Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Zwierzęta są ciekawe - Bibliotekarz Lubuski

Zwierzęta są ciekawe

Wiewiórka 2 mniejszePo raz czwarty Nadleśnictwo Bogdaniec i Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zaprosiły uczniów szkół podstawowych do udziału w Leśnym Konkursie Literackim. Hasło tegorocznej edycji brzmiało Spotkałem ciekawe zwierzę. Zadaniem autorów było napisanie pracy o dzikim stworzeniu, które osobiście zaobserwował na terenie Nadleśnictwa Bogdaniec. Wybór był duży – od jelenia po mrówkę. Bohater nie musiał być ani piękny, ani miły, bowiem każde zwierzę ma w lesie ważną rolę do wypełnienia.

Jury obradowało w składzie: Monika Simonjetz, Kierownik Działu Badań, Analiz i Metodyki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, redaktor „Bibliotekarza lubuskiego”; Małgorzata Sawoch, Specjalista ds. Promocji w Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp; Aldona Bernacka, Starszy Specjalista Służby Leśnej prowadzący sprawy z zakresu edukacji i turystki w Nadleśnictwie Bogdaniec. Komisja oceniła 24 prace literackie – 9 w kat. uczniów klas 4-5 oraz 15 w kat. uczniów klas 6-8. Nagrodzonych i wyróżnionych zostało 15 autorów.

W kategorii uczniów klas 4-5
I miejsce ex aequo
Hanna Bednarek (Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Bogdańcu)
Roksana Kucińska (Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie)
II miejsce Emilia Szałek (Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Bogdańcu)
III miejsce Oliwia Szumska (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy)
Wyróżnione zostały Lena Masiewicz (Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie), Maja Szewczyk (Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Bogdańcu) i Kornelia Waśków (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy)

W kategorii uczniów klas 6-8
I miejsce Hanna Wojdyła (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego w Witnicy)
II miejsce ex aequo
Lena Domańska (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy)
Aleksandra Kaczmarek (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy)
III miejsce ex aequo
Khrystyna Franko (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego w Witnicy)
Franciszek Włodarczyk (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ludzi Pojednania w Witnicy)
Wyróżnieni zostali Apolonia Chaj (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego w Witnicy), Maja Domańska (Szkoła Podstawowa w Dąbroszynie) i Maja Wydra (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Józefa Wybickiego w Witnicy).

Wyniki zostaną rozesłane do szkół oraz opublikowane w Internecie. Osoby nagrodzone i wyróżnione otrzymają dyplomy i nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Bogdaniec. Pozostali autorzy otrzymają dyplomy uczestnictwa i upominki od Nadleśnictwa. Dyplomy i nagrody zostaną przesłane do szkół, których uczniowie wzięli udział w konkursie.

 Władysław Wróblewski

Fragmenty nagrodzonych prac

W kategorii uczniów klas 4-5
Pewnego pogodnego dnia wybrałam się do lasu. Stopniowo zagłębiałam się w gęstwinę bujnej zieleni otaczającej mój rodzinny Bogdaniec, aż w końcu się zgubiłam. Byłam tak zdenerwowana, że potknęłam się o wystający z ziemi pień i stoczyłam się z wielkiej góry! Sturlałam się wprost na drzewo, z którego zeszła mała wiewiórka.
Hanna Bednarek, ex aequo I miejsce

- Gdzie? Nie widzę żadnego jelenia- powiedziałam. Pomyślałam, że żartuje, bo przecież jeleń jest tak wielki, że trudno go nie zauważyć. I wtedy zauważyłam, że tata trzyma w ręce gałązkę, na której siedzi jakiś duży, ciemnobrązowy robak.
- To jest właśnie jelonek rogacz- oświadczył z dumą odkrywcy.
Roksana Kucińska, ex aequo I miejsce

To była wiewiórka. Miała sierść koloru rudo-czarno-białego ozdobioną miejscami brązowymi plamkami. Mój zachwyt wzbudził jej lekko zawinięty puszysty ogonek. Moją uwagę przyciągnął też biały brzuszek, który wydawał się miękki jak kocyk z bawełny. Widać było, że wiewiórka była bardzo zainteresowana naszą obecnością.
Emilia Szałek, II miejsce

Wilk powoli wchodził do skalnej dziury, a ja postanowiłam też do niej wejść. Z każdym krokiem robiło się coraz ciaśniej. W końcu dotarliśmy do końca, gdzie ujrzałam pięć małych wilczków, które leżały na plastikowych torebkach. Były zaniedbane i zagłodzone. Ich mama miała mocno skaleczoną łapę, więc nie mogła polować.
Oliwia Szumska, III miejsce

W kategorii uczniów klas 6-8
Delektowałam się ćwierkaniem ptaków oraz boską naturą, a na twarzy czułam przebijające się przez drzewa promienie słońca. Chwila spokoju nie trwała długo, ponieważ podbiegła do mnie sarenka. Na początku serce mi stanęło, lecz szybko zauważyłam, że jest to przyjemne zwierzątko potrzebujące pomocy. Miała szyję zawiązaną reklamówką.
HannaWojdyła, I miejsce

Przy ogromnym pniu, stała bezbronna, pomarańczowa istota. Wydłużony tułów, puszysty ogon, krótkie kończyny i trójkątne uszy. Wiedziałam, że to lis. Przypomniała mi się przepiękna opowieść ,,Mały Książę’. Uwielbiałam tę historię, czytałam ją trzy razy i za każdym razem zachwycała mnie tak samo. Lis w tej opowieści był mistrzem mądrości i nauczycielem Małego Księcia. Uczył go cierpliwości oraz tego, czym jest prawdziwa przyjaźń.
Lena Domańska, ex aequo II miejsce

Tego wieczoru las był niczym orkiestra… Przymknęłam powieki i rozkoszowałam się pięknym dźwiękiem leśnej muzyki, która rozbrzmiewała po całym pełnym tajemnic lesie. Kiedy ćwierkanie ptaków ustało, otworzyłam oczy i spojrzałam na tabliczkę z napisem: ’’KAŻDY Z NAS CHRONI LAS’’.
Aleksandra Kaczmarek, ex aequo II miejsce

Pewnego październikowego dnia, od razu po szkole, postanowiłyśmy z moimi przyjaciółkami pójść na piknik do lasu. Znajdowało się tam dużo drzew. Z choinek spadały szyszki. Pod dębami leżały żołędzie. Pogoda była cudowna. Świeciło słońce i wiał ciepły jesienny wiatr, przez który z drzew spadały żółto-pomarańczowe liście. Wszędzie rosły grzyby. Także chodziły moje ulubione zwierzęta: wiewiórki, zające i jeże.
Khrystyna Franko, ex aequo III miejsce

Będąc w ostatni weekend z rodzicami i młodszym bratem na spacerze po lesie w Nadleśnictwie Bogdaniec, natknęliśmy się na wielkie mrowisko czerwonych mrówek. Wyglądało naprawdę imponująco! Zbudowane z niezliczonej ilości małych gałązek, sprawiało wrażenie, jakby się ruszało.
Franciszek Włodarczyk, ex aequo III miejsce