Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Artykuły - Bibliotekarz Lubuski

Artykuły

Biblioteka na Nocnym Szlaku Kulturalnym

ajZawsze w czerwcu przez jedną noc gorzowianie nie śpią. Krążą po całym mieście z mapami w dłoniach i szukają numerów na drzwiach, za którymi dzieją się różne, ciekawe rzeczy. W tym roku takich ponumerowanych miejsc było 38. Gorzowskiej Bibliotece Pedagogicznej przypadła „dwudziestka”.

Czytaj więcej: Biblioteka na Nocnym Szlaku Kulturalnym

Najlepsza gazetka szkolna

agOd 14 lat w Gorzowie odbywa się Konkurs na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskiego. Przez ten czas konkurs zmieniał się, przeobrażał, doskonalił swą formułę. Podobnie jak artykuły drukowane w szkolnych gazetkach.

Czytaj więcej: Najlepsza gazetka szkolna

Seminarium „Biblioteka Nowa” 2019. Wizyta studyjna w niemieckich bibliotekach

 afChwila na wspomnienia... a był to ogromny zaszczyt i jednocześnie wyróżnienie, bowiem dane było mi uczestniczyć i reprezentować Gminną Bibliotekę Publiczną wDąbiu, a zarazem województwo lubuskie na seminarium „Biblioteka Nowa” 2019. W jego ramach odbył się wyjazd studyjny do Austrii i Niemiec, zorganizowany przez Instytut Książki. Blisko 2300 przejechanych kilometrów, ponad 45 bibliotekarzy z 15 województw Polski, godziny rozmów.

Czytaj więcej: Seminarium „Biblioteka Nowa” 2019. Wizyta studyjna w niemieckich bibliotekach

„#ApetycznaPedagogiczna”, czyli Bibliotekarskie Festiwale Kulinarne w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Zielonej Górze

ac Pomysł na organizację Bibliotekarskiego Festiwalu Kulinarnego w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze, który zrodził się w 2010 roku, okazał się strzałem w dziesiątkę. Tegoroczna bowiem edycja, pod hasłem „#ApetycznaPedagogiczna”, to już 10. spotkanie z tego cyklu. Grono pomysłodawców – pracowników biblioteki oraz członków Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy PBW w Zielonej Górze, będących entuzjastami ciekawych inicjatyw, nie przypuszczało wtedy, że ta impreza na długo wpisze się w krajobraz obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w lubuskiej książnicy pedagogicznej.

Czytaj więcej: „#ApetycznaPedagogiczna”, czyli Bibliotekarskie Festiwale Kulinarne w Pedagogicznej Bibliotece...

Biblioteczna przygoda z teatrem

 

s „Bo wteatrze, wteatrze, w teatrze, czarodziejskie jest to, na co patrzę. Gdy się tylko podnosi kurtyna, to od razu czar działać zaczyna” – piosenką Marka Majewskiego zakończył się trzytygodniowy projekt zatytułowany „Teatrzyk Majstersztyk”, który zrealizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu. Wraz z biblioteką magię teatru odkrywały dzieci uczęszczające do Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej im. św. Jana Bosko „Radosna” w Jeninie. Nad całością projektu czuwały jego autorka Katarzyna Chorążyczewska oraz kierowniczka świetlicy „Radosna” Janina Cytlak

Czytaj więcej: Biblioteczna przygoda z teatrem

O wystawie rzeźby Józefa Cyganka w zielonogórskiej książnicy

 W czasie wakacji w Galerii Biblioteki Norwida czynna była wystawa rzeźby Józefa Cyganka. W tym roku minęła 80. rocznica urodzin zielonogórskiego rzeźbiarza. Nieżyjący już artysta znany dojrzalszym pokoleniom Lubuszan, młodszym być może zupełnie obcy. Warto było przypomnieć oryginalną twórczości artysty, którego ukochanym materiałem rzeźbiarskim było drewno. Rzeźby Cyganka doskonale prezentowały się w bibliotecznej Galerii. Mogli je zobaczyć mieszkańcy Zielonej Góry, a także wakacyjni goście. Józef Cyganek należał do tego grona artystów lubuskich, którzy wybrali Zieloną Górę jako swoje miejsce na ziemi, podobnie jak Marian Szpakowski, Klem Felchnerowski, Adam Bagiński, Bożena Cajdler-Gruszkiewicz, Hilary Gwizdała. Widać coś wyjątkowego musiało być w tutejszym klimacie, że tak się działo. Artysta osiadł w Zielonej Górze w 1968 roku i tu mieszkał i tworzył do śmierci w 1997 roku.

Czytaj więcej: O wystawie rzeźby Józefa Cyganka w zielonogórskiej książnicy

Nauka, zabawa, bliskość. Forum Kamishibai w Sulęcinie

 W sobotę 26 października 2019 roku delegacja z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida wzięła udział w „Nowym Forum Kamishibai – nauka, zabawa, bliskość”. Wydarzenie odbyło się w Sulęcińskim Ośrodku Kultury oraz w Filii w Sulęcinie Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego wGorzowie Wielkopolskim. Organizatorami były: Maja Wilczewska, Kalina Patek, Sulęciński Ośrodek Kultury oraz Biblioteka Pedagogiczna w Gorzowie Wielkopolskim.

Czytaj więcej: Nauka, zabawa, bliskość. Forum Kamishibai w Sulęcinie

„PorozmawiajMY. Proszę!” Ogólnopolska kampania w Bibliotece w Olbrachtowie

h W ramach akcji „PorozmawiajMY. Proszę!” biblioteka w Olbrachtowie (filia Gminnej Biblioteki Publicznej Gminy Żary zs. w Bieniowie) zorganizowała międzypokoleniowe spotkanie. Placówka przez dwa tygodnie przygotowywała się do kampanii, której pomysłodawcami były Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacja Kocham Polskę. Książka Nieoczywista Układanka Polska przez ponad 10 dni stała się oczywistą lekturą bibliotekarza, który chciał w ramach jednego spotkania odwołać się do kilku haseł. Podczas przygotowań bezdyskusyjne stało się poruszenie tematu niepełnosprawności, mniejszości, a także zwrotów grzecznościowych. Ichoć do dnia spotkania wydawało się, że wytypowane wątki nie mają wspólnego mianownika, to w trakcie dyskusji okazało się, że wyżej wymienioną problematykę wiele łączy

Czytaj więcej: „PorozmawiajMY. Proszę!” Ogólnopolska kampania w Bibliotece w Olbrachtowie

„#Biblioteka”. Konferencja w Bieniowie

f Nietypowo, bo od kabaretowego skeczu w wykonaniu gospodarzy, rozpoczęła się 17 maja 2019 roku konferencja pod hasłem „#Biblioteka”w Bieniowie. Spotkanie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną Gminy Żary z siedzibą w Bieniowie zgromadziło około 40 bibliotekarzy, obecni byli również dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze dr Andrzej Buck oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach Beata Kłębukowska

Czytaj więcej: „#Biblioteka”. Konferencja w Bieniowie

Winiarstwo lubuskie a media. Perspektywa trzydziestolecia 1989-2019. Międzynarodowa konferencja naukowa (Zielona Góra, Zabór; 19-20 września 2019)

aInterdyscyplinarna konferencja naukowa Winiarstwo lubuskie a media. Perspektywa trzydziestolecia 1989-2019 zgromadziła pasjonatów tematu, badaczy, bibliotekarzy praktyków, winiarzy i miłośników tradycji winiarskiej i winogrodniczej. Wydarzenie zorganizowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida wZielonej Górze we współpracy z Instytutem Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich oraz Komisją Prasoznawczą Polskiej Akademii Nauk, Odziałem w Krakowie.

Czytaj więcej: Winiarstwo lubuskie a media. Perspektywa trzydziestolecia 1989-2019. Międzynarodowa konferencja...

Wychowanie przez sport i czytanie. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Żaganiu

Schowek18. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany był pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport iczytanie”. Podczas spotkań wdniach od 3 do 7 czerwca 2019 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu zaproszeni, wspaniali goście czytali dzieciom utwory Wandy Chotomskiej w 90. rocznicę jej urodzin.

Czytaj więcej: Wychowanie przez sport i czytanie. Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w Żaganiu

Pirackie wariacje na wakacje

 Wakacyjne zajęcia dla dzieci w filii bibliotecznej w Złotniku zrealizowano pod hasłem „Pirackie wariacje na wakacje”. Pomysł, by zabawy wakacyjne odbywały się w morskim klimacie, zrodził się na jednym ze spotkań w GBP Gminy Żary zs. w Bieniowie. Piraci i korsarze to temat, który zawsze inspirował. Młodzi czytelnicy często wybierają książki o tej właśnie tematyce. Tym razem głośne czytanie książki Nela i piraci z Karaibów rozbudziło wyobraźnię i uważni słuchacze zaczęli snuć marzenia, by zamienić się w piratów

Czytaj więcej: Pirackie wariacje na wakacje

Jan Baumgart – wybitny bibliotekarz, organizator, dydaktyk i naukowiec. Przypominamy jego sylwetkę

17 sierpnia 2019 roku minęła 30. rocznica śmierci Jana Baumgarta. Z tej okazji chcemy naświetlić zasługi oraz wszechstronną działalność biblioteczną człowieka, który zapisał się trwale na kartach historii bibliotekarstwa polskiego.

Czytaj więcej: Jan Baumgart – wybitny bibliotekarz, organizator, dydaktyk i naukowiec. Przypominamy jego sylwetkę