,,Polska odwraca oczy” w DKK w Jasieniu
- Szczegóły
- BPMiG Jasień
- Odsłony: 265
29 sierpnia klubowiczki DKK przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Jasieniu omawiały zbiór reportaży napisanych przez Justynę Kopińską pt. "Polska odwraca oczy".
29 sierpnia klubowiczki DKK przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Jasieniu omawiały zbiór reportaży napisanych przez Justynę Kopińską pt. "Polska odwraca oczy".
Życie nasze bywa bogate lub ubogie, zależnie od tego, co w nie wkładamy,
a nie od tego, co zeń czerpiemy
„Anne z Avonlea” Lucy M. Montgomery
Zielona Góra, Gorzów Wlkp., Wrocław, Poznań, Warszawa, Pabianice k. Łodzi, Kielce ... – z tych miast przybyli miłośnicy Ani Shirley na II Zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza, który 25 lipca 2023 roku odbył się w Zielonej Górze. Organizatorem wydarzenia były filie 4 i 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.
24 stycznia 2023 roku odbyło się pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie. Członkami klubu zostali uczniowie klasy 3 c ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków we Wschowie. Dzieci zapoznały się z książką pt. „Równanie Jamiego Drake’a”, której autorem jest Christopher Edge.
Czytaj więcej: DKK z Mikołajem Kopernikiem, patronem roku 2023
16 listopada 2022 r. w bibliotece słubickiej odbył się XIX Międzyprzedszkolny Konkurs Wiersza PTASIE TRELE pt. „Jesień wierszem malowana” pod patronatem burmistrza Słubic. Głównym organizatorem było Przedszkole Samorządowe nr 1 „Jarzębinka” oraz biblioteka słubicka.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza na spotkanie w ramach konwersatoriów bibliotekoznawczych 18 stycznia 2023 r. (środa) o godz. 10.00 (Sala Wykładowa im. dr. Grzegorza Chmielewskiego — II piętro), prelekcję: „Regionalny GLAM jako model współpracy instytucji kultury”, wygłosi Tomasz Kalota z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.
W celu umożliwienia wysłuchania wykładu wszystkim zainteresowanym osobom konwersatorium odbędzie się w formie hybrydowej.
Link do transmisji: https://youtu.be/URAdxuR9ejY
Serdecznie zapraszamy.
dr Andrzej Buck — Dyrektor WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze
dr Przemysław Bartkowiak
Pracownicy Biblioteki Publicznej w Dąbiu wzięli udział w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości. W kościele odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz występ uczniów, który uświetnił uroczystość. Po Mszy Św. zebrani przeszli na Plac Niepodległości, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Uroczystości zakończono wspólnym śpiewem pieśni legionowych i patriotycznych w Naszej Bibliotece.
GBP w Dąbiu
„No i będę wam czytać o czym chcecie” – to projekt zrealizowany w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zwierzynie dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Jego głównym celem było rozbudzanie w dzieciach i młodzieży pasji czytania, a także aktywizacja i zaangażowanie rodziców i opiekunów do czynnego udziału w tym procesie. W ramach projektu odbyły się konkursy, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i rodziców, pogadanki, gra mobilna. Wspólnym mianownikiem wszystkich projektowych działań była postać Marii Konopnickiej patronki roku 2022.
Z okazji Halloween Filia Biblioteki w Kosierzu wraz z Sołectwem Kosierz zorganizowała "Bal Dyniowy", podczas którego, dzieci uczestniczyły w warsztatach z Krainą Eksperymentów oraz w grach i zabawach. Uwieńczeniem tego wydarzenia był konkurs plastyczno-literacki pt. "Najbardziej przerażająca postać z książki". Dzieci licznie wzięły udział w konkursie, a najlepsze prace nagrodzono.
GBP w Dąbiu
W czwartkowe przedpołudnie 8 września 2022 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubiocach miała zaszczyt gościć Jolantę Matuszewską, autorkę książek dla dzieci. Pisarka zaprosiła licznie zebranych uczniów słubickich szkół podstawowych na spotkanie z „Przyjaciółkami z podwórka”. Seria książeczek to fantastyczne opowieści o przyjaźni, przygodach i magii.
Czytaj więcej: Jolanta Matuszewska i jej „Przyjaciółki z podwórka”
1 grudnia 2021 roku to szczególne świeto dla uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym i ich wychowawczyni pani Anny Dudra–Światowskiej. W tym dniu bowiem pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani przez panie: Andżelikę Przysiężną i Małgorzatę Augustyniak na czytelnika Biblioteki Publicznej i Biblioteki Szkolnej. To ważna, szczególna i wyjątkowa chwila dla dzieci.
Od kwietnia do października 2021 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie realizowała projekt „Ciekawość – pierwszy stopień do wiedzy” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Otrzymaliśmy dotację w wysokości 13 321 zł, która pozwoliła nam na przeprowadzenie warsztatów, pokazów naukowych, escape roomów, a także cyklu zajęć opartego o książki popularnonaukowe oraz przygotowanie wystaw promujących literaturę tego typu.
Czytaj więcej: „Ciekawość – pierwszy stopień do wiedzy” – projekt Biblioteki Publicznej we Wschowie
We wtorkowe popołudnie (17.08.2021) w Ośrodku Kultury i Bibliotece w Trzebielu odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, które poprowadziły bibliotekarki Paulina Szymajda i Ewa Zaranek.
Czytaj więcej: Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci w OKiB Trzebiel
W Szkole Podstawowej i Bibliotece Filialnej w Lesznie Górnym, w styczniu 2022 roku rozgościła się na dobre żaba; i to nie byle jaka, bo to żaba o imieniu Żaklina. Uczniowie klasy I oraz panie: Małgorzata Augustyniak i Andżelika Przysiężna „nadzorowały”, aby zwinne, odkrywcze, obrotne, pełne życia i ikry dzieci wyszykowały na wystawę cudną żabkę Żaklinę.
Odzew Czytelników przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy opublikowała już ponad pół setki filmików, na których prezentowane są utwory miejscowych twórców. Listę lektorów otworzył Antoni Suchecki, uczeń Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie, który przeczytał fragmenty książki „Young power” Justyny Sucheckiej (zbieżność nazwisk przypadkowa). W pięćdziesiątym odcinku wystąpił Bartek Stańczak, uczeń witnickiej „dwójki”, który czytał fragment „Bajek Środka Świata” Władysława Wróblewskiego. Drugą pięćdziesiątkę otworzyła Natalia Dachnowska, nauczycielka tej samej szkoły, która wybrała fragmenty tomiku wierszy Zofii Sobolewskiej „Dopóki serce bije”.
Czytaj więcej: „Witniczanie piszą – Witniczanie czytają” po pięćdziesiątce!
Już dziś - 17 listopada o godz. 18.00, gościem 10. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej PROZA POETÓW będzie Magda Łucyan absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, która przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła jeszcze w liceum, w 2008 roku.
W Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie oglądać można wystawę 17 letniej Aleksandry Gapskiej z Pracowni Plastycznej Młodzieżowego Domu Kultury. Autorka najchętniej rysuje twarze, ubrania, postacie z wymyślonych komiksów.
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Dyskusyjne Kluby Książki zaprosiły bibliotekarzy, moderatorów i członków DKK na szkolenie „Na północ-literatura skandynawska” przygotowane przez Good Books.
Czytaj więcej: Na północ - literatura skandynawska w województwie lubuskim