Wydarzenia / Relacje / Opinie

"Bajki z dżungli i oceanu" w Brodach

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Brodach przez całe wakacje omawiane były „Bajki z dżungli i oceanu”. Każda opowiastka z książki Pani Agnieszki Ginko miała swój czas. Na zajęciach rozmawialiśmy z dziećmi, a potem wykonywaliśmy wspólnie prace plastyczne i się bawiliśmy. Przy omawianiu bajki pt. Rybka Rybik i życzliwość dzieci zrobiły piękną rafę koralową, którą ozdobiły kolorowymi żyjątkami z oceanu.

Czytaj więcej: "Bajki z dżungli i oceanu" w Brodach

Gorzowianka nagrodzona za czytanie dzieciom!

Anna Giniewska, nauczyciel bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp., znalazła się w gronie 13 laureatów konkursu na najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2016/2017. Do konkursu zakwalifikowano 73 zgłoszenia z całego kraju.

Czytaj więcej: Gorzowianka nagrodzona za czytanie dzieciom!

Wiedza bez prądu

W piątek 8 grudnia w świetlicy wiejskiej w Bieniowie odbył się pierwszy gminny konkurs "Wiedza bez prądu". Z tej okazji mieliśmy przyjemność gościć wójta Gminy Żary pana Leszka Mrożka, który jak zwykle ufundował naszym graczom słodki upominek oraz pana Dariusza Zająca, z firmy PPUH DARBUD przedsiębiorcę z Zielonej Góry, który ufundował słodycze oraz nagrodę główną dla zwycięzców w postaci bonów upominkowych do Empiku w wysokości 100 zł każdy. Serdecznie dziękujemy.

Czytaj więcej: Wiedza bez prądu

Nauczyciele, których nie da sie zapomnieć

Tamta, dawna szkoła, nie kończyła się po dzwonku. Były dożynki, wycieczki, potańcówki. Mieszkańcy mali i duzi bawili się w teatr, a nauczyciel matematyki grał na grzebieniu – takie wspomnienia można było usłyszeć  25 października 2017 w Bibliotece Pedagogicznej na spotkaniu poświęconym pionierom gorzowskiego szkolnictwa i założycielom rodów nauczycielskich: Stefanii Jodko oraz Genowefie i Marianowi Rzeźniczkom. Od 2011 roku w Bibliotece Pedagogicznej odbywają się spotkania upamiętniające nieżyjących już, legendarnych lubuskich nauczycieli. Cykl zainicjowała „strażniczka pamięci” Izabela Mądrzak, nauczyciel bibliotekarz.

Czytaj więcej: Nauczyciele, których nie da sie zapomnieć

Piątkowe popołudnia w kaciku małego czytelnika

Piątkowe popołudnia w Bibliotece w Złotniku to czas zabawy w kąciku małego czytelnika oraz zajęcia plastyczne z papierem w roli głównej.  Każdy piątek niesie ze sobą nowe niespodzianki dla twórczych dziecięcych dłoni i lotnych umysłów.

Czytaj więcej: Piątkowe popołudnia w kaciku małego czytelnika

Być FIT

MARTA HENNIG, trenerka, blogerka i autorka książki Codziennie fit była gościem czwartkowego Klubu Super Mama działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu.  Cieszymy się, że Marta, która od dziecka jest naszą  czytelniczką, przybyła na spotkanie.

Czytaj więcej: Być FIT

JA to inny TY

Pomimo niepogody w MBP Żary jest gwarno i wesoło. A wszystko za sprawą warsztatów integracyjnych dla dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej. Tym razem rozmawialiśmy o tym, kim dla nas jest przyjaciel. Ale po kolei…

Czytaj więcej: JA to inny TY

Z "Weselem" na Dożynkach

W niedzielę na Dożynkach Parafialnych w Złotniku amatorski teatr dorosłych "Tak czy Siak", działający przy miejscowej bibliotece, bawił zgromadzoną widownię skeczem Ławeczka oraz recytacją i czytaniem  fragmentów "Wesela" S.Wyspiańskiego, włączając się w Narodowe Czytanie 2017.

Czytaj więcej: Z "Weselem" na Dożynkach

Wesołe wakacje w Brodach

Podczas jednych z wakacyjnych spotkań w Bibliotece w Brodach dzieci poznały najważniejsze zasady segregowania śmieci. Rozpoznawały przedmioty, a także dopasowywały je do grup przedmiotów, tj. tworzywa sztuczne, papier oraz drewno. Były również zawody sportowe i gry zespołowe.

Czytaj więcej: Wesołe wakacje w Brodach

Kresowe tajemnice naszych przodków

Kozaki to podzłoczowska miejscowość, której populacja niemal w całości osiedliła się w podwitnickich Pyrzanach. Dzieje tej wsi są dokumentowane w wielu publikacjach książkowych.  Większość z nich napisał lub wydał Bogusław Mykietów. 20 czerwca w witnickiej Bibliotece autor wygłosił wykład „Tropem kresowych tajemnic Kozaków-Zazul. O przemilczanej chlubnej przeszłości przodków mieszkańców Witnicy, Pyrzan i Białcza”.

Czytaj więcej: Kresowe tajemnice naszych przodków

Dąbroszyńskie dzieci, które kochają książki

Czytają, malują, opowiadają dąbroszyńskie dzieci, które kochają książki. Przez cały rok szkolny dąbroszyńscy uczniowie uczestniczyli we wtorkowej ,,Przerwie na czytanie”. Finałem akcji było bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Szkoła w Dąbroszynie znalazła się wśród 53. lubuskich placówek, które uczestniczyły w tym przedsięwzięciu.

Czytaj więcej: Dąbroszyńskie dzieci, które kochają książki

Cohen i Ela Dębska czyli Noc w Bibliotece w Żarach

2 czerwca MBP Żary we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dwukropek” zorganizowała po raz pierwszy Noc w Bibliotece. Oprócz zajęć dla dzieci zaproponowaliśmy też coś dla naszych starszych czytelników – otwarcie wystawy starodruków wywiezionych z Żar wraz z prelekcją Rafała Szymczaka i Tomasza Fetzki.

Czytaj więcej: Cohen i Ela Dębska czyli Noc w Bibliotece w Żarach

Noc Bibliotek w Mirostowicach

W sobotę 3 czerwca w Mirostowicach Dolnych odbył się I Turniej Brydża Sportowego z okazji Nocy Bibliotek. Na turniej stawiło się 12 par z Żar i okolic. Wszystko zaczęło się o godzinie 18.00. Walka była zażarta, wyniki wyśrubowane, szlemiki czasami puszczone :).

Czytaj więcej: Noc Bibliotek w Mirostowicach

NAUKOWO I ARTYSTYCZNIE - noc bibliotek w Siecieborzycach

NOC BIBLIOTEK W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ I SZKOLNEJ W SIECIEBORZYCACH. 2 czerwca BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIECIEBORZYCACH i BIBLIOTEKA SZKOLNA  już po raz 3. wzięły udział w III edycji „NOCY BIBLIOTEK”. W akcję włączyła się klasa IV i VI wraz z wychowawcami. Tym razem nasza oferta miała bawić i uczyć.

Czytaj więcej: NAUKOWO I ARTYSTYCZNIE - noc bibliotek w Siecieborzycach