstawienia teatralne realizowane na podstawie spisanych już wcześniej historii, słuchowiska radiowe, czytane na żywo, jak i te najnowocześniejsze: audiobooki. Każda pachnie ismakuje inaczej, wszystkie jednak łączy możliwość poznawania nowych przygód, wędrowania w świat fantazji ramię w ramię z bohaterami opowieści. Są na tym świecie tacy, którzy pamiętają bajki wjeszcze innej postaci. Nieco już zapomniane, schowane od lat na strychu lub w piwnicy, w kartonowym pudle – bajki, które wydane zostały na płycie winylowej – wielkim czarnym krążku, w którym zaklęty był magiczny świat opowieści. Są też tacy, dla których ten „czarny placek” kojarzy się prędzej z modnym zegarem na ścianie lub plakatem koncertu znanego DJ-a. Są i tacy, ci najmniejsi, spoglądający na winylową płytę pierwszy raz w życiu, którym oczy w takich chwilach błyszczą i rosną ze zdumienia. Dla nich właśnie postanowiliśmy stworzyć cykl spotkań, podczas których odkrywamy historie zapomnianych bohaterów. Tak oto, w mediatece Góra Mediów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze powstały „Spotkania z spotkaniezretrobajka1retrobajką”.
  Warsztaty dedykowane najmłodszym czytelnikom realizowane są wramach Dyskusyjnego Klubu Książki, który na potrzeby projektu został nieco zmodyfikowany. Dyskusja na temat opowieści prowadzona jest już w trakcie słuchania, przerywana nieraz także krótką aktywnością ruchową. Małym słuchaczom, których energia rozpiera, ciężko jest wytrzymać w skupieniu i ciszy nawet kwadrans. Co zatem zrobić, by utrzymać uwagę kilkulatków? Z pewnością liczy się dobór literatury: krótkie wiersze, fragment opowiadania, historie zawierające wstawki muzyczne. O to akurat nietrudno, jeśli mowa o starych nagraniach. Magazyn WiMBP w Zielonej Górze pełen jest winylowych płyt z nagraniami dla dzieci, wydanych wnajwyższej jakości i z należytą starannością oraz zaangażowaniem lektorów: Pora na Telesfora, Zaczarowany las, O dwóch takich co ukradli księżyc,Przygody Małpki Fiki-Miki i wiele innych pozycji. Na ich wspomnienie nieraz kręci się łza wzruszenia i nostalgii w oku nauczycielek, które pamiętają je z własnego dzieciństwa. Przedszkolaki, które jako pierwsze odwiedziły nas w ramach „Spotkań z retrobajką”, miały okazję wysłuchać fragmentu opowiadania Lato Muminków autorstwa Tove Jansson, w którym barwne przygody przeplatają się z pięknymi piosenkami w muzycznej aranżacji Bogdana Chorążuka i Tadeusza Woźniaka. Całość wyreżyserowana została przez Andrzeja Marię Marczewskiego, awrole Muminka i jego przyjaciół wcielili się najznamienitsi z polskich aktorów kina dawnych lat, m.in. Mieczysław Czechowicz (Muminek), Ryszarda Hanin (Mamusia Muminka), Jerzy Bończak (Homek), Mirosława Krajewska (Panna Migotka), Danuta Szaflarska (Paszczakówna), Gustaw Holoubek (narrator). Talentu muzycznego użyczyła w niejednej piosence Krystyna Prońko. Całość zachwyca małych i dużych.
  Podczas audycji pod zamkniętymi powiekami ukazują się obrazy, które nasuwa nam nieskończona wyobraźnia. Ażeby ją rozwinąć i nie zagubić tego twórczego myślenia, uczestnikom spotkania proponujemy warsztaty plastyczne. Sprawdzają się niezawodnie. Od samego początku wszyscy z niecierpliwością na nie czekają, nawet my – jako organizatorzy. W tematyce wysłuchanej wcześniej opowieści dokonują się niepowtarzalne dzieła plastyczne. Tym razem wdłoniach młodych artystów narodziły się Muminki z masy solnej. Niebanalne rozwiązanie angażujące zmysły wzroku, dotyku, a nawet węchu – do masy solnej, tworzonej na miejscu wraz z przedszkolakami, dodany bowiem został waniliowy aromat. Sprawiło to, że zabawa była spotkaniazretrobajka2jeszcze bardziej atrakcyjna. Autorskie pamiątki tego spotkania, skrupulatnie i ostrożnie zapakowane, zabrane zostały do domów po to, by przypominać o spotkaniu z retrobajką w mediatece.
  Projekt realizowany jest dzięki Instytutowi Książki, a relacje ze spotkań znaleźć można na stronach WiMBP w Zielonej Górze, a także oficjalnej stronie DKK. Cykl warsztatów przewidziany jest do końca roku 2019. Mamy nadzieję, że jest to dopiero początek odkrywania na nowo starych historii zaklętych w winylowych płytach.

Anna Celmer
fot. Bartosz Czerniawski