Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Czerwcowe spotkanie DKK dla dorosłych w Osiecznicy - Bibliotekarz Lubuski

Czerwcowe spotkanie DKK dla dorosłych w Osiecznicy

Sześć kobiet siedzi przy stole i rozmawia. Na pierwszym planie widać trzy książki Fredrika Backmana "Mężczyzna imieniem Ove".W czerwcu 2023 r. spotkaliśmy się w Klubie DKK dla dorosłych w Bibliotece Publicznej w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Fredrika Backmana „Mężczyzna imieniem Ove”.

Poznajcie niespełna sześćdziesięcioletniego samotnika mieszkającego na niewielkim osiedlu w Szwecji. Ma na imię Ove, jest bardzo zrzędliwy, sztywno trzyma się zasad i odstrasza od siebie ludzi, których zresztą uważa za idiotów. Pół roku wcześniej stracił jedynego człowieka, który coś dla niego znaczył i dla którego On coś znaczył — swoją ukochaną żonę Sonię. Żeby było jeszcze trudniej pracodawca wysyła go na wcześniejszą emeryturę — a zaznaczyć trzeba, że praca to był aktualnie jedyny sens jego życia… I faktycznie Ove nie chce już żyć, a wręcz próbuje umrzeć… Jednak w Jego egzystencję wjeżdżają, niemal dosłownie, nowi sąsiedzi — niesforni, zwariowani, ale też przepełniający innych ciepłem. Mają dwie małe córeczki, które nie przejmują się gburowatością sąsiada.

Powieść nas rozbawiła, ale też poruszyła czułe struny, powodując zawilgocenie oczu. Znalazły się w niej też treści niesamowicie otulające, które dają nadzieję, że nawet, jak jesteś najbardziej samotną osobą na świecie, to mogą się pojawić ludzie i jeden kot, którzy to zmienią. Do tego przyzwyczajenia i sztywne zasady Ovego są uroczo zabawne, chociaż sąsiadów i innych spotykanych ludzi mogą wkurzać. Ostatecznie jednak kryje się tam dobre i wielkie serce.

Zachwycił nas język, a także opowieść — niespieszna i taka niby zwyczajna — oraz przemiana bohatera! Jest to pozycja otulająca, dająca nadzieję, może nieco bajkowa momentami. Ukazuje niełatwe życie, ale też piękną miłość, taką na dobre i złe i taką do końca życia. Znajdziecie też wielki ból spowodowany śmiercią najbliższej sercu osoby, niełatwą żałobę i utratę wszystkiego, co ważne… Na szczęście jest też ogromna porcja humoru. No i pokazuje jak gamoń, jego rodzina i reszta idiotów z okolicy może zmienić życie na lepsze.

Bardzo, bardzo polecamy także film!!!

Moderator Barbara Przeździęk