Wydarzenia / Relacje / Opinie

Życie i twórczość Papuszy – warsztaty dramowe

papusza warsztaty zagan19 i 20 lutego 2019 r. w Czytelni Ogólnej odbyły się warsztaty dramowe. W ramach integracji w spotkaniu uczestniczyły osoby dorosłe z dziećmi ze świetlicy im. św. Marii de Mattias przy parafii Wniebowzięcia NMP w Żaganiu. Celem zajęć była aktywizacja uczestników oraz kreatywna praca ze słowem pisanym w formie zabawy i twórczego myślenia. Pierwotnie projekt „Pisarki na plakaty” zrealizowany został przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, a koordynatorem była Urszula Bochyńska. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj więcej: Życie i twórczość Papuszy – warsztaty dramowe

Spacer polsko-ukraiński w Gorzowie

polsko ukrainskie spotkanieW sobotę, 1 grudnia 2018 roku w Bibliotece Herberta miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Odbył się pierwszy polsko-ukraiński spacer po gorzowskiej Książnicy. Celem tego spotkania było nie tylko zaznajomienie nowych mieszkańców naszego miasta z Biblioteką, ale także wzajemne poznanie się i wspólne spędzenie czasu w dobrej atmosferze. W czasie spaceru odwiedzono wszystkie działy Biblioteki.

Czytaj więcej: Spacer polsko-ukraiński w Gorzowie

Posłuchać, dotknąć, powąchać i obejrzeć las – wykład w Bibliotece w Witnicy

leśne spotkania WitnicaBibliotekę w Witnicy odwiedziła Aldona Bernacka, specjalista Służby Leśnej ds. Edukacji z Nadleśnictwa Bogdaniec. Na spotkaniu z czwartoklasistami SP nr 1 wygłosiła prelekcję poświęconą mieszkańcom naszych lasów – roślinom i zwierzętom.

Czytaj więcej: Posłuchać, dotknąć, powąchać i obejrzeć las – wykład w Bibliotece w Witnicy

ŚWIAT W 3D

zary warsztaty 3dOd 10.10.2018 do 12.10.2018 trwały w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach warsztaty druku 3D. W zajęciach przygotowanych przez Stowarzyszenie Robisz.to wzięło udział ponad 200 osób. Byli to uczniowie żarskich szkół, bibliotekarze oraz nauczyciele.

Czytaj więcej: ŚWIAT W 3D

ŚCIEŻKA OBOK DROGI. WSPOMNIENIE O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

słubice niepodległaBiblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubicach serdecznie zaprasza na wydarzenie artystyczne pt. ŚCIEŻKA OBOK DROGI. WSPOMNIENIE O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI.  Na spotkaniu znana i popularna aktorka Ewa Dałkowska dokona prezentacji zaadaptowanych fragmentów książki pt. "Ścieżka obok drogi" autorstwa Kazimiery Iłłakowiczówny.

Czytaj więcej: ŚCIEŻKA OBOK DROGI. WSPOMNIENIE O JÓZEFIE PIŁSUDSKIM W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Japoński teatr na gorzowskiej scenie

kamishi maleW gorzowskim Teatrze J. Osterwy rozpoczął się drugi sezon zajęć edukacyjnych „Przygody z teatrem kamishibai”. Bajki z drewnianej skrzynki opowiada Maja Wilczewska, nauczyciel bibliotekarz z Biblioteki Pedagogicznej, a dzieci z zadziwienia rozdziawiają buzie… Maja Wilczewska pięć lat temu zafascynowała się teatrem ilustracji kamishibai, a rok temu została ambasadorska tej techniki.

Czytaj więcej: Japoński teatr na gorzowskiej scenie

"Bajki z dżungli i oceanu" w Brodach

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach przez całe wakacje omawiane były „Bajki z dżungli i oceanu”. Każda opowiastka z książki Pani Agnieszki Ginko miała swój czas. Na zajęciach rozmawialiśmy z dziećmi, a potem wykonywaliśmy wspólnie prace plastyczne i się bawiliśmy. Przy omawianiu bajki pt. Rybka Rybik i życzliwość dzieci zrobiły piękną rafę koralową, którą ozdobiły kolorowymi żyjątkami z oceanu.

Czytaj więcej: "Bajki z dżungli i oceanu" w Brodach

Gorzowianka nagrodzona za czytanie dzieciom!

Anna Giniewska, nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., znalazła się w gronie 13 laureatów konkursu na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2016/2017. Do konkursu zakwalifikowano 73 zgłoszenia z całego kraju.

Czytaj więcej: Gorzowianka nagrodzona za czytanie dzieciom!

Wiedza bez prądu

W piątek 8 grudnia w świetlicy wiejskiej w Bieniowie odbył się pierwszy gminny konkurs "Wiedza bez prądu". Z tej okazji mieliśmy przyjemność gościć wójta Gminy Żary pana Leszka Mrożka, który jak zwykle ufundował naszym graczom słodki upominek oraz pana Dariusza Zająca, z firmy PPUH DARBUD przedsiębiorcę z Zielonej Góry, który ufundował słodycze oraz nagrodę główną dla zwycięzców w postaci bonów upominkowych do Empiku w wysokości 100 zł każdy. Serdecznie dziękujemy.

Czytaj więcej: Wiedza bez prądu

Nauczyciele, których nie da sie zapomnieć

Tamta, dawna szkoła, nie kończyła się po dzwonku. Były dożynki, wycieczki, potańcówki. Mieszkańcy mali i duzi bawili się w teatr, a nauczyciel matematyki grał na grzebieniu – takie wspomnienia można było usłyszeć  25 października 2017 w Bibliotece Pedagogicznej na spotkaniu poświęconym pionierom gorzowskiego szkolnictwa i założycielom rodów nauczycielskich: Stefanii Jodko oraz Genowefie i Marianowi Rzeźniczkom. Od 2011 roku w Bibliotece Pedagogicznej odbywają się spotkania upamiętniające nieżyjących już, legendarnych lubuskich nauczycieli. Cykl zainicjowała „strażniczka pamięci” Izabela Mądrzak, nauczyciel bibliotekarz.

Czytaj więcej: Nauczyciele, których nie da sie zapomnieć

Być FIT

MARTA HENNIG, trenerka, blogerka i autorka książki Codziennie fit była gościem czwartkowego Klubu Super Mama działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu.  Cieszymy się, że Marta, która od dziecka jest naszą  czytelniczką, przybyła na spotkanie.

Czytaj więcej: Być FIT