Komunikaty

WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK dla dzieci i młodzieży

Klub Czytających Rodzin "Przystanek Czytankowo" wraz z Gorzowskim Centrum Pomocy Rodzinie ogłasza WIELKĄ ZBIÓRKĘ KSIĄŻEK dla dzieci i młodzieży znajdującej się w pieczy zastępczej m.in. w rodzinnych domach dziecka. Zbieramy książki do 24 lutego 2018 r. w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej.

Czytaj więcej: WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK dla dzieci i młodzieży

MAKRĘĆ SIĘ NA CZYTANIE!

Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo” oraz Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. ogłaszają konkurs czytelniczy dla rodzin z województwa lubuskiego pod nazwą Nakręć się na czytanie!

Czytaj więcej: MAKRĘĆ SIĘ NA CZYTANIE!

Dzieci namalowały gorzowskie legendy

- Uwielbiam rysować pastelami, bo pięknie się rozmazują i dzięki temu moje czarownice mają różnokolorowe włosy - mówiła Zuzia Mika, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Gorzowie podczas finału II miejskiego konkursu plastycznego „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”. Finał konkursu odbył się 18 września 2017 r. w galerii „Na Mansardzie”, mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego.

Czytaj więcej: Dzieci namalowały gorzowskie legendy

POLONA/ 2 miliony i Academica

Biblioteka Narodowa oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zapraszają na szkolenie z POLONY i Academiki. Academica to system cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych. Każda instytucja kultury, która przystępuje do tego programu, otrzymuje dostęp on–line do wszystkich zdigitalizowanych publikacji ze zbiorów Biblioteki Narodowej – w tym do ponad miliona publikacji chronionych prawem autorskim. POLONA.PL to najnowocześniejsza polska biblioteka cyfrowa.

Czytaj więcej: POLONA/ 2 miliony i Academica

Erudyta w świebodzińskiej Bibliotece

Klub Gimnastyki Umysłu „Erudyta” działający w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie zrzesza osoby ceniące rozmaite formy gry słowem, rozwiązywanie różnych zadań szaradziarskich i inne nietuzinkowe intelektualne rozrywki. Wśród uczestników znajdują się przedstawiciele kilku pokoleń, osoby z cennymi pasjami i zainteresowaniami. Spotykania odbywają się w czytelni Biblioteki, co umożliwia korzystanie z wiedzy i informacji zgromadzonej w encyklopediach, słownikach, leksykonach czy poradnikach. „Wielka encyklopedia krzyżówkowicza” i „Wielki leksykon szaradzisty” stanowią nieocenioną pomoc przy trudniejszych hasłach i zagadkach.

Czytaj więcej: Erudyta w świebodzińskiej Bibliotece

SPRAWOZDANIA za 2017 r.

Do końca stycznia 2018 roku należy przesłać do Działu Badań, Analiz i Metodyki WiMBP w Zielonej Górze sprawozdania (tabele, formularz elektroniczny, analizę opisową) dotyczące działalności bibliotek publicznych w roku 2017.

Czytaj więcej: SPRAWOZDANIA za 2017 r.

Nowe Sztuki

Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży to cykliczne wydawnictwo prezentujące utwory dramatyczne powstające w Polsce i za granicą. Publikowane teksty pochodzą z różnych źródeł, głównie jednak z konkursów na sztukę teatralną dla młodej widowni organizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży trafiają do teatrów, ośrodków kultury, bibliotek, redakcji, szkół oraz innych instytucji w Polsce i na świecie.

Czytaj więcej: Nowe Sztuki

Czasopisma literackie, społeczno-kulturalne i artystyczne - zaproszenie

Wystawa Czasopisma literackie, społeczno-kulturalne i artystyczne w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Rekonesans, została przygotowana  z okazji konferencji naukowej Czasopisma społeczne, kulturalne, artystyczne i literackie we współczesnej bibliotece, zorganizowanej   przez zielonogórską Bibliotekę Wojewódzką (8-9 listopada 2017). Około 50. tytułów różnych czasopism od połowy XIX wieku do współczesności stanowi tylko część naszych zbiorów bibliotecznych i zachowuje zasadniczy układ chronologiczny. Początek ekspozycji stanowią „Biblioteka Warszawska”, „Tygodnik Ilustrowany”, „Bluszcz”, „Ateneum”, "Biesiada Literacka” i „Kłosy”. Niewątpliwą ozdobą wystawy jest „Chimera” wydawana w latach 1901-1907/8  w Warszawie przez Zenona Przesmyckiego (Miriama), ukazująca się najpierw  jako miesięcznik, a później jako nieregularny almanach składający się z 30. zeszytów w 10. tomach.

Czytaj więcej: Czasopisma literackie, społeczno-kulturalne i artystyczne - zaproszenie

Wesoły Ryjek w Galerii Kolebka

23 października po raz 45. w Galerii Kolebka MBP w Żarach otwarta została wystawa. Tym razem związana z Wesołym Ryjkiem, bohaterem literackim książek Wojciecha Widłaka pt. Przygody Wesołego Ryjka.

Czytaj więcej: Wesoły Ryjek w Galerii Kolebka

Granty dla bibliotek

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła Regionalny Konkurs Grantowyw ramach Programu "Równać Szanse 2017" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem konkursu jest wsparcie projektów rozwijających u młodych ludzi umiejętności społeczne przydatne zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu. O dotacje do 8 500 zł mogą ubiegać się  m.in. biblioteki oraz nieformalne grupy dorosłych z miejscowości do 20 000 mieszkańców.

Czytaj więcej: Granty dla bibliotek

JESIENNA ZADUMA - konkurs

Fundacja ProArte Vivo wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Zaborze, współorganizatorami i partnerami, ma ogromną przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w konkursie "Jesienna zaduma".

Czytaj więcej: JESIENNA ZADUMA - konkurs

Na leżaku z Jackiem Fedorowiczem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają na spotkanie z cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich 17 sierpnia br. godz. 18.00, Sala Dębowa Biblioteki Norwida. Gościem będzie Jacek Fedorowicz, satyryk, aktor, legenda polskiej telewizji, radia, kinematografii i kabaretu. Artysta  opowie o książce Będąc kolegą kierownikiem, w której opisuje ponad pięćdziesięcioletnią przygodę z radiem.

Czytaj więcej: Na leżaku z Jackiem Fedorowiczem

Podkategorie