Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Wystawy na cztery łapy - Bibliotekarz Lubuski

Wystawy na cztery łapy

Ponad 400 widzów obejrzało tegoroczną wystawę Od Filemona do Behemota wgorzowskiej galerii „Na Mansardzie”, mieszczącej się wBibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego. Ubiegłoroczna prezentacja PodobaMisie również przyciągnęła tłumy. A wszystko dzięki współpracy galerii z Młodzieżowym Domem Kultury.

 

wystawanaczterylapy  Obie wystawy powstały w ramach cyklu „Literatura i obraz” i obie wymagały kilkumiesięcznych przygotowań. Na początku roku szkolnego uzdolnione dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury poznały temat wystawy i zaczęły tworzyć wielkoformatowe prace wtechnice kolażu. W ubiegłym roku portretowały znane misie: Uszatka, Coralgola, Puchatka, Paddingtona. W tym roku na różne sposoby przedstawiały kocich bohaterów: Filemona, Bonifacego, Klakiera, Garfielda. Cała galeria „Na Mansardzie”, a także korytarz i schody zapełniły się podobiznami kotów: grubych, chudych, uśmiechniętych, wymyślonych i bajkowych.
  W przypadku kotów, wielu autorów utrwaliło na papierze swoich domowych pupili. Tak zrobiły siostry Weronika i Dominika Dolinkiewicz, które uwielbiają kotkę o imieniu Oreo i kota Toffiego. – One są takie śmieszne – zapewniały na wernisażu dziewczyny. – Szaleją na drapakach, chowają się do kartonów i nigdy nie wiadomo, gdzie będą spały…
  Wystawie towarzyszyły kąciki mody z lustrami, ubraniami, nakryciami głowy, książkami, kubkami i innym przedmiotami związanymi z danym bohaterem. Dzieci ze śmiechem przymierzały pluszowe uszy, kapelusze ichętnie pozowały do zdjęć. wystawanaczterylapy1wystawanaczterylapy2Tradycyjnie już wszyscy zwiedzający mieli też okazję obejrzeć prezentacje multimedialne oraz stworzyć własne prace plastyczne. „Misie” przyciągnęły do galerii 470 przedszkolaków, uczniów i dorosłych widzów, a „Koty” – 440.
  Prace na obie wystawy powstały pod kierunkiem nauczycieli z MDK: Danuty Łubińskiej, Romana Łubińskiego i Małgorzaty Całus-Jarno.
  – Prace powstawały przez kilka tygodni – mówiła Danuta Łubińska. – Dzieci dobierały się wgrupy, potem każde z nich malowało swojego kota. Poszczególne koty się wycinało i dopasowywało do pozostałych. Na koniec trzeba było jeszcze wymyślić tła dla czworonogów.
  Wystawy zorganizowały i warsztaty przeprowadziły Monika Panek i Hanna Ciepiela z Biblioteki Pedagogicznej. W 2020 roku galeria „Na Mansardzie” zapełni się… psami.

Hanna Ciepiela
fot. Aleksandra Czarnecka, Magdalena Janas,
Monika Zacharzewska