Poradnik: Krótkie nagrania na dobre badania - Bibliotekarz Lubuski

Poradnik: Krótkie nagrania na dobre badania

filmyWielu bibliotekarzy zadaje sobie pytania: Na ile znamy naszych użytkowników? Czy wiemy po co przychodzą do biblioteki? Jakie mają opinie na temat oferowanych przez nas usług i zasobów? Czy są zadowoleni z naszej oferty i zasad funkcjonowania biblioteki?

Prostym sposobem na uzyskanie odpowiedzi na te i podobne pytania jest przeprowadzenie badań ankietowych. Ważne jednak aby były rzetelne i dostarczyły wiarygodnych informacji.

Składa się na to wiele elementów:

• konstrukcja kwestionariusza ankiety,
  • definicja populacji badanej,
  • wybór techniki doboru próby do badań,
  • metody analizy uzyskanych danych

Z pomocą bibliotekarzom przychodzą eksperci, którzy w ramach projektu Analiza Funkcjonowania Bibliotek, realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, opracowali i szczegółowo opisali metodę realizacji badań satysfakcji użytkowników bibliotek.

Na stronie Projektu dostępny jest zarówno gotowy kwestionariusz ankiety w wersji do wydruku i w wersji elektronicznej, jak i arkusz kalkulacyjny, który pozwala na wyliczenie wielkości próby badawczej i skonstruowanie jej tak, aby reprezentowała całą zbiorowość użytkowników konkretnej biblioteki. Opracowano arkusz kalkulacyjny, do którego wystarczy wprowadzić dane z ankiet i uzyskuje się gotowe tabele i wykresy pozwalające na analizę danych.

Wszystkie działania krok po kroku zostały opisane w Poradniku dla bibliotekarzy (PDF) Jak przeprowadzić badania satysfakcji użytkowników? oraz przedstawione w krótkich filmach instruktażowych dostępnych na kanale YouTube SBP.

Zapraszamy do obejrzenia krótkich  nagrań, pokazujących jak przeprowadzić badania satysfakcji użytkowników biblioteki  wg metody AFB i jak wykorzystać zaproponowane narzędzia badawcze.

6 odsłon organizacji badania: https://youtu.be/Vjmzz9b2fQU

Celem filmu jest prezentacja metod efektywnej organizacji badania satysfakcji użytkowników bibliotek, zgodnie z metodologią opracowaną przez zespół ds. badania efektywności bibliotek.

Spróbuj się z próbą: https://youtu.be/0bKecdrmwaY

Instrukcja audiowizualna na temat procedury wyliczania próby badawczej w metodologii badań satysfakcji użytkowników z usług bibliotecznych. Materiał zawiera wyjaśnienia terminów związanych z próbą badawczą, zasady zbierania danych i wyliczania wielkości próby z doboru kwotowego przy użyciu opracowanego na potrzeby projektu szablonu arkusza kalkulacyjnego „Dane o użytkownikach”. W instrukcji przedstawiono również sposób prowadzenia analizy kwotowej próby wyliczonej i próby uzyskanej w badaniu. Omówiono rezultaty analizy kwotowej i sposoby podnoszenia reprezentatywności badanej próby.

O czym mówią liczby: https://youtu.be/cPmQjVr-l8g

Celem film jest zaprezentowanie sposobu przetwarzania i analizy danych zebranych w badaniach satysfakcji użytkowników przy wykorzystaniu specjalnie skonstruowanego w tym celu arkusza kalkulacyjnego. Materiał ma na za zadanie przygotować bibliotekarzy do samodzielnej realizacji badań satysfakcji użytkowników w swojej bibliotece zgodnie z metodą opracowaną w ramach projektu AFB. W filmie przedstawiono sposób kodowania danych, co jest niezbędne do właściwego działania arkusza i uzyskania potrzebnych wyliczeń. Omówiono jak odczytywać i interpretować dane sumaryczne oraz wyznaczone miary statystyczne. Przedstawiono analizę tabel krzyżowych pozwalającą na poszukiwanie zależności pomiędzy zmiennymi.

Redakcja SBP