Artykuły

Urodzili się... 9 kwietnia: Charles Pierre Baudelaire

Charles Baudelaire 400x400Zawsze doznawałem dwóch sprzecznych uczuć – strachu przed życiem i zachwytu nad życiem. [Charles Pierre Baudelaire]

Specyficzny, do bólu dosadny, nietuzinkowy „poeta przeklęty”. Czytany z lekką dozą niesmaku, jego książki w pewnych kręgach były zakazane. Dziś mija 199. rocznica urodzin poety.

Czytaj więcej: Urodzili się... 9 kwietnia: Charles Pierre Baudelaire

Biblioteka dla gminy, gmina dla biblioteki

Niniejszy tekst jest streszczeniem wystąpienia, które wygłosiłam na sesji Rady Gminy Zabór. Prezentacja graficznie ilustrowała omawiane treści. Miała na celu promocję biblioteki publicznej, przedstawienie radnym nowej kadencji roli i miejsca książnicy w gminie, jej osiągnięć i wyprowadzenie z tych faktów wniosków odnośnie współpracy na rzecz rozwoju instytucji.

Czytaj więcej: Biblioteka dla gminy, gmina dla biblioteki

Urodziny Norwida 2019

ci24 września 2019 roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze hucznie świętowała 198. urodziny swojego patrona. Były życzenia, kwiaty, baloniki, a także symboliczny prezent. Nie zabrakło również tortu. Z tej okazji biblioteka przygotowała szereg propozycji adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystko po to, aby przybliżyć mieszkańcom Zielonej Góry twórczość Cypriana Kamila Norwida i uhonorować patrona zielonogórskiej książnicy.

Czytaj więcej: Urodziny Norwida 2019

Audiobook na żywo? Głośne czytanie Dumy i uprzedzenia w mediatece Góra Mediów!

Nie jest tajemnicą, że w mediatece Góra Mediów wszystkie zbiory zapisane są głównie na nośniku danych CD i DVD. Nie jest także tajemnicą, że tutejsze audiobooki cieszą się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Jak głosi stara audiobookowa legenda, kto chociaż raz poznał czar książki mówionej, temu trudno jest sięgnąć nie bez wahania po książkę papierową. Chociaż i ta bez wątpienia jest nieśmiertelna. Miło jednak jest posłuchać. I ta właśnie myśl towarzyszyła mi, kiedy postanowiłam, że miło będzie posłuchać Dumy i uprzedzenia Jane Austen. I chociaż w kolekcji Góry Mediów i taki audiobook możemy znaleźć, to wcale nie zamierzałam go wypożyczać. Zwyczajnie w świecie chciałam, abyśmy my, bibliotekarze, przeczytali tę książkę naszym czytelnikom... no, a przynajmniej jej fragmenty.

Czytaj więcej: Audiobook na żywo? Głośne czytanie Dumy i uprzedzenia w mediatece Góra Mediów!

Podsumowanie 20. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. Światło


1Za nami 20. Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny ph. Światło. Wzięło wnim udział 180 rysowników, profesjonalistów i amatorów, bowiem konkurs skierowany był do wszystkich, którzy mają satyryczne spojrzenie na świat i talent plastyczny. Napłynęło 487 rysunków z 41 krajów. Grand Prix i kultowa, jak mówią rysownicy, statuetka trafiła tym razem do Krzysztofa Grzondziela z Mysłowic. Przyznano jeszcze trzy nagrody regulaminowe oraz osiem nagród specjalnych.

Czytaj więcej: Podsumowanie 20. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. Światło

Seminaria powiatowe w 2019 roku

 Za nami kolejne seminaria powiatowe zorganizowane dla dyrektorów i kierowników bibliotek publicznych, powiatów południowej części województwa lubuskiego. W minionym kwartale odwiedziliśmy: Bibliotekę Publiczną w Krośnie Odrzańskim, Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Soli, Bibliotekę Publiczną w Świebodzinie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Papuszy w Żaganiu. Seminaria stały się okazją do spotkań bibliotekarzy następujących powiatów: krośnieńskiego i zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego, nowosolskiego i wschowskiego oraz świebodzińskiego.

Czytaj więcej: Seminaria powiatowe w 2019 roku

Gdzie ta młodzież? W bibliotece!

młodzi„Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga isprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni” (Cecelia Ahern)

Wszystko zaczęło się od feryjnego projektu „Mądrzy Cyfrowi”, w którym Miejska Biblioteka Publiczna w Szprotawie wzięła udział. Zadaniem uczestników było wymyślić i opracować projekt, mający na względzie dobro jakiegoś społeczeństwa lub jego części, np. uchodźców, przedszkolaków czy seniorów.

Czytaj więcej: Gdzie ta młodzież? W bibliotece!

WOKÓŁ DZIECI I MŁODZIEŻY

targi1Nowe idee biblioteczne, czyli jak dotrzeć do młodzieży

Zareklamowanie dzisiejszej młodzieży czytelnictwa jako interesującej formy spędzania czasu graniczy z niemożliwością. Narastająca niechęć do literatury w tradycyjnym wydaniu ujawnia się przede wszystkim wśród młodzieży ponadgimnazjalnej. W okresie wczesnego dzieciństwa młodzi czytelnicy są zachęcani przez rodziców, którzy wspólnie z nimi wybierają i czytają książki.

Czytaj więcej: WOKÓŁ DZIECI I MŁODZIEŻY

Zawsze z największym uznaniem traktowałem bibliotekarzy, którzy mają kontakt z czytelnikiem

Z prof. Franciszkiem Pilarczykiem rozmawiają Monika Simonjetz i dr Dawid Kotlarek

Prof. dr hab. Franciszek Pilarczyk – bibliolog i historyk książki1 . W latach 1972-1991 i 1995-1998 pełnił funkcję dyrektora Biblioteki Głównej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. W okresie 1975-1986 kierował Zakładem Bibliotekoznawstwa WSP. Autor wielu publikacji naukowych, poruszających problematykę ikonografii i emblematyki staropolskiej, związków słowa i obrazu w dawnej książce oraz dziejów książki i bibliotek północnego Śląska. Obecnie jest profesorem Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

Czytaj więcej: Zawsze z największym uznaniem traktowałem bibliotekarzy, którzy mają kontakt z czytelnikiem

Mieszkała w Witnicy

 26 września Miejską Bibliotekę Publiczną w Witnicy odwiedziła Emilia Fietzek z domu Kroll z córkami Dorotą Wächter i Reginą Schweizer. Pani Emilia, dzisiaj mieszkanka Norymbergi, w 1941 roku była uczennicą w obozie dla dziewcząt ulokowanym w majątku Radorf w miasteczku Vietz – dzisiejszej Witnicy. Miała wtedy 14 lat.

Czytaj więcej: Mieszkała w Witnicy

Ubrani w książki

caW parkach, na szkolnych przerwach i galeriach gorzowska Biblioteka Pedagogiczna świętowała tegoroczny Tydzień Bibliotek. Podczas majowych imprez świetnie bawili się seniorzy, uczniowie, licealiści, a nawet kilkumiesięczne maluchy.

Czytaj więcej: Ubrani w książki

Wesoły świat zwierząt

bjZapewne nie każdy wie, że jeden z październikowych tygodni dedykowany jest zwierzętom. Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października, w dzień ich patrona – św. Franciszka z Asyżu. Dzień ten został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt do godnego życia, bezpieczeństwa i wolności.

Czytaj więcej: Wesoły świat zwierząt