Nowa „twarz” magazynu Biblioteki Norwida w Zielonej Górze - Bibliotekarz Lubuski

Nowa „twarz” magazynu Biblioteki Norwida w Zielonej Górze

15 lutego 2019 roku, po niemal półrocznej przerwie, Dział Magazynów i Zbiorów Zabezpieczonych wznowił działalność. Czas ten był poświęcony na gruntowny remont czwartego piętra Biblioteki Norwida. Dokonano wymiany płytek PCV na wykładzinę obiektową (na powierzchni 900 mkw.), wymieniono świetlówki na lampy ledowe. Zamurowano dwa boczne wejścia do pomieszczenia, w zamian umieszczono nowe drzwi w centralnym miejscu. Wymalowano ściany oraz drzwi do wind towarowych.

nowatwarzmagazynunowatwarzmagazynu1Historia budynku Biblioteki Norwida sięga 1975 roku. Od tego czasu magazyn był dwukrotnie remontowany – w latach 80. ubiegłego wieku odnowiono ściany, a w latach 90. wyremontowano toaletę. Potrzeba zmian aranżacji była wręcz nagląca. Stare meble biblioteczne oraz regały na książki nie odpowiadały współczesnym standardom. Stały się niefunkcjonalne i po prostu nieestetyczne. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego mogliśmy w 2018 roku przystąpić do pierwszego etapu modernizacji działu. W pakowaniu księgozbioru wzięli udział niemal wszyscy pracownicy biblioteki. Trwało to ponad tydzień. Pomagali nam także osadzeni z Aresztu Śledczego w Zielonej Górze i licealiści z Nowej Soli. Wypełniono ponad 4 tys. kartonów. Wypakowanie zbiorów i rozlokowanie na półkach trwało siedem tygodni. Najbardziej spektakularny był zakup regałów przesuwnych, zwanych również kompaktowymi. Zainstalowano dziewięć modułów po dziewięć regałów dwustronnych oraz siedem rzędów regałów stacjonarnych. Jedna trzecia powierzchni magazynu pozostała wolna, stwarzając możliwości do zagospodarowania wprzyszłości. Nowe regały są bardzo funkcjonalne, lekko się przesuwają, książki są chronione przed kurzem i naświetleniem. Regały mają regulowane półki. Na 664 regałach znalazło miejsce ok. 270 tys. woluminów – 236 tys. książek I, II, III formatu, 775 woluminów cymeliów, 4223 woluminy wydawnictw zbiorowych, 6025 woluminów nut. Docelowo ma się jeszcze zmieścić ok. 18 tys. woluminów czasopism II formatu. W magazynie umieszczono również około 4 tys. książek nowatwarzmagazynu2nowatwarzmagazynu3antykwarycznych z przeznaczeniem na sprzedaż internetową. Zatrudnieni w dziale bibliotekarze zyskali nowe meble – biurka, stoliki i fotele komputerowe. Wygospodarowano także powierzchnię na introliga tornię (oprawiamy książki dla gmachu głównego i filii), maszyny introligatorskie znalazły miejsce na dwóch nowych stołach warsztatowych. Pracownicy mają kącik do spożywania posiłków oraz garderobę. Pomieszczenie robi wrażenie przestronnego i jasnego, całość jest utrzymana wkolorystyce biało-niebiesko-popielatej. Remont i modernizacja czwartego piętra kosztowały 700 tys. zł, z czego 430 tys. pozyskano z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 170 tys. przekazał Zarząd lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego, 100 tys. zł to środki własne biblioteki. Za nami nowatwarzmagazynu4pierwszy etap remontu i modernizacji magazynu. W połowie roku 2019 przystępujemy do realizacji drugiego etapu, czyli remontu piątego piętra (860 mkw.). Przechowywane są tam czasopisma III i IV formatu – ok. 25 tys. woluminów, 19,5 tys. woluminów zbiorów zabezpieczonych, książki z tzw. Gabinetu Kostrzewskiego, czasopisma regionalne od I do IV formatu, bibliografie regionalne oraz zbiory wydawnictwa Pro Libris. Razem ok. 55 tys. woluminów i ok. 7 tys. płyt gramofonowych. Tak samo jak na czwartym piętrze, planowana jest wymiana starych płytek PCV na wykładzinę obiektową, przestarzałych świetlówek na lampy ledowe. Pomieszczenie wymaga malowania ścian i nowych drzwi wejściowych. Toaleta na tym piętrze nie była remontowana od 1975 roku, muszą być wymienione urządzenia sanitarne oraz płytki na ścianach i podłodze. W planach jest rozbudowa i odnowienie Archiwum zakładowego znajdującego się w części magazynowej. Niezbędna będzie wymiana regałów z lat 70. ubiegłego wieku na nowe dwustronne (332 szt.) oraz jednostronne przyścienne (45 szt.). Na wyżej wymienione prace została przydzielona dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W następnych latach mamy nadzieję pozyskać fundusze na wymianę wind towarowych (siedem szybów) łączących magazyn z Czytelnią Ogólną, Wypożyczalnią Główną oraz Działem Informacji Regionalnej i Naukowej. Obecne łatwo się psują isą niepraktyczne (jedna posiada kabinę na wysokości posadzki). Podsumowując, można powiedzieć, że już po pierwszym etapie remontu poprawił się komfort pracy bibliotekarzy, których cieszy nowoczesna aranżacja pomieszczenia. Ponadto pozyskano nowatwarzmagazynu5zapasową przestrzeń na przyszłe lata i została usprawniona realizacja zamówień czytelniczych. Jednym zdaniem – wkroczyliśmy w XXI wiek.

Małgorzata Świrgał

nowatwarzmagazynu6