Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo” - Bibliotekarz Lubuski

Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo”

4Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo", działający przy Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., obchodził swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji odbyła się uroczystość, w trakcie której nie zabrakło głośnego czytania, zabaw oraz tęczowego tortu. Wysłuchaliśmy też wykładu Marzanny Kuszyńskiej, dyrektora regionalnego Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom". Dodatkową atrakcją była możliwość zakupienia książek Wydawnictwa Zakamarki.

Pomysł na spotykanie się rodzin, które codziennie czytają dzieciom, zrodził się dużo wcześniej. W swoim otoczeniu spotykałam wiele takich rodzin, często rozmawialiśmy o tym, co czytają swoim dzieciom, wymienialiśmy się, polecaliśmy sobie dobrą literaturę dla dzieci. Po urodzeniu drugiego synka i powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego, wiedziałam, że chcę, by takie spotkania były systematyczne i zorganizowane. Pomocna okazała się Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom", proponując w swoich działaniach zakładanie Klubów Czytających Rodzin skupiających rodziny, które codziennie czytają dzieciom i biorą lub chcą brać udział w Kampanii Fundacji. Będąc liderem Kampanii, bardzo chętnie włączyłam się w kolejne zaproponowane przez nich działanie.

9Jako pierwszy w województwie lubuskim KCR za główny cel naszej działalności postawiliśmy integrowanie środowiska lokalnego rodzin czytających. Skupiamy rodziny, które wdrażają i propagują zwyczaj rodzinnego czytania najmłodszym. Głośne czytanie dzieciom jest dla nas pretekstem do wspólnej zabawy inspirowanej literaturą i bodźcem do wzmacniania szczególnej więzi między rodzicami i dziećmi.

Nasz Klub zrzesza 20 aktywnych czytających rodzin, uczestniczących w comiesięcznych spotkaniach. Najmłodszy uczestnik Dominik rozpoczynał z nami przygodę, gdy miał sześć miesięcy.

2Ze spotkań korzysta każdy z uczestników. Rodzice mają okazję wspólnie z dziećmi miło spędzić zorganizowany czas, dodatkowo nie ponosząc przy tym żadnych finansowych kosztów. Dzieci uwielbiają się bawić na spotkaniach Klubu, gdzie mają okazję zapoznać się z czytanym tekstem, który pozornie jest na „drugim planie", ale także pomalować mamie i tacie twarz, przećwiczyć tańce indiańskie, zamienić się w pięknego motyla, dowiedzieć się, że „rodzina jest jak zupa".

Chciałabym, by nasz KCR „Przystanek Czytankowo" inspirował rodziców i zachęcał ich do codziennego czytania dzieciom w domu. Dla rodziców jest to okazja, by się dowiedzieć, jaką literaturę warto czytać dzieciom, wymienić swoje doświadczenia związane z głośnym czytaniem. Na spotkaniach również pojawiają się specjaliści, np. logopeda. Dzieci „zanurzane" w słowie czytanym lepiej się rozwijają, jest to potrzebne zwłaszcza chłopcom, a dzięki czytaniu możemy wspierać ich prawidłowy rozwój.

Podczas rocznej działalności ponad 200 osób wzięło udział w 10 spotkaniach:
„Rodzina jest jak zupa"
„Wiosenne czytanie – zimy wyganianie"
„Ulubione wiersze Juliana Tuwima – rodzice czytają dzieciom"
„Z mamą indiańskie czytanie na trawie" (plenerowe, przed Filharmonią Gorzowską)
„Kocham mego Tatę, jest dla mnie wszechświatem" (plenerowe na Stadionie Żużlowym im. Edwarda Jancarza)
„Mysia gimnastyka buzi i języka Bawię się z bardzo głodną gąsienicą" – 23 listopada 2013;
„Świąteczny czas zbliża nas"
„Bajkowy bal karnawałowy"
Pierwsze urodziny KCR „Przystanek Czytankowo"

7Działalność naszego KCR została wyróżniona przez Fundację ABCXXI wizytą pisarza Łukasza Wierzbickiego, autora m.in. książki Afryka Kazika.

Nawiązaliśmy również współpracę z gorzowskimi instytucjami: CEA Filharmonią Gorzowską oraz Klubem Sportowym „Stal Gorzów", które bardzo chętnie udostępniły swoje obiekty. Nasze klubowe spotkania urozmaiciła obecność tancerzy z Centrum Tańca „Fan Dance" oraz logopedy z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp.

„Przystanek Czytankowo" zaistniał w blogosferze. Na blogu zamieszczane są nie tylko informacje o spotkaniach, ale także recenzje rodziców o ciekawych książkach dla dzieci. Dzięki zaangażowanym klubowiczom uruchomiliśmy rok temu Wymienialnię. Dziś możemy poszczycić się 40 udostępnionymi książkami.

Po roku działalności możemy śmiało stwierdzić, że Klub Czytających Rodzin to coś więcej niż tylko comiesięczne spotkania. To przede wszystkim znakomita okazja do wymiany doświadczeń rodzicielskich i czytelniczych, a także okazja do zatrzymania się na chwilę w zabieganym świecie i zapamiętania chwil spędzonych na wspólnej zabawie z dziećmi. Mamy nadzieję, że nasz Klub będzie wzmacniał więź rodzinną i obdarowywał dzieci pozytywnym bagażem doświadczeń.

Nasze miejsca w sieci:
http://www.rodzinneczytanie.pl/lubuskie
http://www.womgorz.edu.pl – zakładka Biblioteka Pedagogiczna, Z życia biblioteki
http://przystanekczytankowo.blogspot.com/
https://www.facebook.com/pages/Biblioteka-Pedagogiczna-w-Gorzowie-Wielkopolskim/283524854995346

Anna Giniewska

Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wlkp.