Wydarzenia / Relacje / Opinie

Nauczyciele, których nie da sie zapomnieć

Tamta, dawna szkoła, nie kończyła się po dzwonku. Były dożynki, wycieczki, potańcówki. Mieszkańcy mali i duzi bawili się w teatr, a nauczyciel matematyki grał na grzebieniu – takie wspomnienia można było usłyszeć  25 października 2017 w Bibliotece Pedagogicznej na spotkaniu poświęconym pionierom gorzowskiego szkolnictwa i założycielom rodów nauczycielskich: Stefanii Jodko oraz Genowefie i Marianowi Rzeźniczkom. Od 2011 roku w Bibliotece Pedagogicznej odbywają się spotkania upamiętniające nieżyjących już, legendarnych lubuskich nauczycieli. Cykl zainicjowała „strażniczka pamięci” Izabela Mądrzak, nauczyciel bibliotekarz.

Czytaj więcej: Nauczyciele, których nie da sie zapomnieć

Piątkowe popołudnia w kaciku małego czytelnika

Piątkowe popołudnia w Bibliotece w Złotniku to czas zabawy w kąciku małego czytelnika oraz zajęcia plastyczne z papierem w roli głównej.  Każdy piątek niesie ze sobą nowe niespodzianki dla twórczych dziecięcych dłoni i lotnych umysłów.

Czytaj więcej: Piątkowe popołudnia w kaciku małego czytelnika

Być FIT

MARTA HENNIG, trenerka, blogerka i autorka książki Codziennie fit była gościem czwartkowego Klubu Super Mama działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu.  Cieszymy się, że Marta, która od dziecka jest naszą  czytelniczką, przybyła na spotkanie.

Czytaj więcej: Być FIT

Jesienne spotkania w Złotniku

Biblioteka w Złotniku kontynuuje  cykl spotkań ph. "Jesienią, jesienią... my się nie nudzimy, my się w bibliotece spotykamy :)! Przyjdź i Ty!". Książka, prasa i herbata... sposobem na długie jesienne wieczory w Bibliotece w Złotniku.

Czytaj więcej: Jesienne spotkania w Złotniku

JA to inny TY

Pomimo niepogody w MBP Żary jest gwarno i wesoło. A wszystko za sprawą warsztatów integracyjnych dla dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej. Tym razem rozmawialiśmy o tym, kim dla nas jest przyjaciel. Ale po kolei…

Czytaj więcej: JA to inny TY

Z "Weselem" na Dożynkach

W niedzielę na Dożynkach Parafialnych w Złotniku amatorski teatr dorosłych "Tak czy Siak", działający przy miejscowej bibliotece, bawił zgromadzoną widownię skeczem Ławeczka oraz recytacją i czytaniem  fragmentów "Wesela" S.Wyspiańskiego, włączając się w Narodowe Czytanie 2017.

Czytaj więcej: Z "Weselem" na Dożynkach

Wesołe wakacje w Brodach

Podczas jednych z wakacyjnych spotkań w Bibliotece w Brodach dzieci poznały najważniejsze zasady segregowania śmieci. Rozpoznawały przedmioty, a także dopasowywały je do grup przedmiotów, tj. tworzywa sztuczne, papier oraz drewno. Były również zawody sportowe i gry zespołowe.

Czytaj więcej: Wesołe wakacje w Brodach

Kresowe tajemnice naszych przodków

Kozaki to podzłoczowska miejscowość, której populacja niemal w całości osiedliła się w podwitnickich Pyrzanach. Dzieje tej wsi są dokumentowane w wielu publikacjach książkowych.  Większość z nich napisał lub wydał Bogusław Mykietów. 20 czerwca w witnickiej Bibliotece autor wygłosił wykład „Tropem kresowych tajemnic Kozaków-Zazul. O przemilczanej chlubnej przeszłości przodków mieszkańców Witnicy, Pyrzan i Białcza”.

Czytaj więcej: Kresowe tajemnice naszych przodków

Dąbroszyńskie dzieci, które kochają książki

Czytają, malują, opowiadają dąbroszyńskie dzieci, które kochają książki. Przez cały rok szkolny dąbroszyńscy uczniowie uczestniczyli we wtorkowej ,,Przerwie na czytanie”. Finałem akcji było bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Szkoła w Dąbroszynie znalazła się wśród 53. lubuskich placówek, które uczestniczyły w tym przedsięwzięciu.

Czytaj więcej: Dąbroszyńskie dzieci, które kochają książki

Cohen i Ela Dębska czyli Noc w Bibliotece w Żarach

2 czerwca MBP Żary we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dwukropek” zorganizowała po raz pierwszy Noc w Bibliotece. Oprócz zajęć dla dzieci zaproponowaliśmy też coś dla naszych starszych czytelników – otwarcie wystawy starodruków wywiezionych z Żar wraz z prelekcją Rafała Szymczaka i Tomasza Fetzki.

Czytaj więcej: Cohen i Ela Dębska czyli Noc w Bibliotece w Żarach

Noc Bibliotek w Mirostowicach

W sobotę 3 czerwca w Mirostowicach Dolnych odbył się I Turniej Brydża Sportowego z okazji Nocy Bibliotek. Na turniej stawiło się 12 par z Żar i okolic. Wszystko zaczęło się o godzinie 18.00. Walka była zażarta, wyniki wyśrubowane, szlemiki czasami puszczone :).

Czytaj więcej: Noc Bibliotek w Mirostowicach

NAUKOWO I ARTYSTYCZNIE - noc bibliotek w Siecieborzycach

NOC BIBLIOTEK W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ I SZKOLNEJ W SIECIEBORZYCACH. 2 czerwca BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIECIEBORZYCACH i BIBLIOTEKA SZKOLNA  już po raz 3. wzięły udział w III edycji „NOCY BIBLIOTEK”. W akcję włączyła się klasa IV i VI wraz z wychowawcami. Tym razem nasza oferta miała bawić i uczyć.

Czytaj więcej: NAUKOWO I ARTYSTYCZNIE - noc bibliotek w Siecieborzycach

PRZERWA INNA NIŻ ZWYKLE - 10428 czytających osób!

Szaleństwo czytania opanowało aż 53 placówki z województwa lubuskiego. Wzięły one udział w akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie II PRZERWA NA CZYTANIE. Wydarzenie zaproponowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie Wlkp. odbyło się 11 maja 2017 r. w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek “Biblioteka. Oczywiście!”. Tego dnia czytało 10428 osób! Gratulujemy!

Czytaj więcej: PRZERWA INNA NIŻ ZWYKLE - 10428 czytających osób!

Słoneczna Katalonia w pochmurnej Witnicy

W środę 22 lutego wykład „Katalonia – hiszpański raj na ziemi" wygłosiła w bibliotece Anna Gajewska, podróżniczka, pilotka wycieczek po wielu krajach Europy. Opowieści Anny Gajewskiej pomogły zrozumieć separatyzm Katalończyków, którzy mają własną kulturę, język i historię. Nic dziwnego, że nie chcą być uważani za Hiszpanów. Na widowni zasiadło kilkadziesiąt osób, w tym liczna reprezentacja Świetlicy Środowiskowej w Dąbroszynie. Przybyło też kilkoro wakacyjnych podopiecznych prelegentki.

Czytaj więcej: Słoneczna Katalonia w pochmurnej Witnicy

Międzynarodowy Dzień Kota w Żarach

zary_dzien_kota17 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Kota Oddział dla Dzieci MBP w Żarach zorganizował spotkanie z dziećmi w żarskiej Księgarni ABC. Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola eNCe-peNCe wysłuchały bajki Zofii Sosnkowskiej „Przygody kota Bibelota".

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Kota w Żarach

Aktywne i twórcze ferie zimowe 2017 w Świebodzinie

ferie_2017W okresie ferii zimowych od 30. 01. 2017 r. - 10. 02. 2017 r. w Bibliotece w Świebodzinie zorganizowano zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkoły podstawowej. Każdy dzień był pełen niespodzianek i dostarczał uczestnikom wiele emocji oraz wrażeń. W dniu baśniowym uczestnicy zajęć zmierzyli się z kojarzeniem baśni w oparciu o wylosowany przedmiot, rozpoznawali, z jakiej baśni pochodzą ilustracje, układali puzzle, a także odgadywali tytuły baśni na podstawie czytanych fragmentów.

Czytaj więcej: Aktywne i twórcze ferie zimowe 2017 w Świebodzinie