Wydarzenia / Relacje / Opinie

Słoneczna Katalonia w pochmurnej Witnicy

W środę 22 lutego wykład „Katalonia – hiszpański raj na ziemi" wygłosiła w bibliotece Anna Gajewska, podróżniczka, pilotka wycieczek po wielu krajach Europy. Opowieści Anny Gajewskiej pomogły zrozumieć separatyzm Katalończyków, którzy mają własną kulturę, język i historię. Nic dziwnego, że nie chcą być uważani za Hiszpanów. Na widowni zasiadło kilkadziesiąt osób, w tym liczna reprezentacja Świetlicy Środowiskowej w Dąbroszynie. Przybyło też kilkoro wakacyjnych podopiecznych prelegentki.

Czytaj więcej: Słoneczna Katalonia w pochmurnej Witnicy

Międzynarodowy Dzień Kota w Żarach

zary_dzien_kota17 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Kota Oddział dla Dzieci MBP w Żarach zorganizował spotkanie z dziećmi w żarskiej Księgarni ABC. Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola eNCe-peNCe wysłuchały bajki Zofii Sosnkowskiej „Przygody kota Bibelota".

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Kota w Żarach

Aktywne i twórcze ferie zimowe 2017 w Świebodzinie

ferie_2017W okresie ferii zimowych od 30. 01. 2017 r. - 10. 02. 2017 r. w Bibliotece w Świebodzinie zorganizowano zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkoły podstawowej. Każdy dzień był pełen niespodzianek i dostarczał uczestnikom wiele emocji oraz wrażeń. W dniu baśniowym uczestnicy zajęć zmierzyli się z kojarzeniem baśni w oparciu o wylosowany przedmiot, rozpoznawali, z jakiej baśni pochodzą ilustracje, układali puzzle, a także odgadywali tytuły baśni na podstawie czytanych fragmentów.

Czytaj więcej: Aktywne i twórcze ferie zimowe 2017 w Świebodzinie

Ile zła drzemie w człowieku?

spotkanie_witnicaWe wtorek 14 lutego gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy był zielonogórzanin, Przemysław Piotrowski. Spotkanie prowadził Roman Czarnecki, również mieszkaniec Winnego Grodu. Przemysław Piotrowski był dziennikarzem śledczym „Gazety Lubuskiej", obecnie pracuje na norweskiej platformie wiertniczej. Wydał dwie książki, trzecia ukaże się niebawem, czwartą pisze. Jednak, jak przyznał na spotkaniu, ma opory, aby nazywać się pisarzem: „jeszcze nie żyję z literatury". Pierwsza powieść, „Kod Himmlera", opowiada o tajemnicach związanych z kompleksem bunkrów „Riese" („Olbrzym") w Górach Sowich. Druga, „Droga do piekła", pokazuje zło drzemiące w człowieku, któremu majątek i władza zapewnia poczucia bezkarności.

Czytaj więcej: Ile zła drzemie w człowieku?

Ferie pod hasłem "Kalejdoskop zawodów"

siecieborzyce_kalejdoskopW dniach 30.01.2017 – 3.02.2017 odbyły się zajęcia dla dzieci, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Siecieborzycach. Tym razem towarzyszyło nam hasło "Kalejdoskop zawodów". Zajęcia miały na celu poszerzyć wiedzę na temat różnych zawodów, zwiększyć aktywność poznawczą i twórczą dzieci.

Czytaj więcej: Ferie pod hasłem "Kalejdoskop zawodów"

Nie tylko o Pippi, czyli ferie w MBP w Żarach

zary_ferieOd 30.01 do 10.02.2017 r. trwały ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach. W tym roku tematem przewodnim była twórczość Astrid Lindgren (z okazji 110. rocznicy urodzin autorki). Dzieci nie tylko słuchały fragmentów książki, ale też ochoczo brały udział w grach i zabawach tematycznych, wycieczkach, konkursach oraz zajęciach komputerowych. Ostatni dzień Ferii w MBP przebiegł w atmosferze muzyczno-kulinarnej. Wybraliśmy też zwycięzców konkursu MÓJ ULUBIONY BOHATER.

Czytaj więcej: Nie tylko o Pippi, czyli ferie w MBP w Żarach

Pani Zima i jej dwór - w krainie śniegu i lodu

Pani_zimaMroźny tydzień ferii. Wprawdzie nie było tak zimno jak w krainie lodu, ale mróz jednak w uszy szczypał. Mimo tego znaleźli się chętni, którzy przyszli do Filii bibliotecznej w Lesznie Górnym, by się ogrzać w jak zawsze serdecznej atmosferze naszej biblioteki i aktywnie uczestniczyć w zajęciach.

Czytaj więcej: Pani Zima i jej dwór - w krainie śniegu i lodu

Mikołajek w Gozdnicy

mikolajek_gozdnicaMiejska Biblioteka Publiczna w Gozdnicy wzięła udział w ogólnopolskim konkursie ,,Mikołajek. Niczego się nie boję". Zajęcia, które przeprowadzono w Przedszkolu rozpoczęły się od przeczytania fragmentów książki. Dzieci po kolei lub zgłaszając się, opowiadały dany fragment. Znakomitą zabawą okazała się zabawa pantomimiczna, w której dziecko losowało obrazek buta i pantomimicznie pokazywało całej grupie, jak się go używa.

Czytaj więcej: Mikołajek w Gozdnicy

Goście z Żar z wizytą w Złotniku

zlotnik_miasto_wiesW niedzielę 29 stycznia w świetlicy wiejskiej w Złotniku gościły dzieci z Przedszkola nr 3 w Żarach. Dla nich, rodziców oraz babć i dziadków wystąpił amatorski teatr dorosłych "Tak czy Siak", działający przy Bibliotece w Złotniku. Spektakl „Kopciuszek" cieszył się zlotnik_wies_miastuogromnym zainteresowaniem młodszej i starszej widowni.

Emilia Klusek

"Przyjaciel Biedronek" w Bibliotece w Witnicy

twardowski„Przyjaciel Biedronek" w bibliotece – spotkanie z poezją ks. Jana Twardowskiego. W czwartek 26 stycznia Uniwersytet Trzeciego Wieku i Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy zaprosili czytelników na wieczór poezji ks. Jana Twardowskiego. Stronę artystyczną tego wydarzenia przygotował UTW. Spotkanie poprowadziła prezes Uniwersytetu Ewa Janowicz, autorka scenariusza. Wykorzystała w nim wiedzę zawartą w biografii „Ksiądz paradoks" Magdaleny Grzebałkowskiej. Tytuł książki nie jest przypadkowy, twardowski_1bo o jej bohaterze można wypowiedzieć wiele przeciwstawnych zdań, a wszystkie będą prawdziwe. Wieczór z poezją ks. Twardowskiego był debiutem Sekcji Żywego Słowa UTW.

Czytaj więcej: "Przyjaciel Biedronek" w Bibliotece w Witnicy

Warsztaty z robotyki

robotyka_malePo raz kolejny w szprotawskiej Bibliotece odbyły się warsztaty z robotyki. Styczniowe spotkanie z "Małym inżynierem" okazały się fantastycznym sposobem na bardzo twórcze spędzenie popołudnia w Bibliotece.

Czytaj więcej: Warsztaty z robotyki

KALEJDOSKOP ZAWODÓW

kalejdoskop_maleCieszymy się z niesłabnącego zainteresowania spotkaniami z cyklu "Kalejdoskop zawodów" w szprotawskiej Bibliotece. Tym razem zaprosiliśmy przedstawicieli zawodów ekonomicznych. Spotkanie odbyło się 25 stycznia.

Czytaj więcej: KALEJDOSKOP ZAWODÓW

LITERATURA NA CZERWONYM DYWANIE

NAGRODY_LITERACKIE_swiebodzin

NAGRODY LITERACKIE - TWÓRCY LITERATURY NA CZERWONYM DYWANIE. Tegoroczna, główna ekspozycja w holu świebodzińskiej biblioteki, nosi tytuł "Nagrody Literackie". Stanowi przegląd najważniejszych nagród literackich przyznawanych i wręczanych co roku w różnych kategoriach zarówno twórcom literatury jak i promującycm utwory docenione przez krytyków lub czytelników. Ekspozycja podzielona jest na 3 główne działy: nagrody regionalne, polskie i światowe.

Czytaj więcej: LITERATURA NA CZERWONYM DYWANIE

PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

koledy_pastoralki_BLMimo, że święta już za nami to tegoroczny Przegląd Kolęd i Pastorałek, który odbył się 17 stycznia 2017 r. w Długiem pozwolił choć na chwilę wszystkim uczestnikom wrócić pamięcią do atmosfery Świąt Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej: PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK

KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

koledy_konkurs_siecieborzyce20 stycznia 2017 roku w Siecieborzycach odbyła się 8. edycja „Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek". Organizatorami były Biblioteka Publiczna w Siecieborzycach i Biblioteka Szkolna.

Czytaj więcej: KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK

Mały Wolontariusz z Wielkim Sercem

Tymek_zlotnik_blPodczas uroczystości z okazji „Dnia Babci i Dziadka" w Złotniku, dzięki małemu Tymonowi, który po raz pierwszy był wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, i jego mamie mogliśmy wesprzeć WOŚP. Tymek zbierał pieniądze w Złotniku i uzbierał niebagatelną sumę 982 PLN! W imieniu wszystkich potrzebujących i korzystających ze sprzętu zakupionego przez WOŚP – serdecznie dziękujemy za tak hojne serca!!! Brawo!

Emilia Klusek