Narodowe Czytanie w Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze - Bibliotekarz Lubuski

Narodowe Czytanie w Bibliotece Publicznej w Zielonej Górze

Zdjęcie przedstawia 19 osób stojących na tle biało-czerwonej flagi Polski.„Dzień był letni i świąteczny. Wszystko na świecie jaśniało, kwitło, pachniało, śpiewało. Ciepło i radość lały się z błękitnego nieba i złotego słońca; radość  i upojenie tryskały znad pól porosłych zielonkawym zbożem…”

Tymi słowami rozpoczyna się powieść Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej – bohaterki tegorocznej edycji Narodowego Czytania.

22 września 2023 r. Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze – Zawadzie była organizatorem tego wydarzenia, które objęte jest patronatem Prezydenta Polski. Nad Niemnem jest najbardziej znaną powieścią Elizy Orzeszkowej, która to nawiązuje tematyką do Powstania Styczniowego, zatem ma szczególne miejsce w kanonie literatury narodowej.

W czytaniu fragmentów utworu wzięli udział: Pani Emilia Kondrad, Pani Eulalia Czeronko, Pani Sylwia Brońska, Pani Urszula Zamiatała, Pani Renata Bednarek, Pani Urszula Mistewicz oraz Pan Władysław Kondras.

Daria Bednarek
Biblioteka Publiczna w Zielonej Górze