Felietony / Eseje

Urodzili się... 25 maja: Gabriela Kownacka

KownackaArtystka niekonwencjonalna. Jej aktorska bajka rozwijała się szybko, chociaż nieustannie powątpiewała w swoje umiejętności. Nie wierzyła w swój potencjał. Nieodżałowana Gabi. Gabriela Kownacka.

Czytaj więcej...

Wszyscy jesteśmy trochę, jak z książki. O postaciach literackich w potrzasku cz. IX „Achaja”

achaja2„Bohaterka jest młodą księżniczką, która wskutek dworskich intryg, zawiści i chciwości bliskich jej osób szybko zostaje odsunięta z kolejki do tronu i to w dość brutalny sposób. Dziewczyna błyskawicznie poznaje smak życia zwykłego człowieka w pełnym okrucieństwa świecie. Los zsyła ją do armii, następnie do niewoli, gdzie uczy się sztuki przetrwania. Przestaje już być grzeczną księżniczką. Rozumie, że aby coś od życia otrzymać trzeba również coś poświęcić.”

Czytaj więcej...

Urodzili się... 18 maja: Karol Wojtyła

JP2Poeta, dramatopisarz, doktor teologii, twórca i myśliciel. Papież, którego pontyfikat nacechowany był nowoczesnością. Kochał człowieka niezależnie od wyznawanej religii - Karol Wojtyła.

Czytaj więcej...

Urodzili się... 15 maja: Michaił Bułhakow

602 352x500“Ten, który kocha, powinien dzielić los tego, kogo kocha.” - powtarzał Mistrz swojej "Małgorzacie". Lekarz i pisarz, którego twórczość pasjonuje kolejne pokolenia - Michaił Bułhakow

Czytaj więcej...

Podkategorie