Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Zaduszki Poetyckie w Bibliotece - Bibliotekarz Lubuski

Zaduszki Poetyckie w Bibliotece

zaduszkiW czwartek, dnia 4 listopada 2015 r. w filii miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzinie odbyło się spotkanie zatytułowane „Zaduszki Poetyckie". Tegoroczna uroczystość dedykowana była osobom, które odeszły, a w sposób szczególny zapisały karty historii naszej świebodzińskiej ziemi.

Do grona tych osób należeli: dziennikarz i poeta Gustaw August Łapszyński (zm. 2002 r.), Czesław Juliusz Wydrzycki, znany całemu światu jako Czesław Niemen (zm. 2004 r.), księża kanonicy: Benedykt Pacyga (zm. 2008 r.) i Sylwester Zawadzki (zm. 2014 r.), jak również Jan Sobociński, Józef Obacz, Zbigniew Szarek i inni. „Zaduszki Poetyckie" były chwilą zadumy i refleksji nad upływającym czasem, pozwoliły skupić myśli nad tym, co w życiu ważne i cenne.

Spotkanie prowadziła Pani Małgorzata Sawiak, nauczycielka z P.G. nr 1 w Świebodzinie, natomiast część artystyczną rozpoczęła uczennica Gimnazjum nr 1 – Aneta Gruszeczka, która zagrała na skrzypcach utwór „Crystallize" z repertuaru Lindsey Strling.

Podczas spotkania czytały swoje wiersze Alina Anna Kuberska, Elżbieta Ciszewska-Wlizła oraz Maria Szafran – zaprzyjaźnione poetki, mieszkające w trzech różnych miastach. Ich wiersze, te najbardziej znane zostały opublikowane w „Antologii Poezji Polskiej XX wieku".

Alina Anna Kuberska pochodzi z Łodzi, uczestnikom przedstawiła wiersz „Stojąc nad grobem rodziców", zaś pozostałe „Nachodzi mnie", „Przerwane życie", „Album wspomnień w moim życiu" recytowali uczniowie świebodzińskich szkół – Gimnazjum nr 1 i Liceum Ogólnokształcącego. Wiersz: „Zanim Umrę" czytały słuchaczki UTW Pani Maria Marciszonek, zaś „Wspomnienie w takim dniu jak dziś" Pani Jolanta Kochanowska. Pani Alina dużo podróżuje, prowadzi blog, tam wrażeniami z podróży dzieli się z czytelnikami. Jej wiersze ukazały się w dwóch antologiach „Drzewo jest jedno a liści tysiące" i „Niosący słowa", a także w kilku magazynach literackich „Białe kroniki i „Poezja dzisiaj". Elżbieta Ciszewska-Wlizła z Gdańska, poza pisaniem, tworzy także muzykę do poezji innych pisarzy, śpiewa i gra na mandolinie. Na spotkaniu, z niebywałą emocją, wręcz muzycznie recytowała swoje utwory „Mamo już do mnie listu nie napiszesz", „Mamo, Ty na pewno jesteś w niebie" i „Twoje oczy Ojcze". Inne autorskie wiersze jak „W dzień Wszystkich Świętych", „Złociste barwy cmentarzy", „W płomieniu świecy" itd., recytowały uczennice i panie z UTW. Maria Szafran ze Świebodzina – autorka 6 tomików, m.in. „Stop. To tylko wiersze", „Ogień i woda", „Życie jak pogoda – słońce i deszcz", tu zaprezentowała wiersz pt. „Listopad" zaś wiersz „Za ...Duszki, zaduszki" i „Pamięci Księdza Prałata" czytała Pani Janina Smorąg z UTW.

Dla uczestników był to wieczór pełen magii i wspomnień. Był również znakiem pielęgnowania naszej lokalnej tożsamości kulturowej i wyrazem szacunku do osób, które tworzyły historię. W czasie prezentowanych zaduszkowych utworów pojawiła się niejedna łza. Całe spotkanie było prowadzone w nastroju nostalgii i zadumy nad mijającym czasem, bo „życie ludzkie jak iskra, jak płomyk zdmuchnięty powiewem wiatru, jak wiersz niedokończony – błyska i gaśnie, ale przecież coś pozostaje...".

kierownik filii Elżbieta Stankiewicz