Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Bibliotekarz Lubuski - Bibliotekarz Lubuski

Artykuły

SKONTRUM – KONTROLA ZBIORÓW W BIBLIOTECE

regały z książkami Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 29 października 2008 roku w sprawie ewidencji materiałów bibliotecznych (Dz.U. 2008 nr 205 poz. 1283), biblioteki są zobowiązane do przeprowadzania okresowej kontroli swoich zbiorów. Odbywa się ona, w przypadku zbiorów z wolnym dostępem do półek, co pięć lat. Jeśli chodzi o materiały, których czytelnik sam nie może wziąć – co 10 lat. Takim przykładem są magazyny, czy też zbiory zabezpieczone. Oczywiście skontrum może się odbyć w każdym momencie, jeżeli biblioteka zamieściła w swoim regulaminie zapis np. o przeprowadzeniu kontroli zbiorów w momencie zmiany pracownika odpowiedzialnego za agendę, wypadków losowych lub w innych sytuacjach.

Czytaj więcej...

Wyzwania Czytelnicze czas zacząć!

WYZWANIA CZYTELNICZE 2023Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze i Dyskusyjny Klub Książki zapraszają uczniów klas 1-8 szkoły podstawowej do udziału w konkursie czytelniczym ze świetnymi nagrodami.
 

Wspominano Piotra Frankowa

Wspomnienia P.Frankowa. Na zdjęciu widać siedem osób. Pięć osób siedzi na krzesłach, dwie stoją (starsza kobieta i mężczyzna w średnim wieku). W tle widać slajd prezentacji. - Pana Piotra znali wszyscy gorzowianie, bo codziennie przemierzał miasto. Zawsze pieszo, nigdy samochodem. Ciągle coś załatwiał, miał mnóstwo energii. I wydawało się, że będzie żył wiecznie mówił Jerzy Kaliszan, były dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, na spotkaniu poświęconym Piotrowi Frankowowi, zmarłemu dziesięć lat temu nauczycielowi, społecznikowi i kresowianinowi.

Czytaj więcej...

Gala Literacka 2022

Podczasdr Andrzej Buck redaktor naczelny Pro Libris i Ewa Mielczarek sekretarz redakcji piątkowej (25 listopada 2022 r.) Gali Literackiej w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze wręczono po raz trzynasty Nagrodę Literacką im. Andrzeja K. Waśkiewicza i po raz siódmy Zielonogórską Nagrodę Literacką „Winiarka”, przyznawane przez zielonogórski Oddział Związku Literatów Polskich i Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry „Winnica”.

Czytaj więcej...

„Oderblick” – historia pamięci lokalnej

Historia naszego regionu spotkanie pażdziernik 202228 października 2022 r. w słubickiej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Historia naszego regionu” prowadzone przez Pana Rolanda Semika — słubickiego regionalistę, społecznego opiekuna zabytków powiatu słubickiego oraz członka Towarzystwa Historycznego we Frankfurcie nad Odrą.

Czytaj więcej...

Spotkanie z powieścią „Po wsze czasy” Iwony Menzel

Pięć kobiet siedzących wokół stołu. Dwie kobiety trzymają książkę. Na stole kawa, ciastka, termos, kwiatek. Na rogu stołu przyczepiony biały napis na różowym tle DKK. W tle widać duże okna oraz regały z książkami. W środowe popołudnie, 26 października 2022 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Słubicach odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przy kawie i ciastku Klubowiczki dyskutowały na tematy zawarte w książce Iwony Menzel pt. "Po wsze czasy". Powieść ta wywołała wiele pozytywnych, jak i negatywnych emocji u czytelniczek.

Czytaj więcej...

Forum Bibliotek Lubuskich „Nowe technologie i nowe przestrzenie”

Plakat Jubileuszu 75 lecia Biblioteki Norwida oraz Forum Bibliotek Lubuskich. W centralnej części widać kolaż pięciu zdjęć z nowoczesnymi wnętrzami bibliotek. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze w dniach 6-7 października 2022 r. zorganizowała Forum Bibliotek Lubuskich „Nowe technologie i nowe przestrzenie”. Ideą przyświecającą organizatorom wydarzenia była prezentacja zmian infrastrukturalnych zachodzących w lubuskich bibliotekach, które są zgodne z tendencjami praktykowanymi w kraju, Europie i na świecie.

Konferencja towarzyszyła uroczystościom jubileuszowym 75-lecia Biblioteki Norwida. Wśród wielu znamienitych gości obecnych na Forum Bibliotek Lubuskich pojawili się bibliotekarze z miasta partnerskiego Nitra na Słowacji.

Czytaj więcej...

Spotkanie z historią – Wychowawczy obóz pracy „Oderblick” w Świecku

Siedzący uczestnicy spotkania „Historia naszego regionu”. Na pierwszym planie siedzi ośmioro młodych ludzi widzianych z tyłu. Na dalszym planie stoi prelegent, za nim widać fragment ekranu, na którym wyświetlana jest prezentacja. Na ścianie zawieszone w ramkach zdjęcia, stare gazety.Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach realizuje cykl spotkań pn. „Historie naszego regionu”, prowadzone przez słubickiego regionalistę Pana Rolanda Semika.
Dnia 29 września 2022 r. w Dziale Regionalnym słubickiej biblioteki odbyło spotkanie z młodzieżą Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Słubicach, którego tematem był Wychowawczy obóz pracy „Oderblick” w Świecku.

Czytaj więcej...

100 dzieci zapamięta tę noc

Ok. 50 młodych harcerzy, uczestników ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim.  Biblioteka Pedagogiczna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Tegoroczne hasło brzmiało: „To się musi powieść”. W Gorzowie powiodło się znakomicie!
W gorzowskiej Nocy Bibliotek, która odbyła się w piątek 30 września 2022 roku, wzięło udział stu uczestników dużych i małych. Zgodnie z hasłem „To się musi powieść”, wielkie imprezowanie zaczęło się od... powieści, pisarki. I wełnianego misia.
- Gdyby nie ten miś, którego kupiłam kilka lat temu w Bibliotece Pedagogicznej, pewnie nie byłoby mnie tu dzisiaj. I nie byłoby mojej książki – mówiła na spotkaniu Magdalena Markowska, autorka powieści „O dziewczynie, która tęskniła i komandosie, który płakał”.

Czytaj więcej...

Ósma albo jedenasta…

PLAKAT KOZZI 20228(11). Kozzi Film Festiwal. Festiwal Filmu, Teatru i Książki
KOZZI – KRAFFTÓWNA – ŁOMNICKI
10-14 czerwca 2022
ZIELONA GÓRA WIECHLICE ZATONIE

ORGANIZATOR
WOJEWÓDZKA I MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA IM. CYPRIANA NORWIDA W ZIELONEJ GÓRZE
PARTNER
ZIELONOGÓRSKI UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

Czytaj więcej...

Międzynarodowa prezentacja katalogu zachowanych rękopisów Biblioteki Załuskich – pierwszej polskiej biblioteki narodowej

Biblioteka NarodowaBiblioteka Narodowa wydała Katalog zachowanych rękopisów Biblioteki Załuskich – pierwszej polskiej biblioteki narodowej. Publikacja jest podsumowaniem wieloletniego projektu dokumentacyjnego Biblioteki Narodowej i Rosyjskiej Biblioteki Narodowej w Sankt Petersburgu, finansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Czytaj więcej...

Podkategorie