Forum Bibliotek Lubuskich „Nowe technologie i nowe przestrzenie” - Bibliotekarz Lubuski

Forum Bibliotek Lubuskich „Nowe technologie i nowe przestrzenie”

Plakat Jubileuszu 75 lecia Biblioteki Norwida oraz Forum Bibliotek Lubuskich. W centralnej części widać kolaż pięciu zdjęć z nowoczesnymi wnętrzami bibliotek. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze w dniach 6-7 października 2022 r. zorganizowała Forum Bibliotek Lubuskich „Nowe technologie i nowe przestrzenie”. Ideą przyświecającą organizatorom wydarzenia była prezentacja zmian infrastrukturalnych zachodzących w lubuskich bibliotekach, które są zgodne z tendencjami praktykowanymi w kraju, Europie i na świecie.

Konferencja towarzyszyła uroczystościom jubileuszowym 75-lecia Biblioteki Norwida. Wśród wielu znamienitych gości obecnych na Forum Bibliotek Lubuskich pojawili się bibliotekarze z miasta partnerskiego Nitra na Słowacji.

Wykład inauguracyjny Bruno Schulz. Tajemnica „Mesjasza” wygłosiła prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak (Uniwersytet Zielonogórski). Drugi dzień Forum otworzył wykład dr hab. Małgorzaty Czerwińskiej, prof. UZ (Uniwersytet Zielonogórski, przewodnicząca Rady Naukowej Biblioteki Norwida) Co lubią „niewidome mole książkowe"? O dostępności zasobów bibliotecznych dla użytkowników z niepełnosprawnością wzroku.

W ramach Forum dyrektorzy lubuskich książnic z Deszczna, Krosna Odrzańskiego, Kostrzyna nad Odrą, Kłodawy, Świdnicy, Kargowej, Międzyrzecza, Żar, Zwierzyna, Szczańca, Dzietrzychowic i Nowej Soli zaprezentowali obecny potencjał swoich bibliotek, w tym zmiany modernizacyjne, architektoniczne i aranżacji przestrzeni. W swoich wystąpieniach przybliżyli procesy ich dostosowania do zadań biblioteki oraz potrzeb użytkownika i lokalnego środowiska.

Wydarzenie zostało objęte patronatami honorowymi: Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Anny Polak i Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego.

Zadanie zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.

logotypy miasto mniejsze