"SAMOSIE" – Historie z życia przedszkolaka

samosieKtóż z nas nie lubi bajek? Tak naprawdę, każdy posiada co najmniej jedną ulubioną, do której z przyjemnością wraca! Bajki pomagają w zrozumieniu siebie i ludzi, są skarbnicą wiedzy o otaczającym je świecie, ułatwiają w radzeniu sobie z różnymi emocjami oraz rozwijają dziecięcą wrażliwość, wyobraźnię i wzbogacają słownictwo.

Czytaj więcej...

Programowanie w bibliotece

warsztatyW bibliotece miejskiej w Szprotawie w ramach grantu „Link do przyszłości" zostały zorganizowane interaktywne warsztaty z programowania z wykorzystaniem robotów Finch. Uczestnikami projektu byli uczniowie szprotawskich szkół podstawowych i gimnazjów zainteresowani programowaniem. Celem projektu jest zainteresowanie młodych nauką programowania i pokazaniem im, że jest to nie tylko przyszłościowa umiejętność, ale też źródło świetnej zabawy.

Czytaj więcej...

Akademia Bajki Polskiej

IMG_0747Wiele bibliotek stara się ożywić czytelnictwo wśród dzieci. Witnicka książnica i Przedszkole Miejskie „Bajka" otworzyły Akademię Bajki Polskiej. Tak oto powstała „Uczelnia niższa" w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Witnicy.

Czytaj więcej...

Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo”

4Klub Czytających Rodzin „Przystanek Czytankowo", działający przy Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., obchodził swoje pierwsze urodziny. Z tej okazji odbyła się uroczystość, w trakcie której nie zabrakło głośnego czytania, zabaw oraz tęczowego tortu. Wysłuchaliśmy też wykładu Marzanny Kuszyńskiej, dyrektora regionalnego Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom". Dodatkową atrakcją była możliwość zakupienia książek Wydawnictwa Zakamarki.

Czytaj więcej...

„Zwierz – czy wszystko o nim wiesz?”

Projekt edukacyjny od pomysłu do...

Zanim narodził się pomysł...

projekt_zwierzZanim narodził się pomysł na projekt edukacyjny dla dzieci „Zwierz – czy wszystko o nim wiesz?", przegadałyśmy ze sobą wiele godzin (autorka artykułu oraz Natalia Kononowicz – pracownik Biblioteki Piotrusia Pana), „przetestowałyśmy" dzieci, książki i same siebie, w końcu nawiązałyśmy współpracę z zielonogórskim schroniskiem dla bezdomnych zwierząt.

Czytaj więcej...

Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań współczesności. Pokonferencyjne przemyślenia

16 kwietnia bieżącego roku w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca tematyki literatury dla młodszych i starszych dzieci. Konferencję zorganizowała Pracownia Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Tematem tego naukowego spotkania, które odbyło się właśnie w Muzeum Literatury było: Wypowiedziane i przemilczane. Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań współczesności. Tytuł konferencji brzmi trochę przekornie i prowokacyjnie. Zmusza do zastanowienia się o czym tak naprawdę się mówi, a o czym woli się milczeć. Są bowiem zagadnienia „niewygodne”, budzące skrajne emocje, takie, o których ze względów społecznych, politycznych czy moralnych bezpiecznie nie mówić.

Czytaj więcej...

Fascynacja młodzieży literaturą wampiryczną

Wampiry były obecne w kulturze masowej od początków jej istnienia, ale jeszcze nigdy nie stały się główną dominantą i zarazem najbardziej ,,chodliwym towarem”. Takie bowiem określenie często pojawia się w różnych zestawieniach, dotyczących sprzedaży książek, filmów i gier komputerowych, podejmujących powyższą tematykę. Ową popularność i jednocześnie swoistą masowość mitu trafnie podsumował Aleksander Dumas. Stwierdził bowiem, że wampir będzie nam zawsze towarzyszył, dokądkolwiek byśmy się nie udali.

Czytaj więcej...

Subiektywny poradnik, czyli co nowego w seriach wydawniczych dla młodzieży

W ostatnich latach zakup nowości dla bibliotek dziecięcych to nie lada wyzwanie. Z jednej strony duża ilość nowości, ukazujących się co miesiąc, a z drugiej liche środki, które większość bibliotek dziecięcych otrzymuje na ich zakup. Do tego dochodzi jeszcze moda ostatnich lat na wydawanie i czytanie długich serii wydawniczych. Konieczność zakupu kolejnych tomów kontynuacji, powodująca blokadę środków finansowych, sprawia że stajemy się, jako bibliotekarze, coraz bardziej sfrustrowani podczas wyborów lekturowych.

Czytaj więcej...

Andrzejkowe czary

Wróżby czynione w Wigilię Andrzejek przynoszą odpowiedzi na długo oczekiwane pytania. I właśnie 29 listopada w Filii Bibliotecznej w Długiem odbyła się impreza andrzejkowa. Dzieci poznały tradycje andrzejkowe oraz w trakcie trwania zabawy mogły sobie powróżyć za pomocą „magicznej butelki”, kart, kramu z marzeniami, szczęśliwych numerków, „kubków przyszłości” i wielu innych wróżb. Atmosfera czarów i magii udzieliła się wszystkim. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Oby wszystkie andrzejkowe życzenia nam się spełniły.
Jadwiga Matoga

Gdzie są atrakcyjne książki dla młodzieży?

Dzisiejsza młodzież nie wyobraża sobie świata bez telefonów komórkowych czy komputerów, a do książki trzeba ją przekonywać. Wydaje się, że w starszych pokoleniach nadal jeszcze funkcjonuje kult książki (czy raczej słowa pisanego/drukowanego), i nawet gdy nie jest ona czytana, to nie wypada jej tak po prostu wyrzucić – dlatego biblioteki z okazji wiosennych porządków otrzymują tyle książek w darze, wśród których znajdują się np. z dedykacją „Z okazji I Komunii Maciusiowi – Babcia". Smutne, że wnuczek po latach pozbywa się takiego przedmiotu... W każdym razie książka dziś walczy o swój byt, także fizyczny. A jeżeli etap dorastania będzie przebiegał bez książek, zabraknie lekturowego łącznika między dzieciństwem a dorastaniem.

Czytaj więcej...