Mediateka zielonogórska - multimedialne okno na świat

Zadanie przyciągnięcia uwagi młodych ludzi nie jest dla ogółu bibliotek proste. Abstrahując od głoszonego coraz częściej problemu spadku czytelnictwa, młodzież znajduje inne metody spotkań z kulturą; również z kulturą literacką. Przekształcanie się bibliotek i ich modernizacja w kierunku cyfryzacji nie jest już tylko wyborem opcjonalnym – stało się to koniecznością.
Nowe systemy i programy komputerowe usprawniające pracę bibliotek ewoluują w coraz szybszym tempie, jednak konkurencja dla papierowego nośnika informacji narasta z każdym rokiem. Pojawił się jednak sposób, dzięki któremu biblioteka może zarówno przyciągnąć młodych ludzi swoją ofertą, jak i utrzymać ich przy sobie dzięki wyjściu naprzeciw ich wymaganiom, a dokładniej – wyjściu naprzeciw środowisku, które stało się ich codziennością.
Przestrzeń wirtualna – o niej tu mowa – nie musi być przeciwnikiem, z którym biblioteka walczy o czytelnika. Instytucja może natomiast rzeczoną przestrzeń wykorzystać. Standardem jest już fakt, że biblioteka to nie tylko zasoby papierowe. W jej inwentarz wchodzą coraz częściej różnego rodzaju media. Wraz z rozwojem technologii, biblioteki zaczęły dysponować środkami przekazu znacząco odbiegającymi od tych tradycyjnych. Znane są już więc e-booki, audiobooki oraz wchodzące na rynek czytniki obsługujące różnego rodzaju formaty książki elektronicznej. Jednak w dalszym ciągu jest to jedynie słowo pisane, niezależnie w jakiej formie zostało przedstawione. Zasoby komputerowe przeciętnego dwudziestoparolatka wyglądają znacznie bardziej okazale i wybiegają daleko poza zakres wymieniony wcześniej. Są to wszak filmy, muzyka i różnego rodzaju inne aplikacje, jak gry, internet i programy komputerowe, które dają użytkownikowi o wiele szerszy dostęp do edukacji i rozrywki.
Nasuwa się więc pytanie: czy można zaoferować czytelnikowi biblioteki dostęp do mediów atrakcyjniejszych niż te, z którymi ma kontakt na co dzień? Możliwość taka zaistniała i ma szanse na szybki rozwój. Projekt, który ma na celu skupienie wszystkich, najbardziej atrakcyjnych mediów w jednym punkcie, został nazwany „Mediateką”, a jego prekursorem w kraju była MBP we Wrocławiu. Mediateka wrocławska rozpoczęła swoją działalność 25 czerwca 2004 roku i od tego czasu wciąż zyskuje na popularności. Jest to miejsce, w którym obok siebie istnieją punkty oferujące różnego rodzaju usługi multimedialne. Znajdziemy więc tam wydzielone strefy filmu, muzyki, czasopism, audiobooków i gier.
Z początkiem 2010 roku dyr. Andrzej Buck podjął zadanie stworzenia mediateki w Zielonej Górze. 2 września br. odbyła się konferencja z udziałem lubuskich mediów, na której przedstawiono pomysł. Zaprezentowano nowy wystrój wnętrza przeznaczonego na mediatekę, w którym uprzednio mieściła się Czytelnia Muzyczna i Czytelnia Prasy. Góra Mediów – bo taką nazwę nosi zielonogórska mediateka oraz logo wykonane przez Annę Modrzejewską i Mariusza Kołodziejczyka cieszą oczy nowych użytkowników, którzy 14 grudnia przekroczyli próg „nowego dziecka” Biblioteki Norwida.
Zgodnie z projektem, w mediatece utworzono kilka stref, w których każdy znajdzie coś ciekawego. Stworzono strefę filmu – można w niej obejrzeć lub wypożyczyć nowości filmowe oraz klasykę na DVD i Blu-ray. Filmoteka zawiera pozycje z różnych kategorii, takich jak: filmy animowane, dokumentalne, dramat, historyczne, kostiumowe, horrory, komedie, sensacyjne, obyczajowe, przygodowe, psychologiczne fantasy, science-fiction, romantyczne, wojenne, musicale i in. W planach znalazł się również zamiar współpracy z regionalną wytwórnią filmową Sky Piastowskie, a także na film amatorski.
Melomani znajdą w swojej strefie najbardziej popularne oraz niszowe gatunki muzyki na płytach CD oraz na płytach winylowych, które znów zaczynają zyskiwać na popularności. Nowości zostały dołączone do istniejącego już zbioru bibliotecznego. Również najnowsze i najbardziej popularne książki w formie audiobooków będą udostępniane użytkownikom biblioteki; a ci, którzy preferują książki elektroniczne, odnajdą je w strefie edukacyjnej, wyposażonej w sześć stanowisk komputerowych oraz miejsca, gdzie użytkownik może przynieść własny komputer przenośny i skorzystać z posiadanych zasobów bądź połączyć się bezprzewodowo z internetem. Strefa ta ma również dysponować szeregiem programów edukacyjnych, baz danych, słowników, leksykonów oraz programów do obróbki audio-video oraz nauki języków.
Amatorzy wirtualnej rozrywki z pewnością nie zawiodą się przy zabawie z najnowszymi tytułami na PC i PS3 w strefie gier. Oprócz nowości, znajdą tam również klasykę gier, które zyskały status kultowych. Gracze mogą bawić się przy wygodnym stanowisku konsolowym wyposażonym w duży telewizor LCD o wysokiej rozdzielczości lub spróbować swoich sił w organizowanych turniejach popularnych gier. Do dyspozycji użytkowników zostanie oddane miejsce spotkań i dyskusji, w którym planuje się stworzenie Language Café. Prowadzona tam będzie luźna rozmowa na wszelkie tematy w najpopularniejszych językach pod opieką lektorów.
Część zasobów, które znalazły się w posiadaniu mediateki, pochodzi od wydawców, mieszkańców Zielonej Góry, instytucji samorządowych oraz różnego rodzaju firm i stowarzyszeń zaintresowanych wsparciem projektu. Podkreślić należy fakt, że sami użytkownicy mogą opiniować oraz zgłaszać propozycje multimediów, które winny znaleźć się w zasobie Góry Mediów. Dodatkowo, starając się sprostać wymaganiom użytkowników, pracownicy mediateki posiłkują się fachowymi czasopismami tematycznymi z różnych dziedzin mediów.
Dzięki stronie internetowej oraz promocji, wszystkie nowości są na bieżąco recenzowane przez pracowników, a wydania premierowe mają być wyeksponowane za pomocą plakatów w każdej ze stref. Planowane jest stworzenie klubu, w którym sympatycy filmu lub muzyki będą mogli podyskutować na interesujące ich tematy lub obejrzeć film na specjalnym seansie. Zostanie nawiązana współpraca z Zielonogórską Szkołą Muzyczną I i II stopnia; zielonogórscy wykonawcy będą mogli zaprezentować swoje talenty na koncertach organizowanych przez mediatekę.
Cały projekt został nagłośniony w lokalnych mediach. O tym przedsięwzięciu informowano w prasie i radiu. Emitowany był też spot telewizyjny promujący pomysł.
Ponadto do dyspozycji użytkowników zostało oddane forum przyłączone do strony internetowej, na którym wszyscy zarejestrowani będą mogli dyskutować, wygłaszać opinie, wypełniać ankiety, jak również decydować o zawartości zbiorów mediateki. Jednak oprócz spraw dotyczących bezpośrednio Góry Mediów znajdą się na łamach forum sekcje luźno powiązanych ze sobą tematów, które w zamyśle służyć mają stworzeniu lokalnej społeczności, dzięki czemu cały projekt będzie się rozwijał.
Podstawą istnienia mediateki jest założenie, że tworzyć ją będą bezpośrednio zainteresowani, a więc ci, którzy zechcą korzystać z jej zasobów i przyczyniać się do wzbogacenia jej oferty.
   
Bartosz Czerniawski
WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze