Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Kijów gościł bibliotekarzy - Bibliotekarz Lubuski

Kijów gościł bibliotekarzy

 
altII Targi Innowacji Bibliotecznych „Nowoczesna biblioteka” w Kijowie (Ukraina) to międzynarodowe przedsięwzięcie, którego uczestnikami byli przedstawiciele bibliotek publicznych Ukrainy, Mołdawii, Polski, Rumunii i Kirgizji. Organizacja IREX – realizator programu Bibliomist na rzecz rozwoju bibliotek na Ukrainie, odpowiednika Programu Rozwoju Bibliotek Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie – działająca w ramach Global Libraries Fundacji Billa i Melindy Gatesów, skierowała zaproszenie do udziału w Targach do polskich bibliotek publicznych.

FRSI rekomendowała do uczestnictwa 8 bibliotek terenowych szczebla powiatowego, miejskiego, miejsko-gminnego i gminnego z całego kraju: Gminną Bibliotekę Publiczną w Borowie (woj. dolnośląskie), Gminną Bibliotekę Publiczną w Kolnie z/s w Czerwonem (woj. podlaskie), Krotoszyńską Bibliotekę Publiczną (woj. wielkopolskie), Miejską Bibliotekę Publiczną w Bornem Sulinowie (woj. zachodniopomorskie), Miejską i Gminną Bibliotekę Publiczną w Nysie (woj. wielkopolskie), Miejską Bibliotekę Publiczną w Andrychowie (woj. małopolskie), Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Wieliczce (woj. małopolskie), Gminną Bibliotekę Publiczną Radziechowy Wieprz (woj. śląskie) oraz dwie biblioteki wojewódzkie. Z uwagi na prowadzenie innowacyjnej działalności, spójnej z hasłem Targów Nowoczesne biblioteki na rzecz rozwoju lokalnych społeczności (Modern Libraries Developing Communities), spośród bibliotek wojewódzkich wybrano WiMBP w Zielonej Górze oraz Wojewódzką Bibliotekę Publiczną Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Znalazłam się wśród zaproszonych uczestników, reprezentując Zielonogórską Bibliotekę.

Targi w Kijowie odbyły się w dniach 21-22 maja 2012 r. Pośród znamienitych gości, którzy odwiedzili Targi znaleźli się m.in.: Ambasador USA na Ukrainie John F. Tefft, przedstawiciele Fundacji Billa i Melindy Gates, Ministerstwa Kultury Ukrainy oraz znany ukraiński bokser Witalij Kliczko. Ten ostatni stwierdził, że czuje się emocjonalnie związany z bibliotekarzami, gdyż jego mama pracowała w tym zawodzie, a on spędził dzieciństwo w bibliotece.
Tematy przewodnie Targów to:
1) rozwój ekonomiczny, w tym usługi na rzecz zwiększenia aktywności na rynku pracy,
2) turystyka,
3) zdrowie, w tym usługi socjalne,
4) edukacja,
5) rolnictwo,
6) zaangażowanie obywateli i prawa człowieka, w tym e-governance,
7) młodzież i usługi na rzecz rodziny.
Pierwszego dnia polskie biblioteki prezentowały swoją działalność na czterech stoiskach w wybranych dziedzinach:
1) rozwój ekonomiczny, w tym usługi na rzecz zwiększenia aktywności na rynku pracy – Krotoszyn (doradztwo zawodowe), Andrychów (O finansach ... w bibliotece), Zielona Góra (projekt Akademia e-Seniora, staże i praktyki dla bezrobotnych oraz pomoc bezrobotnym w pisaniu cv i listów motywacyjnych),
2) turystyka – Kolno z/s w Czerwonem (ścieżka edukacyjno-rowerowa), Borne Sulinowo (zjazd miłośników pojazdów militarnych),
3) zaangażowanie obywatelskie i prawa człowieka, w tym e-governance – Borów (projekt „Skąd jesteśmy), Nysa (kampania: Masz głos, masz wybór), Zielona Góra („Żywa Biblioteka”, projekty news365, e-urząd),
4) design i przestrzeń w bibliotece – Wieliczka, Radziechowy Wieprz (projekt oznakowania w bibliotece Kierunek biblioteka).
Przygotowano ulotki informujące o poszczególnych projektach w języku ukraińskim. Przykłady tych działań okazały się bardzo interesujące i inspirujące dla ukraińskich bibliotekarzy; wszystkie przywiezione materiały cieszyły się ogromną popularności wśród odwiedzających, na stoiskach toczyły się ciekawe dyskusje i wymiana doświadczeń. Znakomicie udały się także warsztaty prowadzone przez polskich bibliotekarzy na temat wizualizacji w bibliotekach i udziału w projekcie Kierunek Biblioteka. Jedna z uczestniczek reprezentowała środowisko polskich bibliotek podczas talk-show pt. Rola nowoczesnej biblioteki w społeczności lokalnej.
Działania zaproszonych do projektu polskich bibliotek spinała wspólna prezentacja multimedialna pokazywana na ekranie na jednym ze stoisk targowych. Poza całodzienną sesją plenarną, przedzieloną warsztatami tematycznymi, dyskusjami panelowymi i talk show, nawiązywano kontakty, przybliżano specyfikę obecnych na targach bibliotek i organizacji, poznawano się nawzajem
Wieczorem wszyscy uczestnicy spotkali się na uroczystej kolacji ufundowanej przez Radę Najwyższą Ukrainy, którą zorganizowano w Narodowej Bibliotece Parlamentu Ukrainy. Była ona okazją do obejrzenia zabytkowego, dostosowanego do potrzeb nowoczesnej biblioteki budynku tej instytucji oraz zapoznania się.
W drugim dniu, organizowanym we współpracy z Narodową Biblioteką Parlamentu Ukrainy, odbyły się dyskusje panelowe, spotkania, warsztaty. Nasza delegacja została zaproszona do udziału we wszystkich tych przedsięwzięciach. Byliśmy obecni podczas konferencji związanej z uczestnictwem bibliotek, wydawców i czytelników w budowaniu globalnego społeczeństwa informacyjnego. Miałam okazję wystąpić wśród panelistów z Ministerstwa Kultury Ukrainy, Narodowej Biblioteki Parlamentu Ukrainy, Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, Ukraińskiej Akademii Nauk, Ukraińskiego Stowarzyszenia Wydawców i Dystrybutorów Książek, Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki Ukrainy, Krajowej Biblioteki dla Młodych . Zaprezentowałam wystąpienie na temat wybranych inicjatyw czytelniczych w polskich bibliotekach. Zostało ono bardzo dobrze przyjęte, co dostrzegłam w pilnym notowaniu przykładów poszczególnych działań przez uczestniczących w konferencji bibliotekarzy ukraińskich.
Po południu polska delegacja spotkała się z młodymi bibliotekarzami Ukrainy. Dyskusja prowadzona była w formie okrągłego stołu, co sprzyjało zadawaniu pytań, wymianie poglądów, nawiązaniu relacji partnerskich.
Program naszego pobytu w Kijowie był bardzo napięty. Organizatorzy starali się jednak, by wolny czas wykorzystać na zwiedzanie Kijowa, poznanie największych atrakcji turystycznych miasta, w tym związanych z piłkarskimi mistrzostwami Euro 2012, degustację wspaniałej kuchni ukraińskiej i integrację naszej grupy, którą poza dziesięcioma bibliotekarzami tworzyły trzy przedstawicielki Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Warszawie oraz tłumacz. Na miejscu towarzyszyła nam także doskonale przygotowana i życzliwa przedstawicielka IREX.
Pewna jestem, że nasza obecność na targach oraz towarzyszących im zdarzeniach podniosły prestiż polskich bibliotek publicznych i pokazały, jak z korzyścią dla społeczeństwa rozwijać biblioteki, wykorzystując środki przyznane w ramach programu Global Libraries Fundacji Billa i Melindy Gatesów.
 
Anna Polus
Zastępca dyrektora WiMBP w Zielonej Górze

alt
Targi Innowacji Bibliotecznych „Nowoczesna biblioteka” w Kijowie