Warsztaty Kamishibai w Żarach - Bibliotekarz Lubuski

Warsztaty Kamishibai w Żarach

kamishi_zaryW dniach 3-4 listopada 2016 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach dzięki dotacji z Fundacji PZU gościła przedstawicieli Wydawnictwa Tibum w Katowicach. Poprowadzili oni warsztaty dla edukatorów oraz dla dzieci, wprowadzając wszystkich w świat kamishi_2japońskiego teatru. Co dokładnie oznacza Kamishibai? Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) oznacza teatr obrazkowy, wykorzystujący kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewniany lub kartonowy parawan – na wzór teatrzyków marionetkowych – w którym przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Przede wszystkim Kamishibai to prosty sposób, który łączy tradycyjny japoński teatr z nauką i zabawą. Warsztaty Kamishibai są odpowiedzią na potrzeby dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Rozwijają kreatywność dzieci, pokazują, jak wspólnie mogą uczyć się dzieci z rodzicami czy wychowawcami łącząc naukę z radością tworzenia, jaką daje zabawa. Do uczestnictwa w warsztatach dla dorosłych zaprosiliśmy pedagogów z żarskich przedszkoli i szkół podstawowych, bibliotekarzy i osoby zainteresowane poznaniem nowych form pracy z dzieckiem. W warsztatach dla dzieci wzięły udział przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 10 i trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Żarach. Zajęcia pod hasłem „Słucham, tworzę, ilustruję" przeznaczone dla młodszych uczestników okazały się dla dzieci wspaniałą zabawą. Przedszkolaki wysłuchały bajki o Walentynce i jej wycieczce ze spotkanymi zwierzątkami. Jednocześnie mogły obserwować obrazki w drewnianym teatrzyku, co dawało im dużą frajdę. Samodzielnie przygotowały również własne ilustracje na temat podróży swoich marzeń. Starsi uczestnicy kolejnych warsztatów pt. „Tworzymy opowieści Kamishibai przy użyciu Story Cube" samodzielnie stworzyli własne historie pracując w grupach. Podsumowując – dwa aktywnie spędzone dni, wiele nowych cennych informacji, ciekawe warsztaty dla dzieci i dorosłych. Nasza oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem i już teraz przymierzamy się do kolejnych ciekawych warsztatów w następnym roku. Miejmy też nadzieję, że pomysł na Kamishibai wejdzie na stałe do naszych przedszkoli, szkół i ośrodków edukacyjnych.

Agnieszka Machej