Wydarzenia / Relacje / Opinie

Tydzień przygód z Papuszą

W ostatnim tygodniu naszych spotkań, poznaliśmy wiele ciekawych informacji z życia Papuszy. Dowiedzieliśmy się o tym, że po latach wędrówek z taborem zamieszkała w 1950 r. w Żaganiu. Najdłużej, w latach 1954-1981 mieszkała w Gorzowie Wielkopolskim, kiedy jej romski tabor zatrzymał się tam na dobre. Do spisywania pieśni cygańskich namówił poetkę Jerzy Ficowski.

Czytaj więcej: Tydzień przygód z Papuszą

NIEPODLEGŁA SZPROTAWA OCZAMI DZIECI

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szprotawie odbył się wakacyjny projekt fotograficzny ph: "Niepodległa Szprotawa Oczami Dzieci". Podczas tygodniowych zajęć uczestnicy fotografowali przyrodę okolic Szprotawy, zabytki Szprotawy, instytucje kultury w Szprotawie oraz miejsca związane ze sportem i rekreacją.

Czytaj więcej: NIEPODLEGŁA SZPROTAWA OCZAMI DZIECI

Wakacyjne Hece z Papuszą w Bibliotece. Tydzień z Fundacją Piętro Wyżej.

23 lipca, uczestnicy zajęć pod okiem moderatorki Marty Nadrzyckiej–Soczek poznali technikę tworzenia kolorowych kwiatów z bibuły. Z wykonanych kwiatów powstał  wakacyjny ogród w tęczowych kolorach. Kolejnego dnia, z panią Agnieszką Bujalską-Trachomowicz dzieci stworzyły oryginalne kartki okolicznościowe. Na brak kreatywności nikt nie narzekał, zwłaszcza że do wyboru było tak dużo materiałów: kolorowe kwiatki, tasiemki i wiele innych bibelotów cieszących oczy i twórcze umysły...

Czytaj więcej: Wakacyjne Hece z Papuszą w Bibliotece. Tydzień z Fundacją Piętro Wyżej.

Wakacyjne Hece z Papuszą w Bibliotece

Tydzień śladami Papuszy. 13 listopada 2017 roku zrealizowało się nasze marzenie. W ramach obchodów 70 lat działalności Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu otrzymała imię Papuszy. Wszystko wskazuje na to, że żagańska Książnica jest jedyną w kraju noszącą imię najsławniejszej poetki cygańskiej.

Czytaj więcej: Wakacyjne Hece z Papuszą w Bibliotece

"Bajki z dżungli i oceanu" w Siedlisku i Bielawach

„Bajki z dżungli i oceanu” Agnieszki Ginko - to kolejny ciekawy projekt, który z wielką przyjemnością był realizowany w naszej Bibliotece Publicznej w Siedlisku i jej Filii w Bielawach. Treść porwała najmłodszych.

Czytaj więcej: "Bajki z dżungli i oceanu" w Siedlisku i Bielawach

"Bajki z dżungli i oceanu" w Otyniu

24 lipca 2018 r. w Otyniu odbyło się spotkanie z książką A. Ginko pt. "Bajki z dżungli i oceanu". Uczestnikami były dzieci biorące udział w półkolonii organizowanej przez Gminne Centrum Kultury w Otyniu. Motywem przewodnim tegorocznego letniego wypoczynku były "Hawaje", co doskonale korespondowało z tytułem książki.

Czytaj więcej: "Bajki z dżungli i oceanu" w Otyniu

„Tutki i Tutka żywieniowa odtrutka” czyli zajęcia wokół książki „Tutlandia” w bibliotekach dolnośląskich

W kwietniu i maju 2018 biblioteki publiczne z województwa dolnośląskiego wzięły udział w konkursie „Tutlandia” ogłoszonym przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny i Badań Czytelniczych Biblioteki Dolnośląskiej we Wrocławiu. Polegał  on na zrealizowaniu najciekawszych spotkań z bohaterami książek „Tutlandia" oraz „Tutlandia – Niespodzianki". Jaki temat zdominował zajęcia dla małych czytelników? – zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia!

Czytaj więcej: „Tutki i Tutka żywieniowa odtrutka” czyli zajęcia wokół książki „Tutlandia” w bibliotekach...

Literacko i kulinarnie w bibliotece

20 czerwca w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Słubicach odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie – tym razem wspólne – członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki i  Kulinarnych Czwartków. „Czwartkowiczki” stworzyły bardzo miłą oprawę  - było ciasto, sałatki, różne przekąski. Wszystko oczywiście własnego pomysłu i wyrobu. I w tej przemiłej atmosferze dyskutowano o książce Renaty Kosin „Jedwabne rękawiczki”.

Czytaj więcej: Literacko i kulinarnie w bibliotece

SUPER CZYTELNIK

Finał konkursu na SUPER CZYTELNIKA klas I i III  Filialnej Szkoły Podstawowej w Siecieborzycach. 22 czerwca 2018 roku został podsumowany konkurs na SUPER CZYTELNIKA KLASY I i III.

Czytaj więcej: SUPER CZYTELNIK

„Bajki z dżungli i oceanu”. Wojewódzki projekt czytelniczy we Wschowie.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie wzięła udział w wojewódzkim projekcie czytelniczym, opartym na książce Agnieszki Ginko „Bajki z dżungli i oceanu”. W czerwcu przeprowadziliśmy cztery spotkania, w których wzięło udział łącznie 49 osób.

Czytaj więcej: „Bajki z dżungli i oceanu”. Wojewódzki projekt czytelniczy we Wschowie.

Owocowy Piknik w Bibliotece Publicznej we Wschowie

Truskawkowo-bananowe koktajle, owocowe sałatki, słupki warzywne, teatrzyk i inne atrakcje – to wszystko czekało na mieszkańców Wschowy podczas 5. Owocowego Pikniku, zorganizowanego 23 czerwca przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy we Wschowie. Punktualnie o godzinie 16.00 rozpoczęliśmy od przedstawienia „Z wizytą w smerfowym lesie”, w wykonaniu aktorów z teatru Edu-Artis z Krakowa.

Czytaj więcej: Owocowy Piknik w Bibliotece Publicznej we Wschowie

Nagroda dla lokalnej poetki, Eli Nowak!

15 czerwca 2018 r. w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie odbył się Turniej Jednego Wiersza "Oto Świebodzin" pod honorowym patronatem Burmistrza Świebodzina. W wydarzeniu wzięli udział poeci z całej Polski, którzy specjalnie na tę okazję napisali wiersze o Świebodzinie.

Czytaj więcej: Nagroda dla lokalnej poetki, Eli Nowak!

Zaklęcie na „W”

Czerwcowym gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Papuszy w Żaganiu była pani Maria Jastrzębska. Przeczytała dzieciom książkę ZAKLĘCIE NA ”W”  Michała Rusinka i opowiedziała wszystkim o sobie, począwszy od dzieciństwa do wieku dorosłego. Opowiedziała, jak jej rodzina wprowadziła się do nowego domu na Ukrainie, w którym długo nie pomieszkała.

Czytaj więcej: Zaklęcie na „W”

Jak nie czytam, jak czytam

8 czerwca 2018 r., dokładnie o godz. 10.00 spotkaliśmy się na pałacowym podzamczu w Żaganiu. Było bardzo, bardzo głośno. Sprawcą tego wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna im. Papuszy w Żaganiu i jej czytelnicy. Chwyciliśmy do rąk książki, wygodnie usadowiliśmy się na kocach i zaczęliśmy głośno czytać. Każdy to, co chciał.

Czytaj więcej: Jak nie czytam, jak czytam

Podróż z Rybikiem. Bajki Agnieszki Ginko w Żaganiu.

12 czerwca 2018 r. w żagańskiej Bibliotece odbyliśmy podróż na bezludną wyspę. Inspiracją do wyprawy była książka Agnieszki Ginko Bajki z dżungli i oceanu. Wykorzystaliśmy Salę Lustrzaną Pałacu Książęcego, sprawiającą wrażenie bezkresnego oceanu. Odbijające się w lustrach rośliny, rafy i rybki stworzyły iluzję oceanicznej flory i fauny. Na podłodze rozłożone zostały materace, na których dzieci jak tratwami popłynęły w dal.

Czytaj więcej: Podróż z Rybikiem. Bajki Agnieszki Ginko w Żaganiu.

RzeczpospoCzyta - IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek

Tegoroczną Noc Bibliotek w MBP im. Papuszy w Żaganiu rozpoczęliśmy od wykonania sznurkowej pajęczyny, która pomogła nam poznać się i zapamiętać imiona.

Czytaj więcej: RzeczpospoCzyta - IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek

Podkategorie