Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Dzień Bezpiecznego Internetu - Bibliotekarz Lubuski

Dzień Bezpiecznego Internetu

altDzień Bezpiecznego Internetu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze. Z inicjatywy Komisji Europejskiej, w ramach programu "Safer Internet", w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK). Organizatorzy tegorocznego DBI podkreślają, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym, zwracając szczególną uwagę na potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. 9 lutego 2016 r. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze po raz siódmy włączyła się do lokalnych działań w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Tematyka spotkania edukacyjno-profilaktycznego pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie!” skierowana była do młodzieży, pedagogów i wychowawców z lubuskich szkół. Dyrektor PBW, Marzena Szafińska-Chadała serdecznie przywitała gości spotkania, dziękując jednocześnie za tak liczne przybycie pedagogów, wychowawców oraz uczniów lokalnych szkół. Następnie głos zabrała prowadząca spotkanie Renata Zubowicz, przedstawiając program oraz zachęcając do udziału w dyskusji oraz obejrzenia wystawy tematycznie związanej z hasłem tegorocznych obchodów DBI.
Jako pierwszy wystąpił z wykładem dr Jacek Jędryczkowski, z Katedry Mediów i Technologii Informacyjnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. W swoim wystąpieniu "Formy przekazu jako źródło zagrożeń medialnych" przedstawił i omówił szereg form manipulacji (np. tempo, styl narracji), stosowanych w przekazach medialnych. W drugiej części spotkania przedstawiciel Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze nadkom. Marcin Sapun z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą zapoznał nas z prawami i obowiązkami funkcjonującymi w cyfrowym świecie, z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci, jak również z ewentualnymi konsekwencjami prawnymi dotyczącymi zamieszczenia niewłaściwych treści w Internecie.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka organizując lokalną inicjatywę DBI, w której uczestniczyła ponad 200 – osobowa grupa uczniów i nauczycieli, chciała zwrócić uwagę na pozytywne aspekty Internetu z uwzględnieniem działań na rzecz niezagrożonego użytkowania sieci przez dzieci i młodzież.
(red. A. Woźnicka, R. Zubowicz)