Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Przystanek Ameryka - Bibliotekarz Lubuski

Przystanek Ameryka

tazemW ramach Wakacyjnych Hecy z Fredrą w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu, w kreatywny czwartek (20 lipca), gościliśmy amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Żaganiu.

Każdy z nich opowiedział o sobie kilka słów. Skąd pochodzą, czym zajmują się w wojsku, jakie jest ich hobby oraz co najbardziej podoba im się w naszym kraju. Następnie przyszedł czas na pytania od dzieci. Wszyscy chcieli wiedzieć, jaki sport jest w Ameryce najpopularniejszy, jakimi samochodami poruszają się żołnierze i jakiego sprzętu używają w swojej pracy. Rozmawialiśmy również o zainteresowaniach dzieci i ich ulubionych zwierzętach. Po części zapoznawczej i integracyjnej przyszedł czas na zabawę. Na dziedzińcu pałacu rozegrał się pasjonujący turniej. Po zaciętej walce zwycięzcami zostały nasze kochane dzieciaki. Zabawa z chustą Klanzy również sprawiła nam mnóstwo radości. Po wysiłku fizycznym przyszedł czas na podładowanie baterii, zwłaszcza że goście przywieźli ze sobą wojskowe racje żywnościowe. Towarem najbardziej pożądanym okazały się cukierki M&M i pizza. Dzień zakończyliśmy lekcją tańca. W książkowy poniedziałek (24 lipca) ponownie gościliśmy żołnierzy amerykańskich. Razem z naszymi gośćmi z Ameryki zmierzyliśmy się z dziełem Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł”. Towarzyszył nam Sebastian Kulesza – Zastępca Burmistrza Miasta Żagań. Następnie korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się całą grupą na dziedziniec pałacu. Na świeżym powietrzu nie mogło zabraknąć zabaw z chustą Klanzy. Dzięki niej mogliśmy połączyć psoty z nauką angielskiego. Poznaliśmy również zabawy z amerykańskiego podwórka, wśród nich Wilkołaka i Zombie. Po powrocie do Biblioteki na naszych gości czekała miła niespodzianka - własnoręcznie wykonana przez dzieci kwiatowa laurka i małe słodkie co nieco. To był wspaniały czas poznawania wspólnych zwyczajów, kontaktu z językiem i okazało się, że nic tak nie pokonuje barier, również językowych, jak literatura.

ameryka 1 mniejszeAmeryka 2 mniwjszefoto. K.Gonera Ameryka w bibliotece mniejsze

 

Magdalena Śliwak