Wydarzenia / Relacje / Opinie

PIRACKIE WARIACJE NA WAKACJE

wyspa skarbow mniejszeRozpoczęły się wakacyjne zajęcia dla dzieci w Filii w Złotniku ph. Pirackie wariacje na wakacje. Nasza przygoda rozpoczęła się od wybudowania okazałego pirackiego statku. Postaraliśmy się też o pirackie atrybuty - czapki, haki oraz flagę, która została uroczyście wzniesiona przez zespół początkujących piratów. Pływająca jednostka otrzymała imię "Tytapyton".

Czytaj więcej: PIRACKIE WARIACJE NA WAKACJE

Tydzień Czytania w MBP w Żaganiu

Tydzien czytania zagan 2019 mniejszeXVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany był pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. Podczas spotkań w dniach od 3 do 7 czerwca 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu zaproszeni, wspaniali goście czytali dzieciom utwory Wandy Chotomskiej w 90. rocznicę jej urodzin.

Czytaj więcej: Tydzień Czytania w MBP w Żaganiu

Biblioteka z „Wigorem”

witnica senior mniejszeDzienny Dom Pobytu „Senior Wigor” współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną w Witnicy niemalże od chwili powstania. Pierwszym plonem tej współpracy jest punkt biblioteczny, w którym książki są wymieniane odpowiednio do potrzeb czytelników. Pod koniec ubiegłego roku w DDP powstała Sekcja Książki Mówionej, którą MBP zaopatrzyła w czytak i audiobooki.

Czytaj więcej: Biblioteka z „Wigorem”

Życie i twórczość Papuszy – warsztaty dramowe

papusza warsztaty zagan19 i 20 lutego 2019 r. w Czytelni Ogólnej odbyły się warsztaty dramowe. W ramach integracji w spotkaniu uczestniczyły osoby dorosłe z dziećmi ze świetlicy im. św. Marii de Mattias przy parafii Wniebowzięcia NMP w Żaganiu. Celem zajęć była aktywizacja uczestników oraz kreatywna praca ze słowem pisanym w formie zabawy i twórczego myślenia. Pierwotnie projekt „Pisarki na plakaty” zrealizowany został przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a koordynatorem była Urszula Bochyńska. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej: Życie i twórczość Papuszy – warsztaty dramowe

Spacer polsko-ukraiński w Gorzowie

polsko ukrainskie spotkanieW sobotę, 1 grudnia 2018 roku w Bibliotece Herberta miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Odbył się pierwszy polsko-ukraiński spacer po gorzowskiej Książnicy. Celem tego spotkania było nie tylko zaznajomienie nowych mieszkańców naszego miasta z Biblioteką, ale także wzajemne poznanie się i wspólne spędzenie czasu w dobrej atmosferze. W czasie spaceru odwiedzono wszystkie działy Biblioteki.

Czytaj więcej: Spacer polsko-ukraiński w Gorzowie

Ludzie listy piszą...

ludzie listy piszą lesznoLudzie listy piszą….
Ktoś list dostał. Komuś serce bije.
Idzie czytać pod kwitnące jabłonie.
Czyta. Chwyta się ręką za szyję
i dno traci, i w powietrzu tonie.
(Maria Pawlikowska-Jasnorzewska „List”)

Czytaj więcej: Ludzie listy piszą...

ŚWIAT W 3D

zary warsztaty 3dOd 10.10.2018 do 12.10.2018 trwały w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach warsztaty druku 3D. W zajęciach przygotowanych przez Stowarzyszenie Robisz.to wzięło udział ponad 200 osób. Byli to uczniowie żarskich szkół, bibliotekarze oraz nauczyciele.

Czytaj więcej: ŚWIAT W 3D

ŚCIEŻKA OBOK DROGI. WSPOMNIENIE O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

słubice niepodległaBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach serdecznie zaprasza na wydarzenie artystyczne pt. ŚCIEŻKA OBOK DROGI. WSPOMNIENIE O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.  Na spotkaniu znana i popularna aktorka Ewa Dałkowska dokona prezentacji zaadaptowanych fragmentów książki pt. "Ścieżka obok drogi" autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny.

Czytaj więcej: ŚCIEŻKA OBOK DROGI. WSPOMNIENIE O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Japoński teatr na gorzowskiej scenie

kamishi maleW gorzowskim Teatrze J. Osterwy rozpoczął się drugi sezon zajęć edukacyjnych „Przygody z teatrem kamishibai”. Bajki z drewnianej skrzynki opowiada Maja Wilczewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej, a dzieci z zadziwienia rozdziawiają buzie… Maja Wilczewska pięć lat temu zafascynowała się teatrem ilustracji kamishibai, a rok temu została ambasadorska tej techniki.

Czytaj więcej: Japoński teatr na gorzowskiej scenie

"Bajki z dżungli i oceanu" w Brodach

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach przez całe wakacje omawiane były „Bajki z dżungli i oceanu”. Każda opowiastka z książki Pani Agnieszki Ginko miała swój czas. Na zajęciach rozmawialiśmy z dziećmi, a potem wykonywaliśmy wspólnie prace plastyczne i się bawiliśmy. Przy omawianiu bajki pt. Rybka Rybik i życzliwość dzieci zrobiły piękną rafę koralową, którą ozdobiły kolorowymi żyjątkami z oceanu.

Czytaj więcej: "Bajki z dżungli i oceanu" w Brodach