Detale codzienności

detale_codziennosci20 stycznia 2012 roku w „Mojej Galerii" mieszczącej się w filii bibliotecznej na os. Łużyckim w Świebodzinie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy prac plastycznych uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Świebodzinie pt. „Detale codzienności".

Otwarcia wystawy dokonał Andrzej Grupa – dyr. Biblioteki Publicznej w towarzystwie Ewy Chodkiewicz – dyr. Publicznego Gimnazjum nr 1 i Elżbiety Szymańczuk – nauczycielki plastyki, pomysłodawczyni i inicjatorki tego przedsięwzięcia.

Prezentowane prace zostały wykonane za pomocą dwóch technik plastycznych. Część z nich ukazuje otaczającą nas rzeczywistość, wykorzystując malarstwo. Te prace uczniowie tworzyli kilkuetapowo. Pierwszy etap polegał na spacerze wokół szkoły i obserwacji najbliższego otoczenia.

Efekty tego etapu potwierdzają tezę, że każdy nosi w sobie interesującą książkę. Wystarczy tylko wyraźnie obserwować i zapisywać życie. Okaże się, że „zapis życia" znacznie przewyższy wszystkie inne zdarzenia ocierające się tylko o prawdę, która zdaniem uczonego greckiego Polibiusza – jest „okiem historii". Co prawda określenie to dotyczy literatury, ale równie dobrze można je przenieść na teren malarskiej rzeczywistości.

Swoje spostrzeżenia gimnazjaliści zapisywali w formie szybkich szkiców lub fotografii cyfrowej. Kolejny etap polegał na tworzeniu pracy malarskiej na ich podstawie. Wykorzystywali zbliżenie na wybrany detal, kadr otwarty i abstrakcyjny kolor. Twórcy części prac koncentrowali się na naturze. Za inspirację posłużyły im kępki traw, pierwsze opadłe liście, mały papierek rzucony na trawnik czy gałązka jarzębiny.

Drugi rodzaj dzieł prezentowanych na wystawie przedstawia przedmioty codziennego użytku. Małe, drobne, pospolite, niedoceniane na co dzień, a jednak potrzebne. W tym ćwiczeniu za pomocą rysunkowej techniki sztafirowania uczniowie skupili się na wiernym odwzorowaniu wyglądu wybranych przez siebie rzeczy. Najczęściej wybór padał na telefony komórkowe, klucze, przybory z piórników czy biżuterię – po prostu to, co było w danej chwili pod ręką. Każdy narysowany przedmiot otrzymał w tej pracy swoje drugie życie. Gimnazjaliści mieli bowiem za zadanie wymyślenie i dorysowanie do swoich przedmiotów nierzeczywistych elementów, które miały odrealnić wybraną wcześniej rzecz.

Tak powstały bogate w detale prace inspirowane rzeczywistością.

Wystawa czynna będzie do 31 maja 2012 r.

Zapraszamy