Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
„Antarktyka miłości” Sary Stridsberg w DKK - Bibliotekarz Lubuski

„Antarktyka miłości” Sary Stridsberg w DKK

Dwie kobiety siedzą przy stole, kolejne cztery kobiety stoją za nimi. Między stojącymi kobietami plakat na sztaludze stoi plakat Dyskusyjnych Klubów Książki. W tle widać regały z książkami. W środowe popołudnie w słubickiej bibliotece grono czytelniczek miało okazję porozmawiać na temat książki „Antarktyka miłości” Sary Stridsberg w ramach marcowej edycji Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

Sara Stridsberg stworzyła portret bezbronnej, młodej kobiety opisującej czytelnikowi własną śmierć. Książka traktuje o wykluczeniu, brutalności i matczynej miłości. Życie Inni, głównej bohaterki, wypełniają traumatyczne doświadczenia — utonięcie brata, trudna relacja jej rodziców, narkomania, prostytucja. Przeżycia te wprowadziły bohaterkę w stan głębokiej apatii, beznamiętnie zgadza się ona na śmierć z rąk zabójcy. Narratorka Inni składa świadectwo — opowiada o swoim krótkim, burzliwym życiu i o ostatnim momencie na świecie. Z kolei po śmierci przyjmuje rolę obserwatora bliskich jej osób — rodziców oraz jej własnych dzieci, których losy toczą się w Szwecji.

Lektura wymaga od czytelnika pewnego trudu, bowiem obraz wyłaniający się ze stron jest niepokojący, szokujący i brutalny. Opisuje mroczne aspekty ludzkiej natury, znajdziemy tu realistyczny opis życia grupy wykluczonej z życia społecznego.

Na członkinie Klubu czekała także wielkanocna niespodzianka. W trakcie spotkania poruszyliśmy temat tradycji wielkanocnych i jak zmieniały się one na przestrzeni lat. Nie zabrakło również elementu zabawy — symbolicznego stuknięcia się jajkiem oraz słodkiego upominku dla uczestniczek.

Zespół BPMiG w Słubicach