Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 470
Warsztaty naukowe w BPMiG Wschowa - Bibliotekarz Lubuski

Warsztaty naukowe w BPMiG Wschowa

pszczelarskieW sobotę, 21 sierpnia 2021 roku, w Bibliotece Publicznej we Wschowie odbyły się trzy warsztaty, przeprowadzone przez firmę ModraSova.

 

Podczas pierwszych zajęć uczestnicy poznali kilka praw fizyki i zjawisk przyrodniczych, które spotykane są w życiu codziennym. Dzieci za pomocą prostych rzeczy – płyty CD, nakrętki od butelki płynu do mycia naczyń, plasteliny oraz balonu zbudowały swoje własne poduszkowce i zapoznały się z ich działaniem oraz zastosowaniem. Po zakończeniu zajęć uczestnicy mogli zabrać swoje prace do domu, żeby podzielić się z rodziną nowo zdobytą wiedzą.

Podczas drugich warsztatów dzieci przeniosły się do barwnego świata chemii. Poznały tajemnice suchego lodu oraz ciekłego azotu, dowiedziały się, jaką mają temperaturę, oraz co to jest sublimacja. Następnie mogły uczestniczyć w eksperymentach, podczas których były łączone substancje o różnych właściwościach. Pod koniec zajęć dzieci udały się na biblioteczny dziedziniec, gdzie został wykonany pokaz wybuchowej rakiety.

Ostatnie warsztaty wprowadziły uczestników do niezwykłego świata pszczół. Dzieci zgłębiły tajniki zawodu pszczelarza i poszerzyły swoją wiedzę na temat pożytecznych owadów. Dowiedziały się między innymi jak wygląda wnętrze ula, na czym polega praca pszczół, jak się pozyskuje miód oraz jakie są elementy ubioru pszczelarza. Kto chciał, mógł spróbować różnych rodzajów miodu. Na zakończenie zajęć wszyscy wykonali pachnące świeczki z wosku pszczelego, które zabrały ze sobą do domu.

Warsztaty były częścią zadania pn. „Ciekawość – pierwszy stopień do wiedzy”, dofinansowanego w ramach programu „Partnerstwo dla Książki” ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Ilona Ratajczak