Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Być sobą i szanować innych - Bibliotekarz Lubuski

Być sobą i szanować innych

alt
Z Teresą Zawalną, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Sulechów, rozmawia Monika Simonjetz
Została Pani Bibliotekarzem Roku 2011 Województwa Lubuskiego. Serdecznie gratuluję. Co się czuje otrzymując tak zaszczytny tytuł?

Miłe zaskoczenie, pytanie dlaczego ja, jest przecież tylu innych wspaniałych bibliotekarzy. Później przychodzi satysfakcja, że ktoś dostrzegł i docenił moją pracę.

 

Lubuskie środowisko bibliotekarskie, zwłaszcza południowej części jest bardzo zintegrowane. Wspólnym spotkaniom zawsze towarzyszy atmosfera otwartości, wzajemnego szacunku, zrozumienia. Czuła się Pani reprezentantką całego lubuskiego bibliotekarstwa w ogólnopolskim plebiscycie? Było to dodatkowe obciążenie czy raczej mobilizacja?

Zdecydowanie tak. Kiedy odbierałam dyplom podczas uroczystości z okazji Dnia Bibliotekarza w Bibliotece Wojewódzkiej w Gorzowie, miałam świadomość, że jestem tylko jednym z wielu bibliotekarzy, którzy zasługują na ten tytuł. Byłam dumna, że ja jestem ich reprezentantką. Na szczęście jesteśmy grupą ludzi, którzy zawsze mogą liczyć na wzajemne wsparcie i życzliwość. Dużo dały nam wspólne wyjazdy seminaryjne, szkolenia i spotkania organizowane z okazji Dnia Bibliotekarza, w czasie których nie tylko poznawaliśmy tajniki zawodu bibliotekarskiego, ale przy dobrej zabawie mieliśmy możliwość wzajemnego poznania.

 

Czy czuła Pani wsparcie koleżanek i kolegów po fachu? Współpracowników, dyrektorów i kierowników innych lubuskich bibliotek? Kibicowali?

Spotykałam się z wieloma dowodami sympatii i to nie tylko ze strony koleżanek i kolegów po fachu, odbierałam gratulacje od czytelników, osób współpracujących z sulechowską Biblioteką i całkiem przypadkowych ludzi.

 

A władze samorządowe? Zauważyły to wyróżnienie? Czy tytuł Bibliotekarza Roku wpłynął lub wpłynie w jakiś sposób na relacje z samorządem?

Ze strony władz samorządowych spotkała mnie miła niespodzianka. Na spotkanie organizowane z okazji Dnia Bibliotekarza w Gminie przybył Burmistrz Sulechowa z gratulacjami i bukietem róż z okazji zdobycia tytułu Lubuskiego Bibliotekarza Roku 2011. Również na sesji Rady Miejskiej została podana informacja o wyróżnieniu, jakie mnie spotkało. A jeśli chodzi o relacje z samorządem to nie mogę narzekać, zawsze udaje nam się dogadać .

 

Na pewno docenili Panią czytelnicy, mieszkańcy Gminy Sulechów. Głosowali?

Czytelnicy naszej Biblioteki są niesamowici. Spotykałam się z wieloma dowodami szacunku z ich strony. Niestety, nie w mojej naturze jest zabieganie o głosy. Po skończonym plebiscycie spotykałam się z pytaniami, dlaczego nie prosiłam o głosowanie i uwagami, że procedura głosowania była mało czytelna.

 

A jak zaczęły się Pani spotkania z książką i biblioteką?

Od zawsze lubiłam książki i od najmłodszych lat byłam czytelniczką biblioteki szkolnej i publicznej.

 

Pracę w Bibliotece w Sulechowie rozpoczęła Pani w 1984 roku. Pamięta Pani ten dzień?

Ukończyłam pedagogikę w zakresie pracy kulturalno-oświatowej i zamierzałam znaleźć pracę w domu kultury lub szkole. Los chciał, że akurat w tym czasie był wolny etat w bibliotece i tak już zostało z biblioteką związana jestem już od 28 lat. Nie żałuję tego wyboru. Jak tylko rozpoczęłam pracę w bibliotece od razu rzucono mnie na głęboką wodę, ponieważ byłam „kaowcem” od razu musiałam zająć się organizowaniem i prowadzeniem imprez w bibliotece.

 

Co zmieniło się na przestrzeni lat? Albo może, co próbuje Pani zmienić, by oszczędzić swoim czytelnikom negatywnych doświadczeń(jeśli takie Pani miała w przeszłości jako czytelnik)?

Zmieniło się bardzo wiele. Przede wszystkim warunki funkcjonowania bibliotek. Dzisiaj Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów mieści się w przestronnych, funkcjonalnych pomieszczeniach, czytelnicy mają wolny dostęp do półek i zawsze mogą liczyć na pomoc ze strony bibliotekarza. Biblioteka nie jest już tylko miejscem wypożyczeń zbiorów bibliotecznych, stała się miejscem spotkań wszystkich pokoleń.

 

Jak rozwijała się Pani kariera zawodowa zanim objęła Pani stanowiska Dyrektora Biblioteki?

Jak już wspomniałam całe moje życie zawodowe wiąże się z biblioteką. Pracowałam we wszystkich agendach, również w filii bibliotecznej. Po połączeniu biblioteki z domem kultury zostałam głównym specjalistą do spraw bibliotek. Później wygrałam konkurs na dyrektora Sulechowskiego Ośrodka Kultury i Sportu, w składzie którego była też Biblioteka. Od tego czasu zabiegałam o wyłączenie sulechowskiej książnicy z tej struktury. Udało się i od 2005 roku Biblioteka działa jako samodzielna instytucja kultury, a ja zostałam powołana na jej dyrektora. W tym czasie starałam się podnosić swoje umiejętności. Ukończyłam podyplomowe studia z zakresu bibliotekoznawstwa i informacji naukowej oraz zarządzania bibliotekami. Bezustannie biorę udział w szkoleniach i warsztatach.

 

Myślała Pani kiedykolwiek o zmianie zawodu, na przykład na skutek bolesnych rozczarowań, czy raczej zawsze praca w bibliotece łączyła się z przyjemnością, była Pani powołaniem?

Z natury jestem optymistką i to pozwala mi na radzenie sobie z przeciwnościami losu. Lubię swoją pracę, dlatego niestraszne są mi nowe wyzwania, a tym bardziej rozczarowania. Uważam, że zawsze można znaleźć rozwiązanie spraw, które na początku wydają się zbyt trudne.

 

Dzisiaj Biblioteka w Sulechowie to placówka wysokiej klasy, na wysokim poziomie, estetyczna, przyjazna, zmodernizowana. Taka wizytówka wzorcowej biblioteki gminnej. Jak to się robi? Ma Pani sprawdzony przepis na sukces?

Przepis na sukces? Chyba takiego nie ma. Trzeba lubić to, co się robi, nie bać się nowych zadań, a gdy się je podejmuje doprowadzać do końca. Trzeba być otwartym i słuchać nie tylko siebie. Staram się wsłuchiwać w opinie innych bibliotekarzy, moich współpracowników i użytkowników Biblioteki.

 
Co uważa Pani za najważniejsze osiągnięcia sulechowskiej Książnicy?

Najważniejszym osiągnięciem było wydzielenie Biblioteki z Sulechowskiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz przeniesienie jej do nowych, wyremontowanych pomieszczeń. Wiem, że nowa ustawa o bibliotekach pozwala znowu łączyć instytucje kultury, ale naszej placówce w tamtych czasach takie połączenie nie przyniosło żadnych korzyści. Dzisiaj jesteśmy Biblioteką nowoczesną, otwartą na nowości.

 

Kiedy otwiera Pani swój służbowy kalendarz – czy są tam powtarzające się, cykliczne wydarzenia, istotne dla Pani jako Dyrektora i dla samej Biblioteki, mające swoje stałe miejsce w terminarzu. Takie kalendarium ważnych wydarzeń na każdy rok...

Jest dużo cyklicznych wydarzeń zapisanych w kalendarzu moim i Biblioteki. Nowy rok zawsze rozpoczynamy loterią fantową na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obowiązkowa jest już Ferionada w Bibliotece, Tydzień Bibliotek, Cała Polska Czyta Dzieciom, Dni Sulechowa, Europejskie Dni Dziedzictwa, Z książką na walizkach, Sulechowski Tydzień Literacki i wiele innych imprez związanych nie tylko z upowszechnianiem czytelnictwa.

 

Prywatnie dużo Pani czyta? Znana jest Pani większość bibliotecznych zbiorów? Jest to literatura piękna, popularnonaukowa, a może literatura dla dzieci i młodzieży? Co czyta Pani najchętniej?

Czytam dużo, interesuje mnie literatura faktu, książki historyczne i geograficzne. Na zły humor sięgam do literatury pięknej. Staram się uczestniczyć w zakupach nowych pozycji dla Biblioteki, a przynajmniej zapoznawać się z zakupionymi nowościami. Pracowałam w dziale gromadzenia i opracowania zbiorów i to pozwoliło mi na poznanie naszych księgozbiorów.

 

Jest Pani osobą niezwykle taktowną, kulturalną, cieszącą się szacunkiem i uznaniem. Jak buduje się autorytet dyrektora i bibliotekarza?

Trzeba być sobą, szanować innych, słuchać ich zdania. Dyrektor powinien mieć świadomość, że nie tylko on musi mieć zawsze rację. Bardzo ważna jest atmosfera w pracy i wzajemne zaufanie. W nasze Bibliotece potrafimy ciężko pracować, ale po pracy świetnie wspólnie się bawimy.

 
Kogo zalicza Pani do swoich autorytetów, wzorów?

Wzorem do postępowania była zawsze moja mama, a autorytetem papież Jan Paweł II .

 

Odnotowuje Pani sukcesy swoich pracowników? Może ma Pani swój udział w tych sukcesach? Jacy są bibliotekarze Gminy Sulechów?

Moi współpracownicy są wspaniałymi ludźmi, otwartymi na nowe pomysły i wyzwania. Cały czas się dokształcają aby sprostać wymogom nowoczesnej biblioteki. Zawsze mogę na nich liczyć i mam nadzieję, że oni na mnie również.

 

Zrealizowała Pani już wszystkie cele zawodowe? O czym Pani jeszcze marzy dla Biblioteki, współpracowników, czytelników?

Gdybym zrealizowała już wszystkie swoje cele, to musiałabym zrezygnować z pracy w bibliotece i poszukać sobie innej. Cały czas mamy przed sobą nowe wyzwania. Trzeba dokończyć proces komputeryzacji Biblioteki i jej filii, znaleźć nowe pomieszczenia dla filii bibliotecznej, otworzyć salkę projekcyjną itp. Dążyć do tego, żeby Biblioteka Gminy Sulechów była miejscem przyjaznym dla użytkowników i pracowników.

 
Czy prywatne plany i zamierzenia łączą się z zawodowymi?

Lubię swoją pracę, daje mi ona satysfakcję, dlatego moje prywatne plany i zamierzenia łączą się z zawodowymi. Zwiedzam świat nie tylko z książką w ręku, ale i podróżując po nim. Myślę, że mam jeszcze wiele do zrobienia, zobaczenia, przekazania innym. A biblioteka ciągle mi towarzyszy: w pracy i w czasie wolnym, zawodowo i prywatnie.

 

Życzę zatem sukcesów, spełniania kolejnych zamierzeń. Niech Biblioteka w Sulechowie rozkwita ku naszej ogólnej radości. Dziękuję za rozmowę.

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable { mso-style-parent:""; font-size:10.0pt;"Times New Roman";} Życzę zatem sukcesów, spełniania kolejnych zamierzeń. Niech Biblioteka w Sulechowie rozkwita ku naszej ogólnej radości. Dziękuję za rozmowę. /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}