Własnymi RęCami – wystawa z cyklu Pasje Kobiet w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu - Bibliotekarz Lubuski

Na krzesłach ustawionych w korytarzu pałacu w Żaganiu widać tyłem siedzące osoby, ok.16, jedna osoba stoi i nagrywa, trzy osoby stoją przodem do zgromadzonych gości. Po bokach widać ustawione gabloty. W czwartek, 19.10.2023 r. korytarz pałacowy przed wejściem do Oddziału dla Dorosłych MBP im. Papuszy w Żaganiu został udekorowany i rozbrzmiał muzyką. Czym udekorowany? Ano pasjami kobiet. Uroczyście otworzyliśmy wystawę Własnymi RęCami z cyklu Pasje Kobiet.

Panie z Żagania, powiatu żagańskiego i Żar zaprezentowały swoje pasje, czyli to, czemu oddają się z przyjemnością w wolnym czasie, nawet wówczas, gdy jest go bardzo mało. Pokazały, co kochają i czym się zajmują kiedy tylko mogą. Panie, a jest ich 22, prezentują głównie rękodzieło, ale też kolekcjonerstwo i sport.
Mamy w gablotach niewielkie fragmenty zbiorów szklanych żabek, magnesów na lodówkę. Jest gablota zawierająca część ogromnej kolekcji słoników oraz zbioru autografów. Jest również strój do tańca towarzyskiego i do tenisa ziemnego oraz medale i puchary. W korytarzu stoi 15 gablot oszklonych, a 16 tablic wisi na ścianach. W każdej z nich jest co podziwiać.
W związku z tym, że bohaterkami wystawy są Pasje, a nie panie, które się im oddają, podane są tylko imiona i pierwsze litery nazwisk, gdy imiona się powtarzają. Na wystawie nie ma prac uznanych artystek. Autorki prezentowanych dzieł pracują w domowym zaciszu i są artystkami dla najbliższych i przyjaciół, bowiem nigdzie w szerokim gronie ich nie prezentują.
A jakie pasje pochłaniają czas i uwagę kobiet? Jest ich wiele, a na wystawie prezentujemy te:
Rękodzieło: dziewiarstwo (robótki na drutach); szydełkowanie; frywolitka; szycie; haft: haft richelieu, haft Temari, haft koralikowy, haft diamentowy; decoupage; drapanie wydmuszek jaj (zdobienie pisanek); malowanie po numerach; makrama; biżuteria handmade (broszki),
Kolekcjonerstwo na wystawie: słonie; magnesy na lodówkę; żabki; autografy,
Sport: taniec towarzyski; tenis ziemny.
Dla pań z pasjami i wszystkich uczestników zaśpiewali panowie z pasją do muzyki czyli zespół DESPERADOS, za co pięknie dziękujemy. Dziękujemy również dziennikarzom z TV ŻAGAŃ, którzy towarzyszyli nam od początku do końca imprezy.
Wystawę można odwiedzać do 27.01.2024 r. w godzinach pracy Biblioteki.
Galeria zdjęć z wystawy dostępna jest na stronie Biblioteki: http://www.mbpzagan.pl/relacje-1/n,wernisaz-wystawy-wlasnymi-recami-z-cyklu-pasje-kobiet-2

Urszula Sitarz – Oddział dla Dorosłych