Komunikaty

WIELKA ZBIÓRKA KSIĄŻEK dla dzieci i młodzieży

Klub Czytających Rodzin "Przystanek Czytankowo" wraz z Gorzowskim Centrum Pomocy Rodzinie ogłasza WIELKĄ ZBIÓRKĘ KSIĄŻEK dla dzieci i młodzieży znajdującej się w pieczy zastępczej m.in. w rodzinnych domach dziecka. Zbieramy książki do 24 lutego 2018 r. w Czytelni Biblioteki Pedagogicznej.

Czytaj więcej...

MAKRĘĆ SIĘ NA CZYTANIE!

Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo” oraz Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. ogłaszają konkurs czytelniczy dla rodzin z województwa lubuskiego pod nazwą Nakręć się na czytanie!

Czytaj więcej...

POLONA/ 2 miliony i Academica

Biblioteka Narodowa oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zapraszają na szkolenie z POLONY i Academiki. Academica to system cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych. Każda instytucja kultury, która przystępuje do tego programu, otrzymuje dostęp on–line do wszystkich zdigitalizowanych publikacji ze zbiorów Biblioteki Narodowej – w tym do ponad miliona publikacji chronionych prawem autorskim. POLONA.PL to najnowocześniejsza polska biblioteka cyfrowa.

Czytaj więcej...

SPRAWOZDANIA za 2017 r.

Do końca stycznia 2018 roku należy przesłać do Działu Badań, Analiz i Metodyki WiMBP w Zielonej Górze sprawozdania (tabele, formularz elektroniczny, analizę opisową) dotyczące działalności bibliotek publicznych w roku 2017.

Czytaj więcej...

Czasopisma literackie, społeczno-kulturalne i artystyczne - zaproszenie

Wystawa Czasopisma literackie, społeczno-kulturalne i artystyczne w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Rekonesans, została przygotowana  z okazji konferencji naukowej Czasopisma społeczne, kulturalne, artystyczne i literackie we współczesnej bibliotece, zorganizowanej   przez zielonogórską Bibliotekę Wojewódzką (8-9 listopada 2017). Około 50. tytułów różnych czasopism od połowy XIX wieku do współczesności stanowi tylko część naszych zbiorów bibliotecznych i zachowuje zasadniczy układ chronologiczny. Początek ekspozycji stanowią „Biblioteka Warszawska”, „Tygodnik Ilustrowany”, „Bluszcz”, „Ateneum”, "Biesiada Literacka” i „Kłosy”. Niewątpliwą ozdobą wystawy jest „Chimera” wydawana w latach 1901-1907/8  w Warszawie przez Zenona Przesmyckiego (Miriama), ukazująca się najpierw  jako miesięcznik, a później jako nieregularny almanach składający się z 30. zeszytów w 10. tomach.

Czytaj więcej...

Wesoły Ryjek w Galerii Kolebka

23 października po raz 45. w Galerii Kolebka MBP w Żarach otwarta została wystawa. Tym razem związana z Wesołym Ryjkiem, bohaterem literackim książek Wojciecha Widłaka pt. Przygody Wesołego Ryjka.

Czytaj więcej...

JESIENNA ZADUMA - konkurs

Fundacja ProArte Vivo wraz z Gminną Biblioteką Publiczną w Zaborze, współorganizatorami i partnerami, ma ogromną przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w konkursie "Jesienna zaduma".

Czytaj więcej...

Dzieci namalowały gorzowskie legendy

- Uwielbiam rysować pastelami, bo pięknie się rozmazują i dzięki temu moje czarownice mają różnokolorowe włosy - mówiła Zuzia Mika, uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Gorzowie podczas finału II miejskiego konkursu plastycznego „Gorzowskie legendy widziane oczami dziecka”. Finał konkursu odbył się 18 września 2017 r. w galerii „Na Mansardzie”, mieszczącej się w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego.

Czytaj więcej...

Erudyta w świebodzińskiej Bibliotece

Klub Gimnastyki Umysłu „Erudyta” działający w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie zrzesza osoby ceniące rozmaite formy gry słowem, rozwiązywanie różnych zadań szaradziarskich i inne nietuzinkowe intelektualne rozrywki. Wśród uczestników znajdują się przedstawiciele kilku pokoleń, osoby z cennymi pasjami i zainteresowaniami. Spotykania odbywają się w czytelni Biblioteki, co umożliwia korzystanie z wiedzy i informacji zgromadzonej w encyklopediach, słownikach, leksykonach czy poradnikach. „Wielka encyklopedia krzyżówkowicza” i „Wielki leksykon szaradzisty” stanowią nieocenioną pomoc przy trudniejszych hasłach i zagadkach.

Czytaj więcej...

Nowe Sztuki

Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży to cykliczne wydawnictwo prezentujące utwory dramatyczne powstające w Polsce i za granicą. Publikowane teksty pochodzą z różnych źródeł, głównie jednak z konkursów na sztukę teatralną dla młodej widowni organizowanych przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży trafiają do teatrów, ośrodków kultury, bibliotek, redakcji, szkół oraz innych instytucji w Polsce i na świecie.

Czytaj więcej...

Mistrzostwa Polski Bibliotekarzy

W ostatnią niedzielę września w Zbąszyniu odbędą się Mistrzostwa Polski Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek w półmaratonie w ramach XXX Ogólnopolskiego Biegu Zbąskich – XI Półmaratonu.

Czytaj więcej...

Granty dla bibliotek

Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży ogłosiła Regionalny Konkurs Grantowyw ramach Programu "Równać Szanse 2017" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Celem konkursu jest wsparcie projektów rozwijających u młodych ludzi umiejętności społeczne przydatne zarówno w ich obecnym, jak i dorosłym życiu. O dotacje do 8 500 zł mogą ubiegać się  m.in. biblioteki oraz nieformalne grupy dorosłych z miejscowości do 20 000 mieszkańców.

Czytaj więcej...

Na leżaku z Jackiem Fedorowiczem

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają na spotkanie z cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich 17 sierpnia br. godz. 18.00, Sala Dębowa Biblioteki Norwida. Gościem będzie Jacek Fedorowicz, satyryk, aktor, legenda polskiej telewizji, radia, kinematografii i kabaretu. Artysta  opowie o książce Będąc kolegą kierownikiem, w której opisuje ponad pięćdziesięcioletnią przygodę z radiem.

Czytaj więcej...

Podkategorie