Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
II Zlot Fanów Ani z Zielonego Wzgórza - Bibliotekarz Lubuski

II Zlot Fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Ania przycięta mniejszaŻycie nasze bywa bogate lub ubogie, zależnie od tego, co w nie wkładamy,
a nie od tego, co zeń czerpiemy
„Anne z Avonlea” Lucy M. Montgomery

Zielona Góra, Gorzów Wlkp., Wrocław, Poznań, Warszawa, Pabianice k. Łodzi, Kielce ... – z tych miast przybyli miłośnicy Ani Shirley na II Zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza, który 25 lipca 2023 roku odbył się w Zielonej Górze. Organizatorem wydarzenia były filie 4 i 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Magia Ani Shirley
Podobnie jak podczas pierwszej edycji Zlotu, organizatorki postanowiły sprawdzić, czy bohaterka książek Lucy M. Montgomery, które powstały ponad sto lat temu, jest nadal popularna. Wydarzenie zaplanowano tradycyjnie na 25 lipca, czyli wigilię imienin Anny. Okazuje się, że osobowość Ani z Avonlea wydaje się być ponadczasowa. Kreatywna, obdarzona wielką wyobraźnią, wrażliwa, mądra i dobra – taka bohaterka literacka jest wciąż interesująca dla współczesnych czytelników, wśród których nie brakuje tych, którzy chcieliby się z nią utożsamiać.
Dowodem może być zainteresowanie, z jakim spotkał się Zlot sympatyków Ani, zorganizowany przez zielonogórską bibliotekę.
W wydarzeniu wzięło udział blisko sześćdziesiąt osób, a część z nich musiała pokonać kilkaset kilometrów, by móc spotkać się z innymi osobami, dla których ta rudowłosa, gadatliwa Ania z powieści Montgomery, jest ulubioną bohaterka literacką. I, co niezwykle ucieszyło organizatorki, wśród fanów są osoby w każdym wieku – od kilkuletnich dziewczynek i chłopców, przez młodzież, aż po osoby dorosłe, a nawet seniorów. Ania zatem łączy pokolenia i niezmiennie zachwyca zarówno tych najmłodszych czytelników, jak i tych, którzy książkę czytali kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu.

Czytanie fragmentów i dyskutowanie
Podczas spotkania uczestnicy mogli posłuchać fragmentów „Anne z Avonlea”, drugiej części serii, w przekładzie Anny Bańkowskiej, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Marginesy. Do czytania zaproszone zostały popularne pisarki, dziennikarki, aktorki, bibliotekarki i przyjaciółki Biblioteki Norwida, w tym: Zofia Mąkosa, Barbara Wysoczańska, Aldona Reich, dr Weronika Madryas, Maria Fraszewska, Magdalena Faron, Kamila Wilczyńska, Zofia Popielecka i Dana Ponomarenko. W dalszej części Zlotu uczestnicy wzięli udział w żywiołowej dyskusji, prowadzonej przez dr Weronikę Madryas z Uniwersytetu Wrocławskiego, ph. „Moja przygoda z Anią z Zielonego Wzgórza”. Prelegentka opowiedziała o swojej współpracy z Anne of Green Gables Museum na Wyspie Księcia Edwarda w Kanadzie oraz George'm Campbellem, spadkobiercą Lucy Moud Montgomery. Weronika Madryas jest także autorką baśni i opowiadań, w tym „Ani z Baśniowego Zielonego Wzgórza” (Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne). Uczestnicy dyskusji chętnie dzielili się również swoim doświadczeniem związanym z „Anią z Zielonego Wzgórza”, a także przemyśleniami dotyczącymi powieści. Mieli też pytania odnoszące się do biografii Lucy M. Montgomery.

Ludzie z pasją
Wśród uczestników Zlotu mieliśmy okazję gościć rówznież Katarzynę Piskorz, bibliotekarkę z Gorzowa Wlkp., miłośniczkę książek Montgomery, która przywiozła ze sobą książkowe perełki. Jak sama przyznała, do Zielonej Góry zabrała jedynie część swojej kolekcji, która liczy ponad trzysta książek autorki, o autorce lub z nią związanych. Pani Katarzyna ma w swoich zbiorach wszystkie tłumaczenia „Ani z Zielonego Wzgórza”, jakie ukazały się w Polsce, m.in. w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim, czy kaszubskim. Jej najcenniejszą książką jest „Ania z Avonlea” - pierwsze polskie wydanie z 1924 roku. Z kolei Karolina Majchrzak – Hofman, która przyjechała na Zlot ze swoim synem Filipem aż spod Łodzi, wyznała, że decyzję o przyjeździe podjęła bardzo spontanicznie, ale oboje fascynują się Anią i chcieli spotkać się z osobami, które mają podobne zainteresowania literackie.

Quiz wiedzy oraz konkurs na przebranie
Kolejnym punktem programu był quiz wiedzy o przygodach Ani z Avonlea. W tym przypadku uczestnicy musieli wykazać się znajomością z drugiej części serii i odpowiedzieć np. na pytanie dotyczące koloru, na jaki pomalowano świetlicę lub w którym miesiącu rozpoczyna się powieść, albo gdzie według Davy'ego znajduje się niebo, czy jak miała na imię papuga pana Harrisona.Trzeba przyznać, że wiedza uczestników była imponująca. Zwycięzcy otrzymali zestawy książek z serii „Anne”, które ufundowało Wydawnictwo Marginesy. Nadzywczajną zabawą okazał się także konkurs na najlepsze przebranie. Można było przebrać się nie tylko za Anię, ale za dowolną postać z powieści Montgomery. W konkursie wystartowały zarówno kilkuletnie, jak i zupełnie już dorosłe „Anie”. I w tym przypadku najciekawsze kostiumy i charakteryzacje zostały nagrodzone zestawami książek od Wydawnictwa Marginesy.

Warsztaty tworzenia minikapelusików i kwitnących zakładek
Prawdziwą wisienką na torcie całego wydarzenia okazały się być warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy stworzyli przypinki z minikapelusikami oraz kwitnące zakładki do książek z zasuszonymi kwiatami i cytatami z „Anne z Avonlea”. Zlot był także dla uczestników okazją do wzajemnych dyskusji i wymiany myśli, podzielenia się swoimi doświadczeniami i wspomnieniami dotyczącymi powieści Montgomery. I, mimo iż cała impreza trwała kilka godzin, od wczesnego popołudnia, aż do wieczora, to uczestnicy zgodnie podkreślali, że nie było ani chwili, kiedy mogliby się nudzić.

Partnerzy
Organizatorkami Zlotu były bibliotekarki z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, na co dzień pracujące w Filiach nr 4 i 9: Anna Urbańska, Kornelia Waloch i Dana Ponomarenko. Organizację wsparła także bibliotekarka Anna Pawelec. Autorką portretu Ani, który wykorzystano na plakacie, jest Anna Witkowska, również bibliotekarka WiMBP w Zielonej Górze. Partnerami Zlotu, bez wsparcie których wydarzenie nie mogłoby się udać, byli: Wydawnictwo Marginesy, portal SBP.pl, "Poradnik Bibliotekarza", "Biblioteka Publiczna" i "Bibliotekarz Lubuski".

Promocja
Niewątpliwie na tak dużą popularność Zlotu wpływ miała szeroka promocja imprezy. Informacje na temat Zlotu ukazały się w wielu lokalnych i regionalnych mediach, a także w mediach społecznościowych partnerów i sympatyków Zlotu. Zapowiedzi wydarzenia pojawiły się także w wielu lokalnych i regionalnych mediach. Do promocji oczywiście wykorzystano także biblioteczne media: stronę www, profil na Facebooku i Instagramie. Nie zabrakło też tradycyjnej formy promocji, zadbano bowiem o dystrybucję plakatów i ulotek na terenie całego miasta. Relację z II Zlotu Fanów Ani z Zielonego Wzgórza, który zorganizowała Biblioteka w Zielonej Górze, wyemitowano na antenie regionalnego radia i telewizji oraz na łamach lokalnej gazety i portalu miejskiego.

III Zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza
- Czy odbędzie się kolejna edycja Zlotu? - To pytanie najczęściej zadawali uczestnicy tegorocznej imprezy podczas pożegnania. Organizatorki niezmiennie odpowiadały, że nie wyobrażają sobie, aby mogło być inaczej. I już teraz snują plany dotyczące przyszłorocznej edycji Zlotu. Zatem miłośnicy Ani z Zielonego Wzgórza już dzisiaj zakreślają sobie na czerwono w przyszłorocznych kalendarzach datę 25 lipca 2024.

Ania mniejsza otwarcie

 

 Anna Urbańska