Wydarzenia / Relacje / Opinie

Z "Weselem" na Dożynkach

W niedzielę na Dożynkach Parafialnych w Złotniku amatorski teatr dorosłych "Tak czy Siak", działający przy miejscowej bibliotece, bawił zgromadzoną widownię skeczem Ławeczka oraz recytacją i czytaniem  fragmentów "Wesela" S.Wyspiańskiego, włączając się w Narodowe Czytanie 2017.

Czytaj więcej: Z "Weselem" na Dożynkach

Wesołe wakacje w Brodach

Podczas jednych z wakacyjnych spotkań w Bibliotece w Brodach dzieci poznały najważniejsze zasady segregowania śmieci. Rozpoznawały przedmioty, a także dopasowywały je do grup przedmiotów, tj. tworzywa sztuczne, papier oraz drewno. Były również zawody sportowe i gry zespołowe.

Czytaj więcej: Wesołe wakacje w Brodach

Kresowe tajemnice naszych przodków

Kozaki to podzłoczowska miejscowość, której populacja niemal w całości osiedliła się w podwitnickich Pyrzanach. Dzieje tej wsi są dokumentowane w wielu publikacjach książkowych.  Większość z nich napisał lub wydał Bogusław Mykietów. 20 czerwca w witnickiej Bibliotece autor wygłosił wykład „Tropem kresowych tajemnic Kozaków-Zazul. O przemilczanej chlubnej przeszłości przodków mieszkańców Witnicy, Pyrzan i Białcza”.

Czytaj więcej: Kresowe tajemnice naszych przodków

Dąbroszyńskie dzieci, które kochają książki

Czytają, malują, opowiadają dąbroszyńskie dzieci, które kochają książki. Przez cały rok szkolny dąbroszyńscy uczniowie uczestniczyli we wtorkowej ,,Przerwie na czytanie”. Finałem akcji było bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Szkoła w Dąbroszynie znalazła się wśród 53. lubuskich placówek, które uczestniczyły w tym przedsięwzięciu.

Czytaj więcej: Dąbroszyńskie dzieci, które kochają książki

Cohen i Ela Dębska czyli Noc w Bibliotece w Żarach

2 czerwca MBP Żary we współpracy ze Stowarzyszeniem „Dwukropek” zorganizowała po raz pierwszy Noc w Bibliotece. Oprócz zajęć dla dzieci zaproponowaliśmy też coś dla naszych starszych czytelników – otwarcie wystawy starodruków wywiezionych z Żar wraz z prelekcją Rafała Szymczaka i Tomasza Fetzki.

Czytaj więcej: Cohen i Ela Dębska czyli Noc w Bibliotece w Żarach

Noc Bibliotek w Mirostowicach

W sobotę 3 czerwca w Mirostowicach Dolnych odbył się I Turniej Brydża Sportowego z okazji Nocy Bibliotek. Na turniej stawiło się 12 par z Żar i okolic. Wszystko zaczęło się o godzinie 18.00. Walka była zażarta, wyniki wyśrubowane, szlemiki czasami puszczone :).

Czytaj więcej: Noc Bibliotek w Mirostowicach

NAUKOWO I ARTYSTYCZNIE - noc bibliotek w Siecieborzycach

NOC BIBLIOTEK W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ I SZKOLNEJ W SIECIEBORZYCACH. 2 czerwca BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SIECIEBORZYCACH i BIBLIOTEKA SZKOLNA  już po raz 3. wzięły udział w III edycji „NOCY BIBLIOTEK”. W akcję włączyła się klasa IV i VI wraz z wychowawcami. Tym razem nasza oferta miała bawić i uczyć.

Czytaj więcej: NAUKOWO I ARTYSTYCZNIE - noc bibliotek w Siecieborzycach

PRZERWA INNA NIŻ ZWYKLE - 10428 czytających osób!

Szaleństwo czytania opanowało aż 53 placówki z województwa lubuskiego. Wzięły one udział w akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie II PRZERWA NA CZYTANIE. Wydarzenie zaproponowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Gorzowie Wlkp. odbyło się 11 maja 2017 r. w ramach XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek “Biblioteka. Oczywiście!”. Tego dnia czytało 10428 osób! Gratulujemy!

Czytaj więcej: PRZERWA INNA NIŻ ZWYKLE - 10428 czytających osób!

Słoneczna Katalonia w pochmurnej Witnicy

W środę 22 lutego wykład „Katalonia – hiszpański raj na ziemi" wygłosiła w bibliotece Anna Gajewska, podróżniczka, pilotka wycieczek po wielu krajach Europy. Opowieści Anny Gajewskiej pomogły zrozumieć separatyzm Katalończyków, którzy mają własną kulturę, język i historię. Nic dziwnego, że nie chcą być uważani za Hiszpanów. Na widowni zasiadło kilkadziesiąt osób, w tym liczna reprezentacja Świetlicy Środowiskowej w Dąbroszynie. Przybyło też kilkoro wakacyjnych podopiecznych prelegentki.

Czytaj więcej: Słoneczna Katalonia w pochmurnej Witnicy

Międzynarodowy Dzień Kota w Żarach

zary_dzien_kota17 lutego z okazji Międzynarodowego Dnia Kota Oddział dla Dzieci MBP w Żarach zorganizował spotkanie z dziećmi w żarskiej Księgarni ABC. Przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola eNCe-peNCe wysłuchały bajki Zofii Sosnkowskiej „Przygody kota Bibelota".

Czytaj więcej: Międzynarodowy Dzień Kota w Żarach

Aktywne i twórcze ferie zimowe 2017 w Świebodzinie

ferie_2017W okresie ferii zimowych od 30. 01. 2017 r. - 10. 02. 2017 r. w Bibliotece w Świebodzinie zorganizowano zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym i uczniów szkoły podstawowej. Każdy dzień był pełen niespodzianek i dostarczał uczestnikom wiele emocji oraz wrażeń. W dniu baśniowym uczestnicy zajęć zmierzyli się z kojarzeniem baśni w oparciu o wylosowany przedmiot, rozpoznawali, z jakiej baśni pochodzą ilustracje, układali puzzle, a także odgadywali tytuły baśni na podstawie czytanych fragmentów.

Czytaj więcej: Aktywne i twórcze ferie zimowe 2017 w Świebodzinie

Ile zła drzemie w człowieku?

spotkanie_witnicaWe wtorek 14 lutego gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Witnicy był zielonogórzanin, Przemysław Piotrowski. Spotkanie prowadził Roman Czarnecki, również mieszkaniec Winnego Grodu. Przemysław Piotrowski był dziennikarzem śledczym „Gazety Lubuskiej", obecnie pracuje na norweskiej platformie wiertniczej. Wydał dwie książki, trzecia ukaże się niebawem, czwartą pisze. Jednak, jak przyznał na spotkaniu, ma opory, aby nazywać się pisarzem: „jeszcze nie żyję z literatury". Pierwsza powieść, „Kod Himmlera", opowiada o tajemnicach związanych z kompleksem bunkrów „Riese" („Olbrzym") w Górach Sowich. Druga, „Droga do piekła", pokazuje zło drzemiące w człowieku, któremu majątek i władza zapewnia poczucia bezkarności.

Czytaj więcej: Ile zła drzemie w człowieku?

Ferie pod hasłem "Kalejdoskop zawodów"

siecieborzyce_kalejdoskopW dniach 30.01.2017 – 3.02.2017 odbyły się zajęcia dla dzieci, zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną w Siecieborzycach. Tym razem towarzyszyło nam hasło "Kalejdoskop zawodów". Zajęcia miały na celu poszerzyć wiedzę na temat różnych zawodów, zwiększyć aktywność poznawczą i twórczą dzieci.

Czytaj więcej: Ferie pod hasłem "Kalejdoskop zawodów"

Nie tylko o Pippi, czyli ferie w MBP w Żarach

zary_ferieOd 30.01 do 10.02.2017 r. trwały ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żarach. W tym roku tematem przewodnim była twórczość Astrid Lindgren (z okazji 110. rocznicy urodzin autorki). Dzieci nie tylko słuchały fragmentów książki, ale też ochoczo brały udział w grach i zabawach tematycznych, wycieczkach, konkursach oraz zajęciach komputerowych. Ostatni dzień Ferii w MBP przebiegł w atmosferze muzyczno-kulinarnej. Wybraliśmy też zwycięzców konkursu MÓJ ULUBIONY BOHATER.

Czytaj więcej: Nie tylko o Pippi, czyli ferie w MBP w Żarach

Pani Zima i jej dwór - w krainie śniegu i lodu

Pani_zimaMroźny tydzień ferii. Wprawdzie nie było tak zimno jak w krainie lodu, ale mróz jednak w uszy szczypał. Mimo tego znaleźli się chętni, którzy przyszli do Filii bibliotecznej w Lesznie Górnym, by się ogrzać w jak zawsze serdecznej atmosferze naszej biblioteki i aktywnie uczestniczyć w zajęciach.

Czytaj więcej: Pani Zima i jej dwór - w krainie śniegu i lodu

Mikołajek w Gozdnicy

mikolajek_gozdnicaMiejska Biblioteka Publiczna w Gozdnicy wzięła udział w ogólnopolskim konkursie ,,Mikołajek. Niczego się nie boję". Zajęcia, które przeprowadzono w Przedszkolu rozpoczęły się od przeczytania fragmentów książki. Dzieci po kolei lub zgłaszając się, opowiadały dany fragment. Znakomitą zabawą okazała się zabawa pantomimiczna, w której dziecko losowało obrazek buta i pantomimicznie pokazywało całej grupie, jak się go używa.

Czytaj więcej: Mikołajek w Gozdnicy