Nowe media

Tworzymy społeczeństwo informacyjne już dziś!

Nowoczesne e-usługi w Bibliotece Norwida

11. Wprowadzenie

„Społeczeństwo informacyjne – terminem określa się społeczeństwo, w którym towarem staje się informacja traktowana jako szczególne dobro niematerialne, równoważne lub cenniejsze nawet od dóbr materialnych. Przewiduje się rozwój usług związanych z 3P (przesyłanie, przetwarzanie, przechowywanie informacji)" [1].

Czytaj więcej: Tworzymy społeczeństwo informacyjne już dziś!

Szklana Pułapka

alt17 maja 2012 roku otwarta została kolejna mediateka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze w Filii nr 7. Lokalizacja mediateki jest wyjątkowa, ponieważ znajduje się ona w Zielonogórskiej Palmiarni, centralnym punkcie miasta, usytuowanym na winnych wzgórzach. To właśnie dzięki niej mediateka otrzymała oryginalną nazwę: Szklana Pułapka.

Czytaj więcej: Szklana Pułapka

Biblioteki bez kartek czyli słów kilka o e-książkach

Czy można wyobrazić sobie bibliotekę bez ani jednej kartki papieru, specyficznego zapachu ksiąg i szelestu przewracanych stronic czytanego dzieła? Choć jesteśmy częstymi świadkami kształtowania się hybrydowego modelu biblioteki, łączącego tradycyjny dostęp do zbiorów z nowoczesnym, to z pewnością dla większości z nas wizja książnicy bez druków jest jedynie czystą abstrakcją, wyjętą rodem z literackiego gatunku science-fiction. A jednak!

Czytaj więcej: Biblioteki bez kartek czyli słów kilka o e-książkach

Jak korzystać z biblioteki cyfrowej – krok po kroku

altBiblioteki cyfrowe stają się coraz bardziej powszechnym narzędziem udostępniania zasobów bibliotecznych. Nie jest jednak sprawą łatwą poruszanie się w gąszczu gromadzonych w nich materiałów. Różnorodność kolekcji, formatów plików, sposobów prezentacji, wyszukiwania mogą niejednego przyprawić o zawrót głowy. Nie taki jednak diabeł straszny! Wystarczy poznać podstawy działania wirtualnych książnic, by następnie cieszyć się ich funkcjonalnością.

Czytaj więcej: Jak korzystać z biblioteki cyfrowej – krok po kroku

News365.pl – miejski portal informacyjny

logo-news365_-_white14 grudnia 2010 r. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Zielonej Górze uruchomiła news365.pl – pierwszy miejski portal wymiany informacji dla dziennikarzy i organizatorów wydarzeń medialnych. Inicjatywa stworzenia serwisu wyszła ze środowiska zielonogórskich dziennikarzy. Pomysł trafił na podatny grunt, gdyż tego typu przedsięwzięcia wpisują się w realizację statutowych zadań biblioteki w zakresie działalności informacyjnej.

Czytaj więcej: News365.pl – miejski portal informacyjny

Mediateka zielonogórska - multimedialne okno na świat

Zadanie przyciągnięcia uwagi młodych ludzi nie jest dla ogółu bibliotek proste. Abstrahując od głoszonego coraz częściej problemu spadku czytelnictwa, młodzież znajduje inne metody spotkań z kulturą; również z kulturą literacką. Przekształcanie się bibliotek i ich modernizacja w kierunku cyfryzacji nie jest już tylko wyborem opcjonalnym – stało się to koniecznością.

Czytaj więcej: Mediateka zielonogórska - multimedialne okno na świat