Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Biblioteka zdrowych nawyków - Bibliotekarz Lubuski

Biblioteka zdrowych nawyków

Małomice mniejszeBiblioteka Publiczna w Małomicach promuje zdrowy styl życia. Powszechnie wiadomo, że stanowi on wypadkową wielu czynników. Oprócz oczywistej potrzeby czytania książek, jest to właściwe odżywianie się, systematyczny ruch i aktywność fizyczna (najlepiej na świeżym powietrzu), właściwa ilość snu…

Z okazji Jubileuszu siedemdziesiątych urodzin Biblioteka Publiczna w Małomicach zorganizowała imprezę sportową ph. „Biblioteka 70-lecie ma, chodzić, biegać, radę da!”. Uroczystość odbyła się 23 listopada 2019 roku nad Zalewem w Małomicach. Wydarzenie miało na celu promocję czytelnictwa i zdrowego trybu życia. Uczestnicy mogli wziąć udział w biegu lub marszu Nordic Walking. W programie ujęto także Weekendowy Szlak Naukowy „Małomickiego Podziemia” (wystawa galerii zdjęć, przedmiotów, prelekcja oraz szukanie skarbów przez najmłodszych i nie tylko). Przedsięwzięcie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. W jubileuszowym biegu wzięło udział ponad 120 osób. Na profilu społecznościowym Biblioteki pojawiły się słowa uznania i wyrazy zadowolenia. Przedsięwzięcie bez wątpienia przyczyniło się do integracji społeczności lokalnej wokół ważnej instytucji kultury, jaką jest małomicka Książnica.
Promocji zdrowego stylu życia nie zabrakło również w ramach VI edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pod hasłem „Klimat na Czytanie”. Biblioteka w Małomicach z zaangażowaniem przyłączyła się do tego wydarzenia. 10 października 2020 roku bibliotekarze zaprosili gości nad Zalew w Małomicach. Punktualnie o godzinie 17.00, przy ognisku, rozpoczęło się wspólne celebrowanie nocy z biblioteką w roli głównej. Miłą atmosferę, podczas całego spotkania, zapewniła Pani Paulina Halec, nauczycielka języka angielskiego z lokalnej Szkoły Podstawowej, która uprzyjemniała udział w Nocy Bibliotek śpiewem i grą na gitarze.
Biblioteka nie zapomniała także o swoich najmłodszych użytkownikach. Dzieci miały okazję uczestniczyć w rozgrywkach sportowych. Przy blasku ogniska z zapartym tchem słuchały pełnych grozy opowiadań. Czytane książki: „Złomek i Upiorne Światło” oraz „Potwory i Spółka. Straszna szkoła”, wypożyczone z bibliotecznych zasobów, promowały Bibliotekę w Małomicach wśród najmłodszych czytelników jako miejsce, które warto odwiedzić. Tytuły dostosowane do wieku słuchaczy pokazały, że czytanie może być przyjemnością i – jak mówiła Wisława Szymborska - jest najpiękniejszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła. „Noc Bibliotek” w Małomicach zakończyła się morsowaniem w chłodnej wodzie małomickiego Zalewu.
Wydarzenia czytelniczo-sportowe zyskały już swoich stałych zwolenników i szerokie grono sympatyków. Oferta biblioteki cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na początku listopada planowany był „Bieg z Biblioteką”. Niestety, został odwołany z powodu pandemii. Zespół Biblioteki Publicznej w Małomicach pozostaje jednak w gotowości, z głowami pełnymi pomysłów i niespożytą energią. Dyrekcja zaprasza na indywidualne treningi, ćwiczenia koordynowane online i spacery. Poleca książki i zachęca do odwiedzania Biblioteki. W miarę możliwości, na pewno pojawią się kolejne sportowo-czytelnicze inicjatywy. Otwarte umysły, chęci i entuzjazm to połowa sukcesu. Warto prowadzić zdrowy tryb życia i śledzić profil Biblioteki na Facebooku.


Kamila Karolczak
Małgorzata Drost