Urodzili się... 2 marca: Dorota Wellman - Bibliotekarz Lubuski

Urodzili się... 2 marca: Dorota Wellman

dorotawellman2017Dziennikarka telewizyjna, radiowa i prasowa.Dorota Wellman.

Urodziła się i wychowała w Warszawie. Także w tym mieście ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej i Historii Sztuki. Zanim jednak na dobre rozpoczęła swoją karierę dziennikarską, przez kilka lat współpracowała przy reżyserii filmów. Pierwszym filmem był "Stan wewnętrzny" z 1983 roku. W następnych latach udzielała się m.in. przy produkcji "Ostatniego dzwonka" i "Stanu strachu". Jednak najważniejszym filmem okazał się obraz "Schodami w górę, schodami w dół" z 1988 roku. Na jego planie Wellman poznała swojego męża, fotografa Krzysztofa Wellmana. Para doczekała się syna Jakuba, który urodził się w 1993 roku.

Bogata kariera
Mierząca 165 cm Dorota Wellman nie od razu uderzyła do telewizji. Karierą w mediach rozpoczęła w Radiu Solidarność. W następnych latach związała się m.in. z Radiem Zet, Tok FM i Radiu Eska, gdzie później objęła stanowisko dyrektora programowego. Pracę w telewizji rozpoczęła w TVP. Współtworzyła takie programy jak "Tylko w Jedynce" czy "Goniec". Ogromną popularność przyniósł Wellman magazyn poranny "Pytanie na śniadanie", który w latach 2002-2007 prowadziła w duecie z Marcinem Prokopem. We wrześniu 2007 dziennikarze przeszli do TVN-u, gdzie zostali gospodarzami programu "Dzień dobry TVN".
Wellman pisała do "Gali", "VIVA! Kino", "Magazynu Wprost dla Kobiet". Jest autorką m.in. książek "Arytmia uczuć" (wywiad z pisarzem Januszem Leonem Wiśniewskim) oraz "Jak nie mogę być modelką?".

Problemy zdrowotne
O problemach zdrowotnych Doroty Wellman głośno było w lutym 2018 r. Prezenterka nagle zniknęła z wizji w "Dzień Dobry TVN", co zaniepokoiło widzów. "Jeszcze tak łatwo się nie poddam, żyję. (…) Pogłoski o mojej śmierci są przesadzone" – uspokajała. W rozmowie z "Faktem" wyjawiła, że ma problem z ciężkimi migrenami. – To rzecz, która mnie w końcu zabije. (…) To są tak ogromne bóle głowy, że człowiek przestaje widzieć. Na początku pęka mi obraz w oku i widzę jakbym patrzyła przez kalejdoskop, czyli mam przed sobą obraz pęknięty na tysiąc kawałków. To pierwszy znak, że nastąpi atak i stracę wzrok do ślepoty – powiedziała. Gdy nadchodzi ból, dziennikarka nie może mówić, zdarzają się jej omdlenia.
Wellman podkreśliła, by nie mówić o migrenie jako zwykłym bólu główki. – Najgorszemu wrogowi nie życzę tego, co przeżywam, kiedy migrena mnie dopada. Ponad 2 miliony ludzi w Polsce na to cierpi, ale postronni sobie myślą, że jak kogoś boli główka, to jest to jakaś głupota – opowiada.

źródło: natemat.pl

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Filologii Polskiej I Historii Sztuki.

Razem z Marcinem Prokopem tworzy charyzmatyczny duet w programie Dzień Dobry TVN. Z Pauliną Młynarską prowadzi w TVN Style program "Miasto kobiet". W przeszłości znana również z programów telewizyjnych m. in. "Podróże z żartem", "Clever – widzisz i wiesz", "Czytam, bo lubię", "Ten jeden dzień", "Pytanie na śniadanie".

Felietonistka Wysokich Obcasów. Z prasą była związana także za pośrednictwem tytułów takich jak "Gala", "Viva", "Fashion Magazine" czy "Existence". Autorka książki "Ja nie mogę być modelką?!".

Nie obca jest jej także kariera filmowa w charakterze reżyserki, producentki i aktorki (m. in. u Andrzej Wajdy wcieliła się w role Henryki Krzywonos w obrazie "Wałęsa. Człowiek z nadziei"). W sferze radiowej współpracowała m. in. z Radio Solidarność, Radio Eska, Radio Zet i Tok FM.

Laureatka licznych nagród, m. in. Wiktory w kategorii Prezenter Telewizyjny w 2010 roku, InicjaTOR 2015 (MediaTory), Europejska Nagroda Tolerancji 2014, a także wielu. Według rankingów Gazety Wyborczej i Wprost jedna z najbardziej wpływowych kobiet w polskich mediach.

Druga najcenniejsza polska gwiazda w roku 2017 według rankingu Forbes. Uhonorowana także przez Stowarzyszenie Profesjonalnych Mówców Hortensją dla Kobiety roku 2017.

źródło: dorotawellman.com

CYTATY:

• Mogę sobie nie kupić czegoś do jedzenia, ale książkę kupię zawsze. Poluję na wybrane tytuły jak rasowy myśliwy. Czekam na targi książek, bo wiem, że żniwa będą obfite. Jestem szczęśliwa, kiedy tarabanię ciężkie torby z Pałacu Kultury. Nie mogę się doczekać, kiedy w domu otworzę książkę i zacznę nową przygodę umysłową.
  • Oglądaj telewizję wybiórczo (i mówię to ja, człowiek telewizji!). Wybieraj programy i nie doprowadź do tego, że telewizor gra bez przerwy i zastępuje rozmowy w domu.
    Czytaj dużo – z tego są same korzyści!
    Miej swoją pasję, która cię wciąga (nieważne, czy robisz pałace z zapałek, czy oglądasz kosmos) – dzięki temu jesteś kimś.
    Nie słuchaj bezmyślnie innych ludzi – nie daj sobie narzucić zdania innych, nie bądź baranem w stadzie.
    Słuchaj intuicji – ona najlepiej wie, co dla ciebie jest dobre.
    Nieustannie się rozwijaj – mój teść nauczył się obsługi komputera w osiemdziesiątym trzecim roku życia i śmiga po necie. Można? Można!
  • Przywiązuję się do ludzi, choć nie wszyscy odpłacają tym samym. Zbieram znajomości. Gromadzę przyjaźnie. Kolekcjonuję relacje.
źródło: lubimyczytać.pl

fot. wirtualnemedia.pl