Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Wydarzenia / Relacje / Opinie - Bibliotekarz Lubuski

Wydarzenia / Relacje / Opinie

Leczę z szarości polską szkołę

Cztery osoby (dwie kobiety i dwóch mężczyzn) stojące koło siebie. W tle parawan stworzony z dużych kolorowych kredek. - Wierzę, że po ośmiu trudnych latach, w polskich szkołach zaczął wiać kolorowy wiatr. I ten wiatr musimy wykorzystać mówił Jakub Tylman, pedagog, nauczyciel, inicjator kampanii „Szkoła bez zdań domowych” na spotkaniu autorskim, które odbyło się 18 stycznia 2024 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie.

Czytaj więcej: Leczę z szarości polską szkołę

Wyzwania czytelnicze 2023

wyzwania ok mniejszeW Centrum Bibliotecznym dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Zielonej Górze podsumowano konkurs WYZWANIA CZYTELNICZE – edycja 2023. Z 60 nadesłanych prac jury wyłoniło: 2 nagrodzonych w konkursie, 3 wyróżnionych i 2 wyróżnienia za wyraz artystyczny.

Czytaj więcej: Wyzwania czytelnicze 2023

II Zlot Fanów Ani z Zielonego Wzgórza

Ania przycięta mniejszaŻycie nasze bywa bogate lub ubogie, zależnie od tego, co w nie wkładamy,
a nie od tego, co zeń czerpiemy
„Anne z Avonlea” Lucy M. Montgomery

Zielona Góra, Gorzów Wlkp., Wrocław, Poznań, Warszawa, Pabianice k. Łodzi, Kielce ... – z tych miast przybyli miłośnicy Ani Shirley na II Zlot fanów Ani z Zielonego Wzgórza, który 25 lipca 2023 roku odbył się w Zielonej Górze. Organizatorem wydarzenia były filie 4 i 9 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Czytaj więcej: II Zlot Fanów Ani z Zielonego Wzgórza

DKK z Mikołajem Kopernikiem, patronem roku 2023

Wschowa DKK dzieci mniejsze24 stycznia 2023 roku odbyło się pierwsze w tym roku kalendarzowym spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, działającego przy Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie. Członkami klubu zostali uczniowie klasy 3 c ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Polskich Olimpijczyków we Wschowie. Dzieci zapoznały się z książką pt. „Równanie Jamiego Drake’a”, której autorem jest Christopher Edge.

Czytaj więcej: DKK z Mikołajem Kopernikiem, patronem roku 2023

Jesień wierszem malowana

Ptasie trele 202216 listopada 2022 r. w bibliotece słubickiej odbył się XIX Międzyprzedszkolny Konkurs Wiersza PTASIE TRELE pt. „Jesień wierszem malowana” pod patronatem burmistrza Słubic. Głównym organizatorem było Przedszkole Samorządowe nr 1 „Jarzębinka” oraz biblioteka słubicka.

Czytaj więcej: Jesień wierszem malowana

Zaproszenie na styczniowe konwersatorium bibliotekoznawcze

Plakat informacyjny dotyczący styczniowych konwersatoriów bibliotekoznawczych z Tomaszem KalotaWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze zaprasza na spotkanie w ramach konwersatoriów bibliotekoznawczych 18 stycznia 2023 r. (środa) o godz. 10.00 (Sala Wykładowa im. dr. Grzegorza Chmielewskiego — II piętro), prelekcję: „Regionalny GLAM jako model współpracy instytucji kultury”, wygłosi Tomasz Kalota z Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

W celu umożliwienia wysłuchania wykładu wszystkim zainteresowanym osobom konwersatorium odbędzie się w formie hybrydowej.

Link do transmisji: https://youtu.be/URAdxuR9ejY

Serdecznie zapraszamy.
dr Andrzej Buck — Dyrektor WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze
dr Przemysław Bartkowiak

Udział bibliotekarzy w obchodach Święta Niepodległości

11 listopada 2Pracownicy Biblioteki Publicznej w Dąbiu wzięli udział w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości. W kościele odbyła się Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz występ uczniów, który uświetnił uroczystość. Po Mszy Św. zebrani przeszli na Plac Niepodległości, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Uroczystości zakończono wspólnym śpiewem pieśni legionowych i patriotycznych w Naszej Bibliotece.

GBP w Dąbiu

No i będę wam czytać o czym chcecie

IMG 1653„No i będę wam czytać o czym chcecie” – to projekt zrealizowany w Gminnej Bibliotece Publicznej w Zwierzynie dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Jego głównym celem było rozbudzanie w dzieciach i młodzieży pasji czytania, a także aktywizacja i zaangażowanie rodziców i opiekunów do czynnego udziału w tym procesie. W ramach projektu odbyły się konkursy, spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i rodziców, pogadanki, gra mobilna. Wspólnym mianownikiem wszystkich projektowych działań była postać Marii Konopnickiej patronki roku 2022.

Czytaj więcej: No i będę wam czytać o czym chcecie

Halloween w Filii bibliotecznej w Kosierzu

Dzieci, na środku pomieszczenia ustawione w kole. Koło wyznaczone jest przez kolorową chustę animacyjną. Z okazji Halloween Filia Biblioteki w Kosierzu wraz z Sołectwem Kosierz zorganizowała "Bal Dyniowy", podczas którego, dzieci uczestniczyły w warsztatach z Krainą Eksperymentów oraz w grach i zabawach. Uwieńczeniem tego wydarzenia był konkurs plastyczno-literacki pt. "Najbardziej przerażająca postać z książki". Dzieci licznie wzięły udział w konkursie, a najlepsze prace nagrodzono.

GBP w Dąbiu

Jolanta Matuszewska i jej „Przyjaciółki z podwórka”

zdjecia mniejszeW czwartkowe przedpołudnie 8 września 2022 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Słubiocach miała zaszczyt gościć Jolantę Matuszewską, autorkę książek dla dzieci. Pisarka zaprosiła licznie zebranych uczniów słubickich szkół podstawowych na spotkanie z „Przyjaciółkami z podwórka”. Seria książeczek to fantastyczne opowieści o przyjaźni, przygodach i magii.

Czytaj więcej: Jolanta Matuszewska i jej „Przyjaciółki z podwórka”

Pasowanie na czytelnika

Pasowanie 2021 leszno górne1 grudnia 2021 roku to szczególne świeto dla uczniów klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Lesznie Górnym i ich wychowawczyni pani Anny Dudra–Światowskiej. W tym dniu bowiem pierwszoklasiści zostali uroczyście pasowani przez panie: Andżelikę Przysiężną i Małgorzatę Augustyniak na czytelnika Biblioteki Publicznej i Biblioteki Szkolnej. To ważna, szczególna i wyjątkowa chwila dla dzieci.

Czytaj więcej: Pasowanie na czytelnika

„Ciekawość – pierwszy stopień do wiedzy” – projekt Biblioteki Publicznej we Wschowie

ciekawosc podsumowanieOd kwietnia do października 2021 r. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy we Wschowie realizowała projekt „Ciekawość – pierwszy stopień do wiedzy” dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Otrzymaliśmy dotację w wysokości 13 321 zł, która pozwoliła nam na przeprowadzenie warsztatów, pokazów naukowych, escape roomów, a także cyklu zajęć opartego o książki popularnonaukowe oraz przygotowanie wystaw promujących literaturę tego typu.

Czytaj więcej: „Ciekawość – pierwszy stopień do wiedzy” – projekt Biblioteki Publicznej we Wschowie

Żabka Żaklin

1 3W Szkole Podstawowej i Bibliotece Filialnej w Lesznie Górnym, w styczniu 2022 roku rozgościła się na dobre żaba; i to nie byle jaka, bo to żaba o imieniu Żaklina. Uczniowie klasy I oraz panie: Małgorzata Augustyniak i Andżelika Przysiężna „nadzorowały”, aby zwinne, odkrywcze, obrotne, pełne życia i ikry dzieci wyszykowały na wystawę cudną żabkę Żaklinę.

Czytaj więcej: Żabka Żaklin

„Witniczanie piszą – Witniczanie czytają” po pięćdziesiątce!

Schowek01Odzew Czytelników przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Miejska Biblioteka Publiczna w Witnicy opublikowała już ponad pół setki filmików, na których prezentowane są utwory miejscowych twórców. Listę lektorów otworzył Antoni Suchecki, uczeń Szkoły Podstawowej w Dąbroszynie, który przeczytał fragmenty książki „Young power” Justyny Sucheckiej (zbieżność nazwisk przypadkowa). W pięćdziesiątym odcinku wystąpił Bartek Stańczak, uczeń witnickiej „dwójki”, który czytał fragment „Bajek Środka Świata” Władysława Wróblewskiego. Drugą pięćdziesiątkę otworzyła Natalia Dachnowska, nauczycielka tej samej szkoły, która wybrała fragmenty tomiku wierszy Zofii Sobolewskiej „Dopóki serce bije”.

Czytaj więcej: „Witniczanie piszą – Witniczanie czytają” po pięćdziesiątce!

Spotkanie z Magda Łucyan

LucyanJuż dziś - 17 listopada o godz. 18.00, gościem 10. Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej PROZA POETÓW będzie Magda Łucyan absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, która przygodę z dziennikarstwem rozpoczęła jeszcze w liceum, w 2008 roku.

Czytaj więcej: Spotkanie z Magda Łucyan