Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Tydzień Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Kurowie - Bibliotekarz Lubuski

Tydzień Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Kurowie

Grupa małych dzieci siedząca przy stoliku między regałami z książkami. Na ścianie wisi biała tablica, na której znajduje się napis: Biblioteczka maluszków. Cały maj upłynął nam na spotkaniach, lekcjach bibliotecznych, spotkaniach autorskich i wyjazdach. Tegoroczne hasło „Moja, twoja, nasza biblioteka” miało zintegrować społeczność lokalną, zachęcić do odwiedzin w bibliotece i do uczestnictwa w imprezach kulturalnych.

Już przed południem, w Dniu Bibliotekarza 8 maja, swoją obecnością w bibliotece zaszczycili nas Pani Wójt Magdalena Szydełko wraz ze swoim zastępcą Panem Łukaszem Węglarzem z gratulacjami i życzeniami dla dyrekcji biblioteki. W południe gościliśmy na obchodach wojewódzkich Dnia Bibliotekarza w podgorzowskiej Kłodawie. Na tej uroczystej gali uhonorowano lubuskich bibliotekarzy medalami i odznaczeniami, wręczono dyplomy i upominki rzeczowe. Wymieniono się w rozmowach kuluarowych wśród bibliotekarzy wieloma ciekawymi spostrzeżeniami na temat działalności bibliotecznej. Tego dnia popołudniu, już w starokurowskiej bibliotece, odbyło się uroczyste spotkanie uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki. Panie także złożyły dyrektorce biblioteki gratulacje, życzenia i kwiaty.
Następne dni to spotkania w bibliotece na lekcjach bibliotecznych dzieci z kilku grup z Przedszkola Chatka Puchatka w Starym Kurowie. Dzieci z grupy Tygryski, Sówki i Biedroneczki zwiedziły bibliotekę, poznały historię wynalezienia papieru, druku, pierwszych książek oraz zapoznały się z różnymi rodzajami książek. Rozwiązywały quizy i zagadki związane z literaturą i książką.
W połowie maja odbyło się spotkanie autorskie Anny Czerwińskiej-Rydel piszącej dla dzieci o ważnych sprawach i wybitnych Polakach. Przygotowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Kurowie, zorganizowane dzięki współpracy z DKK działającym przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się w Przedszkolu „Chatka Puchatka”. Autorka postawiła sobie za cel edukację dzieci i młodzieży. Młodzi czytelnicy poznają dzięki niej żywoty i dokonania słynnych Polaków. Podczas spotkania przybliżyła dzieciom sylwetkę Aleksandra Fredry i przeczytała kilka jego utworów. Udział w tym wydarzeniu wywarł wielkie wrażenie na wszystkich przedszkolakach i wzbudził w nich zainteresowanie książkami. Na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Następnie gościliśmy panią Anię w siedzibie biblioteki w Starym Kurowie, gdzie autorka złożyła autografy na nowo zakupionych książkach jej autorstwa.
Kolejnym wielkim wydarzeniem był wyjazd członków Dyskusyjnego Klubu Książki, Klubu Seniora Plus, Klubu Tęcza i wielu zaprzyjaźnionych z Biblioteką osób do Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim na spektakl „Klimakterium i już”. W wydarzeniu wzięło udział 95 osób. Wycieczka cieszyła się wielkim powodzeniem i uczestnicy zapowiedzieli już swój udział w kolejnych wyjazdach, które przewidziane są na wrzesień, październik i listopad 2023 r. oraz kwiecień przyszłego roku. Zarezerwowane są już bilety do Filharmonii Gorzowskiej na koncert „Czerwonych Gitar” i nie tylko...
Aby urozmaicić zajęcia dla dzieci i rozkochać ich w literaturze polskiej prezentując im polskich autorów, Biblioteka zorganizowała wycieczkę do Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim na spektakl Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”. Udział wzięły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Starym Kurowie klasa IV a i uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowym Kurowie wraz ze swoimi wychowawcami. Spektakl bardzo podobał się dzieciom. Był utrzymany w formacie 3D. Aktorzy wspaniale integrowali się z widzami, grając wspólnie z nimi piłkami, na publiczność leciały salwy wody i bańki mydlane. Wycieczka do teatru połączona była ze zwiedzaniem Biblioteki Wojewódzkiej w Gorzowie. Uczniowie zwiedzili kilka oddziałów WiMBP m.in. Odział Integracji i Aktywności, Oddział Dziecięcy. Obejrzały wystawę „Co czytali rodzice, gdy byli mali”. Został niedosyt, więc pewnie wrócimy i zwiedzimy wszystkie zakamarki Biblioteki, a jest co!
Majowe wydarzenia zakończyli uczniowie z kl. IV a miejscowej szkoły piknikiem plenerowym na świeżym powietrzu na leżakach czytając książki. Czy może być coś przyjemniejszego?

Z bibliotekarskim pozdrowieniem
Beata Anna Mąka — dyrektor GBP w Starym Kurowie