Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Wydarzenia / Relacje / Opinie - Bibliotekarz Lubuski

Wydarzenia / Relacje / Opinie

Pięć lat funkcjonowania UKD w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego jako systemu uporządkowania zbiorów

W dobie XXI wieku sprawne wyszukiwanie wiarygodnej i rzetelnej informacji stało się ważną i nieocenioną umiejętnością. W natłoku danych, jakimi dysponuje internet, bardzo trudno trafić na te wartościowe i potrzebne. Precyzyjne i skuteczne przeszukiwanie zasobów bibliotecznych jest istotnym problemem. W kontekście szybko rozwijających się nowych technologii i zasobów cyfrowych, problem ten jest niezmiernie ważny i w przyszłości będzie się pogłębiał.

Czytaj więcej: Pięć lat funkcjonowania UKD w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego jako systemu uporządkowania...

Lubuskie Wawrzyny 2018

28 lutego 2019 roku o godzinie 18 w Sali im. Janusza Koniusza w budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze odbyła się gala wręczenia Lubuskich Wawrzynów 2018. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz województwa lubuskiego, zainteresowani życiem kulturalnym regionu oraz przede wszystkim nominowani i wyróżnieni w poszczególnych kategoriach konkursu.

Czytaj więcej: Lubuskie Wawrzyny 2018

Seminaria powiatowe w 2019 roku

Za nami kolejne seminaria powiatowe zorganizowane dla dyrektorów i kierowników bibliotek publicznych, powiatów południowej części województwa lubuskiego. W minionym kwartale odwiedziliśmy: Bibliotekę Publiczną w Krośnie Odrzańskim, Miejską Bibliotekę Publiczną w Nowej Soli, Bibliotekę Publiczną w Świebodzinie oraz Miejską Bibliotekę Publiczną im. Papuszy w Żaganiu. Seminaria stały się okazją do spotkań bibliotekarzy następujących powiatów: krośnieńskiego i zielonogórskiego, żagańskiego i żarskiego, nowosolskiego i wschowskiego oraz świebodzińskiego.

Czytaj więcej: Seminaria powiatowe w 2019 roku

Mieszkała w Witnicy

26 września Miejską Bibliotekę Publiczną w Witnicy odwiedziła Emilia Fietzek z domu Kroll z córkami Dorotą Wächter i Reginą Schweizer. Pani Emilia, dzisiaj mieszkanka Norymbergi, w 1941 roku była uczennicą w obozie dla dziewcząt ulokowanym w majątku Radorf w miasteczku Vietz – dzisiejszej Witnicy. Miała wtedy 14 lat.

Czytaj więcej: Mieszkała w Witnicy

Wesoły świat zwierząt

Zapewne nie każdy wie, że jeden z październikowych tygodni dedykowany jest zwierzętom. Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października, w dzień ich patrona – św. Franciszka z Asyżu. Dzień ten został ustanowiony w1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października. Obchody tego święta mają na celu przypomnienie wszystkim ludziom o prawach zwierząt do godnego życia, bezpieczeństwa i wolności.

Czytaj więcej: Wesoły świat zwierząt

Ubrani w książki

W parkach, na szkolnych przerwach i galeriach gorzowska Biblioteka Pedagogiczna świętowała tegoroczny Tydzień Bibliotek. Podczas majowych imprez świetnie bawili się seniorzy, uczniowie, licealiści, a nawet kilkumiesięczne maluchy.

Czytaj więcej: Ubrani w książki

Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy 2004-2018

Pasje to niby nic – a twierdzę, że pasje to jednak znaczące działania, których rezultaty są warte publicznego zaprezentowania. Co też uczynili bibliotekarze (czynni i emeryci) z polskich bibliotek wszystkich typów w żarskim Przeglądzie Pasji Twórczych Bibliotekarzy. Łącznie tych odważnych przez te lata było 260 w 15 dorocznych wystawach.

Czytaj więcej: Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy 2004-2018

Promocja czytelnictwa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze w roku szkolnym 2018/2019

W roku szkolnym 2018/2019 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze podjęła wiele działań zmierzających do popularyzacji czytelnictwa oraz rozwijania kompetencji czytelniczych dzieci i młodzieży. Część z nich wpisuje się w codzienną działalność biblioteki. To m.in. aktualizowane na bieżąco plansze okolicznościowe, na których zamieszczane są plakaty, zdjęcia czy artykuły na temat życia i twórczości pisarzy, zestawienia bibliograficzne, a także zakupy nowości z dziedziny czytelnictwa dzieci i młodzieży

Czytaj więcej: Promocja czytelnictwa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej...

Odkrywanie biblioteki na nowo

Dawno temu w jednym z miast aglomeracji śląskiej

Jestem studentem. Pobudka o 6.00. Muszę się spieszyć, mam o 7.20 autobus do Katowic. Biblioteka Uniwersytecka otwarta jest od 8.00, ale najpierw muszę odnaleźć w katalogu odpowiednie sygnatury i wypisać rewersy. Ostatnio czeka się na książkę tylko dwie godziny. Super! Szkoda, że nie można samemu wejść między regały. Potem znów wyprawa do wydziałów zamiejscowych i ta sama operacja. Dobrze, że dziś biblioteka czynna do 19.00. A może przyjdą zamówione trzy dni temu pozycje z filii w Cieszynie do Biblioteki Śląskiej? Jak nie, to kolejną sobotę przesiedzę wczytelni, na mikrofilmy czeka się dwa tygodnie – to trochę długo. Ech! Budowana jest Krajowa Akademicka Sieć Komputerowa, może kiedyś zawita w bibliotece – pomyślałem.

Czytaj więcej: Odkrywanie biblioteki na nowo

Najlepsza gazetka szkolna

najlepszagazetkaszkolnaOd 14 lat w Gorzowie odbywa się Konkurs na Najlepszą Gazetkę Szkolną Województwa Lubuskiego. Przez ten czas konkurs zmieniał się, przeobrażał, doskonalił swą formułę. Podobnie jak artykuły drukowane w szkolnych gazetkach.

Czytaj więcej: Najlepsza gazetka szkolna

Seminarium „Biblioteka Nowa” 2019. Wizyta studyjna w niemieckich bibliotekach

Chwila na wspomnienia... a był to ogromny zaszczyt i jednocześnie wyróżnienie, bowiem dane było mi uczestniczyć i reprezentować Gminną Bibliotekę Publiczną wDąbiu, a zarazem województwo lubuskie na seminarium „Biblioteka Nowa” 2019. W jego ramach odbył się wyjazd studyjny do Austrii i Niemiec, zorganizowany przez Instytut Książki. Blisko 2300 przejechanych kilometrów, ponad 45 bibliotekarzy z 15 województw Polski, godziny rozmów.

Czytaj więcej: Seminarium „Biblioteka Nowa” 2019. Wizyta studyjna w niemieckich bibliotekach

„#ApetycznaPedagogiczna”, czyli Bibliotekarskie Festiwale Kulinarne w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Zielonej Górze

bibliotekarskiefestiwalekulinarnePomysł na organizację Bibliotekarskiego Festiwalu Kulinarnego w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze, który zrodził się w 2010 roku, okazał się strzałem w dziesiątkę. Tegoroczna bowiem edycja, pod hasłem „#ApetycznaPedagogiczna”, to już 10. spotkanie z tego cyklu. Grono pomysłodawców – pracowników biblioteki oraz członków Koła Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy PBW w Zielonej Górze, będących entuzjastami ciekawych inicjatyw, nie przypuszczało wtedy, że ta impreza na długo wpisze się w krajobraz obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w lubuskiej książnicy pedagogicznej.

Czytaj więcej: „#ApetycznaPedagogiczna”, czyli Bibliotekarskie Festiwale Kulinarne w Pedagogicznej Bibliotece...

Biblioteczna przygoda z teatrem

bibliotecznaprzygoda„Bo wteatrze, wteatrze, w teatrze, czarodziejskie jest to, na co patrzę. Gdy się tylko podnosi kurtyna, to od razu czar działać zaczyna” – piosenką Marka Majewskiego zakończył się trzytygodniowy projekt zatytułowany „Teatrzyk Majstersztyk”, który zrealizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu. Wraz z biblioteką magię teatru odkrywały dzieci uczęszczające do Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej im. św. Jana Bosko „Radosna” w Jeninie. Nad całością projektu czuwały jego autorka Katarzyna Chorążyczewska oraz kierowniczka świetlicy „Radosna” Janina Cytlak.

Czytaj więcej: Biblioteczna przygoda z teatrem