Bibliotekarz Lubuszaninem Roku

altWielkim wyróżnieniem jest wybranie Moniki Wilk, dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu, Lubuszaninem Roku 2011 Powiatu Gorzowskiego. Plebiscyt od ponad 40 lat organizuje „Gazeta Lubuska”, doceniając Lubuszan, którzy robią więcej dla innych niż dla siebie. Bibliotekarze coraz skuteczniej specjalizują się w działaniach, najbardziej potrzebnych społeczności lokalnej. Dyrektor GBP w Bogdańcu promuje czytelnictwo i kulturę, pracę z dziećmi i młodzieżą, świadczy usługi i poradnictwo w zakresie multimediów, ułatwia dostęp do informacji, pozyskuje pozabudżetowe źródła finansowania biblioteki.


Droga do bibliotekarstwa

Monika Wilk jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, ukończyła etnologię na Wydziale Historycznym i studia europejskie na Wydziale Prawa. Pracowała w Muzeum Lubuskim im. J. Dekerta, w oddziale w Bogdańcu. We wrześniu 2007 roku została kierownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu. W tym czasie zaczęła od podstaw tworzenie placówki, która dziesięć lat wcześniej została zlikwidowana. W lutym 2008 roku ruszyło w Bibliotece Centrum Kształcenia na Odległość na Wsiach. Projekt powstał dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego. GBP została wzbogacona o dobry sprzęt komputerowy, w tym specjalistyczne urządzenia dla niepełnosprawnych. W maju 2008 roku Biblioteka w Bogdańcu rozpoczęła swoją działalność.

 

Działalność Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu

Kierownik nowo otwartej placówki postawiła na nietypowe metody pracy, atrakcyjne dla różnych grup wiekowych. Dla młodzieży w ramach projektu organizowane były kursy językowe, przygotowania do matury, umożliwiono nieodpłatne korzystanie z internetu. Seniorzy uczyli się podstaw obsługi komputera i z przyjemnością sięgali po książki. Najtrudniej było dotrzeć do osób bezrobotnych, zajętych własnymi problemami. Dla nich został zrealizowany projekt „Zaplanuj swoją przyszłość”. Głównym celem było uświadomienie mieszkańcom wsi potrzeby edukacji ekonomicznej i finansowej, przekazanie im niezbędnej wiedzy w celu efektywnego gospodarowania własnymi środkami, umiejętnego rozpoznawania dostępnych na rynku usług finansowych i korzystania z nich. Projekt został zrealizowany ze środków Narodowego Banku Polskiego, w ramach projektu Fundacji Wspomagania Wsi. W tym samym roku zrealizowano pierwszy projekt z partnerami zagranicznymi „Wielki los – Das grosse Los”. W przedsięwzięciu uczestniczyli: Gmina Bogdaniec, Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP Strzelce Krajeńskie oraz Kleeblatt – Schule Seloow.  W 2009 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu przystąpiła do Programu Rozwoju Bibliotek. Okazało się to szczęśliwym zbiegiem okoliczności, ponieważ PRB dało możliwość sięgnięcia po kolejne projekty, między innymi bezpłatny internet w Bibliotece dzięki Fundacji Orange.

 

Największe osiągnięcia

Do największych osiągnięć biblioteki należy organizowanie na terenie Gminy Bogdaniec akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Akcja, w którą udało się zaangażować Wójta Gminy, Krystynę Pławską oraz Przewodniczącą Rady Gminy, Janinę Cytlak co roku przyciąga coraz więcej dzieci i młodzieży i jest najbardziej popularnym wydarzeniem w Bibliotece. W 2010 roku Monika Wilk rozpoczęła dwa duże projekty międzynarodowe. Pierwszy: „NEBAL - Rynek pracy na terenach wiejskich” z partnerami: Urząd Scharmützelsee (Brandenburgia), Miasto i Gmina Vama (Rumunia),  Miasto i Gmina Lyaskovets (Bułgaria), Miasto i Gmina Neusiedl am See (Austria). Przedsięwzięcie miało pokazać sytuację osób bezrobotnych na terenie Unii Europejskiej. Zadaniem partnerów było zbadanie sytuacji na własnym terenie i przedstawienie sposobu radzenia sobie z problemem bezrobotnych. Celem głównym było wypracowanie wspólnej, międzynarodowej polityki zwalczania bezrobocia. Projekt NEBAL zakończył się w 2011 roku i udało się w jego ramach utworzyć 10 nowych miejsc pracy. Drugim projektem, który zakończy się w 2012 roku jest GRUNDTVIG „Innowacja, transfer wiedzy i nowa edukacja dla MŚP”, który ma na celu tworzenie miejsc pracy na terenach wiejskich”. Realizowany jest przez partnerów: Strategieteam e.V. i DePowI GmbH (Niemcy), S.C. INFOTEC MANAGEMENT SRL (Rumunia), Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu (Polska).W ramach programu Projektów Partnerskich Grundtviga nawiązano międzynarodową współpracę mającą na celu transfer wiedzy i zarządzanie wiedzą. Efektem ma być poprawa edukacji formalnej i nieformalnej w regionach wiejskich. W 2011 roku Gminna Biblioteka zorganizowała w Zespole Szkół w Bogdańcu obóz językowy  dla młodzieży z Polski i Niemiec: „EuroCamp – razem możemy wszystko”. Obóz sfinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Gospodarczego. Biblioteka współorganizowała także 325-lecie Chwałowic, przede wszystkim wydając książkę pod tym tytułem.

 

Centrum Maluszka

Ogromnym zainteresowaniem w Bibliotece w Bogdańcu cieszy się otwarte w 2011 roku Centrum Maluszka. Na terenie Gminy Bogdaniec nie ma żłobka i miejsca spotkań młodych mam. A jest ich w gminie coraz więcej. Książnica wyszła naprzeciw potrzebom mieszkańców i organizuje zajęcia w ramach Centrum Maluszka. Pani Monika sama jest młodą mamą. Ma dwuletnią córeczkę, Antosię. Postanowiła zaangażować matki najmłodszych mieszkańców gminy i sprawić, by  dzieci wspólnie się bawiły i rozwijały. W Centrum Maluszka panuje domowa atmosfera, przez co pociechy mogą odkryć swoje talenty, nauczyć się współpracy i nawiązać pierwsze przyjaźnie. W listopadzie 2011 roku Monika Wilk uchwałą Rady Gminy została dyrektorem GBP w Bogdańcu.

 

Nagroda dla Moniki Wilk

28 lutego 2012 r. na sesji Rady Powiatu, z rąk Starosty Powiatu, Monika Wilk – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bogdańcu otrzymała dwa dyplomy: Wyróżnienie Kapituły w konkursie Lubuszanin Roku 2011 oraz Tytuł Lubuszanina Roku 2011 Powiatu Gorzowskiego uzyskane od czytelników „Gazety Lubuskiej”.

Do plebiscytu została zgłoszona również Elżbieta Dominiczak, bibliotekarz w Filii Muszkowo Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszycach. Reprezentowała powiat sulęciński. W tym roku nie znalazła się w gronie laureatów, ale wszystko jeszcze przed nią.

O Pani Elżbiecie i Filii w Muszkowie można przeczytać w styczniowym numerze Regionalnego Biuletynu Programu Rozwoju Bibliotek

http://www.biblioteki.org/pl/_biuletyn_?ctype=regionalny&cid=1369

 

 

Wiesław Żurawski

WiMBP im. Z Herberta w Gorzowie Wielkopolskim

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}