Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Urodzili się... 26 października: Krzesimir Dębski - Bibliotekarz Lubuski

Urodzili się... 26 października: Krzesimir Dębski

KDKrzesimir Dębski (ur. 1953) – kompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent.
Studiował w klasie kompozycji Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Od 1980 r., jako lider zespołu jazzowego String Connection, koncertował w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jest laureatem I nagrody na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (1983) i Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985). W 1985 r. znalazł się w ankiecie amerykańskiego pisma „Down Beat” wśród dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata. W 1988 r. zdobył nagrodę Kanadyjskiej Akademii Filmowej Genie Award oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci. W 1998 r. uzyskał nominację do Emmy Award za muzykę do filmu Andrzeja Maleszki Maszyna zmian. W 2000 r. otrzymał Fryderyka w kategorii Kompozytor Roku oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej Philip Award za muzykę do filmu Ogniem i mieczem. Od 1986 r. ograniczył działalność koncertową, poświęcając się twórczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 50 utworów symfonicznych i kameralnych. Jest autorem muzyki do ponad 50 filmów fabularnych i dokumentalnych, tworzy także muzykę teatralną i eksperymentalną.
 
O utworze:

Wariacje na temat K. Dębskiego | Krzesimir Dębski

„Napisałem wariacje na swój własny temat, co zdarzało się często pewnym siebie kompozytorom, ale jest to raczej sytuacja jak z filmu – temat napisał mój osobisty Mr. Hyde, a wariacje jeszcze bardziej oddany mi mój Dr. Jekyll” – tłumaczy popularny twórca. Tytuł odnosi jednak nie tylko do samego Dębskiego. Tworząc ten cykl o charakterze edukacyjnym, kompozytor puszcza oko w stronę Variations and Fugue on Theme of H. Purcell Benjamina Brittena. Podobieństwa z brytyjskim mistrzem kończą się jednak bardzo szybko. Z obawy o to, by nie zbliżyć się zbytnio do wspomnianego utworu, autor eksploruje nowsze techniki kompozytorskie i instrumenty, którymi rzadko posługiwał się Britten. Jak zdradza Dębski, w szybkim montażu, nawiązującym do błyskawicznych przekazów dzisiejszej popkultury, twórca sięga po serializm, sonoryzm, jazz, folk, minimalizm czy melodie kojarzone najczęściej z muzyką filmową. Kompozytor zwraca też uwagę na fakt, że orkiestra jest podzielona na dwie części, a dyrygent każdą ręką wskazuje inny puls. Kto wie, może jedną kieruje Mr. Hyde, a drugą Dr. Jekyll?
 
źródło:ninateka.pl
 
WARIACJE NT. KRZESIMIRA DĘBSKIEGO: https://youtu.be/kjawXry1aUg
 
SUITA z filmu "Ogniem i mieczem":https://youtu.be/sHMyK_8XTt8
 
fot. Radom.wyborcza.pl
Opracowała: Agnieszka Sobiak