Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Urodzili się... 28 lipca: Jacqueline Lee Bouvier Kennedy Onassis. - Bibliotekarz Lubuski

Urodzili się... 28 lipca: Jacqueline Lee Bouvier Kennedy Onassis.

Silver Pitcher presented to White House PortraitIkona mody, gracji, stylu i manier. Wyznaczała międzynarodowe trendy. Charyzmatyczna, silna a zarazem krucha. Budziła potrzebę opieki. Jacqueline Lee Bouvier Kennedy Onassis.

 

Jacqueline Lee Bouvier urodziła się 28 lipca 1929 r. w szpitalu Stony Brook Southampton, w Southampton, w stanie Nowy Jork, maklerowi handlowemu z Wall Street, Johnowi Vernou „Black Jackowi” Bouvierowi III oraz jego życiowej partnerce Janet Norton Lee. Matka Bouviera była pochodzenia irlandzkiego, a jej ojciec miał francuskie, szkockie i angielskie pochodzenie. Jackie została ochrzczona w kościele św. Ignacego Loyoli na Manhattanie; została później wychowana w wierze katolickiej. Jej siostra Lee urodziła się cztery lata później w 1933 roku.

Bouvier swoje wczesne dzieciństwo spędziła na Manhattanie i w Lasata, wiejskiej posiadłości Bouviersów w East Hampton na Long Island. Uwielbiała ojca, który również faworyzował ją zamiast jej siostry, nazywając swoje starsze dziecko „najpiękniejszą córką, jaką kiedykolwiek miał mężczyzna”. Biografistka Tina Flaherty zwróciła uwagę na wczesne zaufanie Jackie do samej siebie, widząc związek z pochwałą i pozytywnym nastawieniem ojca dla jej poczucia własnej wartości, a jej siostra Lee oświadczyła niegdyś, że ​​Jackie nie osiągnęłaby swojej „niezależności i indywidualności”, gdyby nie pozytywny związek z ojcem i dziadkiem ze strony ojca, Johnem Vernou Bouvier Jr. Od najmłodszych uprawiała sport – jazda konna pozostała jej pasją na całe życie.

Brała także lekcje baletu, była zapaloną czytelniczką i świetnie się uczyła języków, a francuski szczególnie i w sposób charakterystyczny podkreślał jej wychowanie. W 1935 r. Bouvier została zapisana do Chapin School na Manhattanie, do której uczęszczała. Była bystrą uczennicą, ale gorzej było z zachowaniem; jeden z jej nauczycieli opisał ją jako „kochane dziecko, najładniejszą dziewczynkę, bardzo sprytną, bardzo uzdolnioną, ale i diabelnie zdolną”. Małżeństwo rodziców Bouviera było tymczasem napięte, obecny był alkoholizm i sprawy pozamałżeńskie; rodzina zmagała się również z trudnościami finansowymi po katastrofie na Wall Street w 1929 r. W efekcie jej rodzice rozstali się w 1936 roku a rozwiedli cztery lata później, podczas gdy prasa opublikowała dokładne szczegóły rozwodu. Według jej kuzyna Johna H. Davisa rozwód głęboko poruszył Bouvier, na skutek tego miała „tendencję do częstego wycofywania się do własnego prywatnego świata”.

Gdy jej matka wyszła za mąż za spadkobiercę Standard Oil, Hugh Dudleya Auchinclossa, Jr., Bouvier i jej siostra nie wzięły udziału w ceremoni, ponieważ odbyło się to pospiesznie i dość skromnie. Bouvier zyskał jenak w ten sposón trójkę rodzeństwa z dwóch poprzednich małżeństw Auchinclossa. Jackie nawiązała bliższą więź z Juszą, czyli osobą, która stała się dla niej później ważnym zaufanym powiernikiem. Później z małżeństwo matki przyniosło jeszcze dwoje dzieci, Janet Jennings Auchincloss w 1945 r. oraz Jamesa Lee Auchinclossa w 1947 r. Po ponownym małżeństwie majątek Merrywood Auchinclossa w McLean w Wirginii stał się główną rezydencją sióstr Bouvier, chociaż dziewczęta spędzały też czas w jego drugiej posiadłości, Hammersmith Farm w Newport, na Rhode Island, oraz w domach ich ojca w Nowym Jorku i Long Wyspa. Mimo że Jackie utrzymywała związek ze swoim ojcem, to uważała również swojego ojczyma za osobę jedną z jej najbliższych. Dał jej stabilne środowisko i rozpieszczane, dostatnie dzieciństwo.

Madamme Bouvier uczęszczał później do Holton-Arms School w północno-zachodnim Waszyngtonie, w latach 1942–1944, oraz do szkoły Miss Porter’s School w Farmington, w Connecticut, od 1944 do 1947 r. Wybrała takie szkoły, ponieważ były to placówki z internatem, które pozwoliły jej zdystansować się od rodziny Auchinclosses.W zapiskach pedagoga z Miss Porter’s School, widoczny był “jej dowcip, osiągnięcia jako jeźdźca konnego i jej niechęć do zajmowania się gospodarstwem domowym”. Jackie tymczasem nie miała problemów z życiem sposłecznym, raczej przeciwnie, dowodzi tego fakt, iż później Jacqueline zatrudniła swoją przyjaciółkę z dzieciństwa, Nancy Tuckerman, aby obejmowała stanowisko Sekretarza Społecznego w Białym Domu. Oprócz udanych relacji Jackie z okazji ukończenia szkoły otrzymała nagrodę Marii McKinney Memorial Award za doskonałość literacką, ale i jako wyraz całokształtu szkolnych sukcesów.

Pierwsza Dama USA To właśnie na przyjęciu w 1952 r. Jackie spotkała młodego kongresmena i senatora-elekta z Massachusetts o nazwisku John F. Kennedy; „pochylił się nad szparagami i poprosił ją o randkę”, jak mawiano później w jej środowisku. Pobrali się rok później, 12 września 1953 r. Jackie urodziła wkrótce swoje pierwsze dziecko, Caroline Kennedy (1957 r.). W tym samym roku zachęciła Kennedy’ego do napisania, a następnie pomogła mu edytować jego słynną książkę “Profile in Courage” o amerykańskich senatorach, którzy zaryzykowali karierę w obronie swych przekonań. W styczniu 1960 r. John F. Kennedy ogłosił swoją kandydaturę w wyborach na prezydenta USA.

Mimo że Jackie była wtedy w ciąży i nie mogła dołączyć do niego w miejscach prowadzonej przez niego kampanii, to niestrudzenie prowadziła kampanię z domu. Odpowiadała przykładowo na listy, ale i udzielała wywiadów, nagrywała reklamy i napisała cotygodniową kolumnę prasową pod tytułem „Żona kampanii”. 8 listopada 1960 r. Kennedy pokonał w wyborach Richarda Nixona, zostając 35. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Niespełna trzy tygodnie później Jackie urodziła drugie dziecko, Johna Fitzgeralda Kennedy’ego Jr. Para miała trzecie dziecko, Patricka Bouviera Kennedy’ego, który jednak urodził się przedwcześnie 7 sierpnia 1963 r., umierając dwa dni później. Pierwszym krokiem prezydentowej było przekształcenie Białego Domu w muzeum amerykańskiej historii i kultury, które miało inspirować patriotycznie. „Każdy chłopiec, który tu przychodzi, powinien widzieć rzeczy, które rozwijają jego poczucie historii”, powiedziała.

Dołożyła wszelkich starań, aby skompletować dzieła sztuki i meble należące do byłych prezydentów – w tym artefakty George’a Washingtona, Jamesa Madisona i Abrahama Lincolna – a także dzieła, które uważała za reprezentatywne dla różnych okresów kultury amerykańskiej. „Wszystko w Białym Domu musi mieć swoje odpowiednie miejsce” – zwykła powiadać. Jako zwieńczenie swojego projektu, 14 lutego 1962 r. Jackie oprowadziła po odnowionym Białym Domu jedną z krajowych telewizji. Padł wówczas rekord, ponieważ 56 milionów widzów oglądało jej program telewizyjny, dzięki czemu otrzymała nagrodę honorową Emmy za swój występ. Jako pierwsza dama Onassis była także wielkim mecenasem sztuki.

Oprócz urzędników, dyplomatów i jej męża (również męża stanu), którzy zwykle zapełniali kolacje państwowe, Jackie zapraszała także czołowych pisarzy, artystów, muzyków i naukowców, a to do konfrontowania ich z najlepszymi politykami, którzy także tam bywali. Wielki skrzypek Isaac Stern napisał do Jackie po jednym z takich obiadów: „Trudno najlepiej wyrazić, jak orzeźwiające, jak pokrzepiające jest znalezienie takiej uwagi i szacunku dla sztuki. Dla wielu z nas jest to jedno najbardziej ekscytujących wydarzeń na obecnej amerykańskiej scenie kulturalnej. ” Ponadto Jackie podróżowała za granicę, zarówno z prezydentem, jak i samotnie, a jej dogłębna znajomość obcych kultur i języków (mówiła biegle po francusku, hiszpańsku i włosku) pomogła jej zdobyć dobrą prasę dla Ameryki. Została tak znakomicie przyjęta we Francji, że prezydent Kennedy przedstawił się wówczas gospodarzom jako „człowiek, który towarzyszy Jacqueline Kennedy w Paryżu”. Zabójstwo JFK 22 listopada 1963 r. w Dallas w Teksasie, Jackie jechała u boku prezydenta kabrioletem Lincoln Continental. Z jednego z budynków padły strzały. Prezydent został zastrzelony. Została wdową w wieku 34 lat. Jej zakrwawione ubranie zostało symbolem żałoby narodowej. Jackie pogrążyła się w żałobie, z której wychodziła całe pięć lat.

Małżeństwo z Arystotelesem Onassis W 1968 roku, pięć lat po śmierci Johna F. Kennedy’ego, Jackie poślubiła greckiego magnata żeglugi o wiele mówiącym nazwisku Aristotle Onassis. Miliarder zmarł jednak siedem lat później, w roku 1975 r. Jackie została wdową po raz drugi. Jackie jako uznany redaktor Po śmierci drugiego męża, Jackie, już jako pani Onassis powróciła do swej niegdyś obiecującej kariery, która została zawieszona w momencie ślubu z Kennedy’m. Poszła do pracy jako redaktor w Viking Press w Nowym Jorku, a następnie przeniosła się do Doubleday, gdzie pełniła funkcję starszego redaktora. Jacqueline Bouvier Kennedy Onassis zmarł 19 maja 1994 r., w wieku 64 lat. Została pochowana obok grobowca prezydenta Johna F. Kennedy’ego w Clington National Cem.

Ciekawostki o Jackie Kennedy W 1941 roku, 12-letnia wówczas Jackie zwiedziła Biały Dom. Wyprawa okazała się dla niej dość frustrująca, a to z prostego względu, iż było tam mało informacji udostępnianych zwiedzającym. Kiedy Jackie przeniosła się do Białego Domu, jej pierwszym krokiem był ten, który to naprawił. Będąc redaktorką redagującą książki, miała swój spory wkład w powstanie kilku biografii JFK. Jej zakrwawiony słynny różowy kostium został symbolem zbrodni dokonanej na 35. prezydencie Stanów Zjednoczonych. Do istotnych należy fakt, że w tym samym kostiumie stawiła się na zaprzysiężeniu następcy JFK. Za sprawą cyklu publikacji plotkarskiego magazynu Hearst, Jackie została najlepszą partią Ameryki za styl i prezentowany przy każdej okazji wdzięk. Posiadała korzenie francuskie, co zdeterminowało ją, aby w czasach swych szkolnych opanować język francuski w stopniu biegłym. Będąc 22-latką, Jackie wzięła udział w konkursie literackim rozpisanym przez magazyn Vogue, w którym wygraną był roczny staż – w tym pół roku na stanowisku edytora w jednej z redakcji nowojorskich, a drugie pół w prestiżowej redakcji mieszczącej się w Paryżu. Jackie wygrała eliminacje, pokonała wówczas zawrotną ilość 1 279 innych kandydatów. Jednak sam staż ten Jackie porzuciła już pierwszego dnia…

Cytaty Jackie Kennedy “Za pierwszym razem, gdy bierzesz ślub, to z miłości, drugi z powodu pieniądze, a trzeci w zamian za towarzystwo.” “Chociaż ludzie mogą być dobrze znani, zachowują w sercu emocje prostego człowieka, w chwilach, które są najważniejsze z tych, które znamy na ziemi: narodziny, małżeństwo i śmierć.” “Redaktor staje się rodzajem twojej matki. Od redakcji oczekujesz miłości i zachęty.” “Najpierw będę żoną i matką, a potem Pierwszą Damą.” “Istnieje wiele małych sposobów na powiększenie świata dziecka. Miłość do książek jest najlepsza ze wszystkich.”

Źródło: zyciorysy.info

fot. wikipedia

opracowała: Agnieszka Sobiak