Szklana Pułapka

alt17 maja 2012 roku otwarta została kolejna mediateka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze w Filii nr 7. Lokalizacja mediateki jest wyjątkowa, ponieważ znajduje się ona w Zielonogórskiej Palmiarni, centralnym punkcie miasta, usytuowanym na winnych wzgórzach. To właśnie dzięki niej mediateka otrzymała oryginalną nazwę: Szklana Pułapka.

Placówka, oprócz oryginalnej siedziby, różni się znacznie od Góry Mediów, mediateki znajdującej się w budynku głównym WiMBP, wieloma aspektami. W Szklanej Pułapce oprócz nowych mediów (filmów, muzyki, gier) znajdują się również książki, przede wszystkim nowości, najpopularniejsze tytuły, które przyciągną nie tylko miłośników nowych mediów, ale również stałych czytelników Biblioteki. Szklana Pułapka jest również miejscem, w którym z przyjemnością i pożytkiem mogą spędzać czas młodsze dzieci, nie tylko młodzież od 15 roku życia. Miejsce to stało się swoistą reklamą dla całej instytucji, ponieważ Zielonogórska Palmiarnia jest punktem spotkań, wycieczek oraz wielu imprez okolicznościowych, co ułatwia Szklanej Pułapce promocję swoich działań i zbiorów wśród osób przypadkowych, bezpośrednio niezainteresowanych.
Szklana Pułapka to kolejny krok w rozwoju i unowocześnianiu WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze. Podkreślił to fakt 65-lecia Biblioteki, podczas którego mieszkańcom miasta podarowana została nowa, oryginalna i inna niż wszystkie filia nr 7.
Obchody 65-lecia Biblioteki, a także ceremonia otwarcia Szklanej Pułapki przygotowywane były przez dużą grupę osób, pracowników zielonogórskiej książnicy, którzy bardzo zaangażowali się aby ten dzień stał się wyjątkowy. Uroczystość podzielono na dwie części. Pierwsza z nich, oficjalna, odbyła się w gronie władz miasta, województwa, dyrektorów zaprzyjaźnionych placówek, bibliotekarzy oraz przyjaciół Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się w głównej sali Zielonogórskiej Palmiarni, która z trudem pomieściła wszystkich gości. Z niecierpliwością czekano na otwarcie prezentu, który został podarowany mieszkańcom. Po przecięciu wstęgi przez panią Wiolettę Haręźlak, wiceprezydenta Zielonej Góry, zaproszeni goście mogli jako pierwsi zwiedzić Szklana Pułapkę.
Druga część dnia to wydarzenia związane z otwarciem mediateki bezpośrednio dla mieszkańców. Odbyły się one z niemniejszym rozgłosem. Od rana z Zielonogórskiej Palmiarni swoje audycje prowadziło na żywo Radio Zachód, promując wraz z zapraszanymi gośćmi, wydarzenia, które czekały na zielonogórzan o godzinie 17.00. W promocję zaangażowała się również młodzież gimnazjalna, klasa Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze. Rozdano przygotowane gadżety (balony, długopisy) oraz ulotki - zaproszenia na koncert.
Podczas przygotowywania planu imprezy podstawowym zadaniem organizatorów było zaproszenie odpowiednich artystów, muzyków, którzy mieli towarzyszyć otwarciu mediateki. Zadanie nie było proste, a propozycji pojawiało się coraz więcej. Postanowiono jednak skupić się przede wszystkim na tym, co najbardziej wpisywałoby się w przyszłą działalność mediateki. Podczas otwarcia Szklanej Pułapki przed Zielonogórską Palmiarnią zaprezentowali się młodzi zielonogórzanie, przyciągający swym występem wielu ludzi fascynujących się alternatywną muzyką elektroniczną. Była to dobra zapowiedź działań, które planowane są w nowej placówce. Prezydent Miasta, Janusz Kubicki, ufundował mediatece nowy, profesjonalny sprzęt DJ-ski, na którym młodzi ludzie będą mogli ćwiczyć oraz próbować swoich sił w miksowaniu oraz tworzeniu muzyki elektronicznej.
Grupa Wah Wah, która rozpoczęła uroczystości to duet dwóch młodych zielonogórzan - Jacka oraz Michała. Ich współpraca rozpoczęła się dość niedawno, lecz zainteresowanie muzyką towarzyszy im od dzieciństwa. Miksować muzykę podczas imprez zaczęli już 5 lat temu. Przez ten czas znaleźli muzyczną drogę, którą chcą się kierować. Bez wątpienia jest to muzyka alternatywna, nie radiowa, doceniona nie tylko w naszym mieście oraz kraju. Mimo młodego wieku członkowie grupy Wah Wah ze swoją muzyką podróżują po całym świecie. Grali między innymi w Bratysławie.
Główną gwiazdą wieczoru została Rebeka - Iwona Skwarek, z pochodzenia zielonogórzanka, która od kilku lat mieszka i tworzy w Poznaniu. W 2010 roku Rebeka rozpoczęła współpracę z utalentowanym producentem, instrumentalistą i kompozytorem Bartoszem Szczęsnym. Ideą projektu jest odmienne potraktowanie materiału studyjnego oraz granego na żywo. Jest to surowy minimalizm zabawkowego Casio łączącego się z syntezatorami. Sama Rebeka mówi o swojej muzyce „surowa i kanciasta”, co w dzisiejszej muzyce alternatywnej jest bardzo popularne i lubiane. Muzyka Rebeki to mieszanka eksperymentalnego popu oraz bardzo szeroko pojętej elektroniki. Za tymi określeniami kryje się wiele kompozycji: dynamiczne, czasem liryczne, zawsze zadziorne.
Obecność Rebeki podczas otwarcia mediateki wzbudziła duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród młodych ludzi, którzy interesują się sztuką alternatywną, nie popową. A to właśnie na jej promocji zależy Szklanej Pułapce. Festiwale, w których grali artyści, świadczą o tym, że jest to muzyka ceniona na całym świecie. Rebeka koncertowała m.in. na festiwalach: The Great Escape w Brighton w Wielkiej Brytanii, Selector Festival w Krakowie, Open’er Festival w Gdyni, Free Form Festival w Warszawie oraz w Słowackich Koszycach podczas festiwalu Moonride.
Artystka zgromadziła ok 120-osobową publiczność, wśród której znaleźli się jej fani, znajomi oraz osoby zupełnie nie znające tego rodzaju muzyki. Mimo wietrznej pogody udało się rozruszać tłum zebrany przy Zielonogórskiej Palmiarni. Niekończące się bisy mogą być zapowiedzią przyszłych koncertów Rebeki w Szklanej Pułapce; może za kilka lat, z nowym, jeszcze oryginalniejszym materiałem oraz dorobkiem płytowym…
Podczas koncertu dla wszystkich zielonogórzan otwarte również zostały drzwi nowej mediateki. Dla wielu odwiedzających była to zupełna nowość, inni natomiast korzystali z „Góry Mediów” i chcieli zobaczyć nowoczesny obiekt oraz - w wielu wypadkach - wpłacić abonament i wypożyczyć pierwsze zbiory. Korzystano ze wszystkich atrakcji mediateki, od gier komputerowych po czytanie książek, leżąc w międzyczasie na wygodnych poduchach. Pierwsi czytelnicy to nie tylko młodzież, którą przyciągnęła gwiazda wieczoru. W dzień otwarcia Szklaną Pułapkę odwiedziło wiele rodzin z dziećmi oraz starszych małżeństw. Nowości na półkach wywoływały uśmiechy na twarzach czytelników, co świadczyło o tym, że niebawem wrócą.
Dzięki współpracy z zielonogórskim klubem muzycznym Straszny Dwór, wieczór otwierający mediatekę nie zakończył się z chwilą zamknięcia drzwi Filii. Wszystkich chętnych zaproszono bowiem na imprezę muzyczną, na której zagrały grupy występujące przed Rebeką. Dodatkową atrakcją było losowanie trzech darmowych, rocznych abonamentów, upoważniających do wypożyczania zbiorów w Szklanej Pułapce.
Podczas tego dnia udzielono bardzo dużo informacji na temat korzystania z mediateki oraz imprez, jakie zaplanowano w najbliższym czasie. Dzięki zainteresowaniu mediów udało się zbudować solidne fundamenty pod dalszą współpracę. Skalę promocji Biblioteki, jaką stało się otwarcie mediateki Szklana Pułapka, bez wątpienia odczują wszystkie filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze.

 
Marta Bieława
WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze