Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Tablety w Twojej bibliotece - kurs iTunes U i informacje o projekcie - Bibliotekarz Lubuski

Tablety w Twojej bibliotece - kurs iTunes U i informacje o projekcie

Każdy odcinek zawiera omówienie różnych zastosowań technologii mobilnych w ogóle, a tabletów w szczególności, opisy wybranych aplikacji oraz pomysły na wykorzystanie tabletów (i aplikacji) w działaniach edukacyjnych bibliotek.

Kurs znajduje się na platformie iTunes U - niżej udostępniamy materiały do pobrania. Zachęcamy do korzystania z kursu!

 

Odcinek 1. Zaczynamy

Tu poznasz specyficzne cechy i możliwości tabletów, dowiesz się, jak tablety są wykorzystywane w edukacji i co można z nimi zrobić w bibliotece.

Pobierz materiały:

Odcinek 2. Trzeci wymiar

Tu dowiesz się, co to jest rozszerzona rzeczywistość i poznasz aplikacje, które ją wykorzystują.

Odcinek 3. Niezbędnik bibliotekarza

Tu znajdziesz przykładowe zapisy do regulaminów bibliotek, dotyczące udostępniania tabletów, dowiesz się, jak eksponować tablety w przestrzeni biblioteki i pobierzesz materiały promocyjne.

Odcinek 4. W tyglu świata

Tu znajdziesz m.in. opisy aplikacji do nauki języków obcych oraz do tworzenia przepisów kulinarnych wraz ze scenariuszami zajęć.

Odcinek 5. Sięgnij po wiedzę

Ten odcinek poświęcony jest aplikacjom wspomagającym uczenie się (i uczenie innych), przyswajanie i utrwalanie wiedzy.

Odcinek 6. Dzieci tworzą

Tu zachęcamy do poznania aplikacji, za pomocą których dzieci mogą uczyć się rysować, programować czy reżyserować scenki teatralne.

Odcinek 7. Mobilne czytanie

Tu dowiesz się, za pomocą jakich aplikacji można czytać na tablecie książki, jak tworzyć książki do odtwarzania na tablecie, a także, jak wygląda i jak jest skonstruowana interaktywna książka multimedialna.

Odcinek 8. Twórz i dziel się

Tu poznasz aplikacje do publikacji zdjęć oraz do nauki programowania.

Odcinek 9. Mobilna praca

Tu dowiesz się, jakie aplikacje biurowe można wykorzystać do pracy nad dokumentami.

Odcinek 10. Podróże w czasie i przestrzeni

Tu poznasz aplikacje, za pomocą których wyruszysz w wirtualną podróż.

Odcinek 11. Ucz się on-line

Tu poznasz aplikacje do samodzielnej nauki i dowiesz się, za pomocą jakich narzędzi i zasobów edukacyjnych można podnieść kwalifikacje oraz zdobyć międzynarodowe certyfikaty.

Odcinek 12. Ziemia i powietrze

Ten odcinek poświęcony jest wirtualnym podróżom do różnych miejsc świata oraz komunikacji z innymi osobami za pomocą tabletu.

Odcinek 13. Baw się obrazem

Tu poznasz aplikacje do tworzenia filmów, zdjęć i animacji oraz dodawania efektów specjalnych.

Odcinek 14. Ruch i ciało

Tu poznasz aplikację pokazującą, jak jest zbudowane ludzkie ciało oraz dowiesz się, w jaki sposób za pomocą tabletu stworzyć komiks.

Odcinek 15. Sztuka świata

Ten odcinek jest poświęcony jest między innymi wirtualnym muzeom sztuki.

Odcinek 16. Zrób to sam

Tu poznasz aplikacje do tworzenia zdjęć, animacji i interaktywnych prezentacji, dowiesz się, co to jest cyfrowa narracja (digital storytelling) i jak ją wykorzystać za pomocą tabletu.

Odcinek 17. Zostań reżyserem

Tu dowiesz się, jak wykorzystać tablet do tworzenia filmów i muzyki oraz dzielenia się swoimi utworami z innymi.

NOWE ODCINKI (2016)

Odcinek 18. Zajęcia z pasją

Pakiet „Zajęcia z pasją” przedstawia aplikacje, które pomogą bibliotekarzom, edukatorom i wszystkim osobom, które pracują z grupami, wzbudzić zainteresowanie uczestników zajęć, zwiększyć ich aktywność i skuteczniej przekazywać wiedzę.

Odcinek 19. Mali konstruktorzy

Pakiet „Mali konstruktorzy” przedstawia aplikacje, dzięki którym uczestnicy zajęć w bibliotece mogą rozwijać wyobraźnię przestrzenną i umiejętności manualne, a także zapoznać się z zasadami modelowania w przestrzeni 3D (co obecnie przydaje się w wielu zawodach) i druku 3D.

Odcinek 20. Pokaż się światu

Fotografujesz? Piszesz? Gotujesz? A może dziergasz? W tym odcinku opowiadamy o tym, jak najlepiej wykorzystać Internet i aplikacje mobilne, by przyciągnąć i utrzymać zainteresowanie odbiorców.

Odcinek 21. Różne zawody

Jaki zawód wybrać? Co chcę robić w przyszłości? Jak będzie wyglądać moja praca? Podejmując wybory, często nie wiemy dokładnie, na czym dany zawód polega i czy posiadamy do niego predyspozycje. Można to sprawdzić z prezentowanym w tym odcinku pakietem aplikacji, dzięki którym jest możliwe wcielenie się w rolę chirurga lub pilota!

Odcinek 22. Ile waży komar

Mówi się, że rzeczywistość nie istnieje, dopóki jej nie zmierzymy. Mierzenie warto zacząć od obserwacji. Dlatego w tym odcinku zachęcamy Was do bliższego przyjrzenia się światu i otoczeniu: z bardzo daleka i z bardzo bliska, poprzez obraz i dźwięk.

Odcinek 23. Zadbaj o siebie

Pakiet „Zadbaj o siebie” przedstawia aplikacje, które wspierają zdrowy tryb życia, oparty na aktywności fizycznej, równowadze emocjonalnej i umiejętności radzenia sobie ze stresem.

Odcinek 24. Aplikacje dla społeczności

Pakiet „Aplikacje dla społeczności” opowiada o tym, jak organizacje społeczne i aktywni obywatele wykorzystują technologie mobilne po to, aby działać skuteczniej.

Odcinek 25. Stwórz własny kurs

Każda osoba posiadająca dostęp do iPada może stworzyć swój autorski kurs na platformie iTunes U, taki jak „Tablety w Bibliotece”. Raz przygotowane materiały i zadania do wykorzystania podczas lekcji bibliotecznych mogą posłużyć kilku grupom.

Odcinek 26. Appetyt na aplikacje

Jak stworzyć aplikację lub grę mobilną? Od czego zacząć? Czy trzeba umieć programować? Jakie bezpłatne programy i aplikacje wykorzystać? Skąd czerpać wiedzę o projektowaniu i tworzeniu aplikacji? Ile to kosztuje? Na te pytania odpowiadamy w tym materiale edukacyjnym.

Projekt „Tablety w Twojej bibliotece” zrealizowaliśmy w 2015 roku. Do udziału w nim zaprosiliśmy biblioteki uczestniczące w Programie Rozwoju Bibliotek, a także w innych projektach FRSI. Każda placówka, która chciała otrzymać tablety, musiała wziąć udział w konkursie. Zainteresowanie było ogromne – otrzymaliśmy zgłoszenia od 651 bibliotek. Spośród nich wyłoniliśmy 318 placówek, do których trafiło 1262 tabletów iPad Air wraz z oprogramowaniem i aplikacjami. Dla uczestników projektu przygotowaliśmy specjalne szkolenia stacjonarne dla „Tablet Masterów” (czyli koordynatorów projektu w bibliotekach), kurs „Tablety w Bibliotece” na platformie iTunes U oraz cykl webinariów.

Biblioteki.org