Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Wydarzenia / Relacje / Opinie - Bibliotekarz Lubuski

Wydarzenia / Relacje / Opinie

Mądre Dziecko – projekt współfinansowany ze środków EFS w GBP w Zwierzynie

Zadanie przyciągania nowych użytkowników do bibliotek nie jest zadaniem łatwym. Wymaga to wielu zmian oraz nowej oferty dostosowanej do potrzeb jej odbiorców. Gminna Biblioteka Publiczna w Zwierzynie postawiła na zajęcia pobudzające wszechstronny rozwój dzieci. W świetle wniosków wynikających z obserwacji otoczenia biblioteki, wspartych opinią jej użytkowników, zrodziła się inicjatywa wdrożenia projektu „Mądre Dziecko" którego beneficjentami były nie tylko dzieci, ale i ich rodzice. Projekt „Mądre Dziecko" to forma nauki, w którym dzieci nabywały umiejętności i wiedzę z wykorzystaniem wszystkich kanałów poznawczych. Natomiast rodzice uczyli się współpracować z dzieckiem w celu ugruntowania nabytych przez nie umiejętności.

Czytaj więcej: Mądre Dziecko – projekt współfinansowany ze środków EFS w GBP w Zwierzynie

Spotkanie z Leszkiem Mazanem – publicystą z Krakowa, czyli Szwejk w Świebodzinie

MazanW ramach Dni Kultury Czeskiej, Biblioteka Publiczna w Świebodzinie zaprosiła na spotkanie autorskie w dniu 29 listopada Leszka Mazana – dziennikarza i publicystę z Krakowa, szwejkologa i znawcę tematyki czeskiej. Salwy śmiechu, które co jakiś czas towarzyszyły spotkaniu, świadczyły o tym, że o Czechach, ich języku i kulturze nie sposób mówić poważnie. Leszek Mazan przez kilka lat był korespondentem Polski w Pradze i jako znakomity obserwator potrafi żartobliwie i dowcipnie mówić o relacjach polsko-czeskich w sferze społeczno-polityczno-kulturalnej.

Czytaj więcej: Spotkanie z Leszkiem Mazanem – publicystą z Krakowa, czyli Szwejk w Świebodzinie

Konkurs Języka Niemieckiego – relacja

Dnia 29 listopada 2011 o godz. 13.30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Żaganiu odbył się Konkurs Języka Niemieckiego pod patronatem ambasadora Żagania prof. dr. hab. Paula Dietera Kluge. Do Konkursu zaproszono uczniów żagańskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Głównym tematem była osoba księżnej Doroty de Talleyrand-Perigord.

Konkursu został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Żagania i Miejska Biblioteka Publiczna w Żaganiu.

Czytaj więcej: Konkurs Języka Niemieckiego – relacja

Miś pluszowy śpiewa wam... – sto lat!

czyli o tym, co się działo z okazji Międzynarodowego Dnia Misia Pluszowego w Bibliotece w Nowej Soli

bal_misiowTenże nagłówek to cytat z kultowej piosenki moich czasów, z kultowej bajki pod wiele mówiącym tytułem „Miś Uszatek" (nie mylić z „Misiem" – też kultowym i też ze względu jeno na tytuł). Wprawdzie to nie miś, ale my i dzieci, śpiewaliśmy pluszowym misiakom „sto lat", ale czegóż nie robi się dla urody początku. Zresztą... wszyscy śpiewali – i miś, i dzieci – z Okazji Międzynarodowego Dnia Misia Pluszowego, który hucznym Balem Misiowym, dzień po urodzinach, 26 listopada, w Biblusiu uświetniłyśmy.

Czytaj więcej: Miś pluszowy śpiewa wam... – sto lat!

Dzieci i misie w Bibliotece w Siecieborzycach

misFilia biblioteczna w Siecieborzycach i Oddział Przedszkolny przygotowały dla dzieci spotkanie z wielkim pluszowy misiem z okazji obchodzonego 25 listopada Dnia Pluszowego Misia. Impreza rozpoczęła się od pogadanki. Przedszkolaki poznały historię pluszowego misia. Na spotkanie dzieci przyniosły swoje ulubione misie, które przedstawiły swoim koleżankom i kolegom. Wysłuchały wiersza o różowym misiu, który też chce chodzić do przedszkola. Później wzięły udział w zabawach ruchowych, muzycznych i edukacyjnych, np. klasyfikacja misiów według jednej cechy, odpowiedź na pytanie „dlaczego kocham misia?". Na zakończenie maluchy wykonały portret misia z różnej wielkości kółek.

Czytaj więcej: Dzieci i misie w Bibliotece w Siecieborzycach

Dzień Pluszowego Misia w Lesznie Górnym

25 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna z filią w Lesznie Górnym oraz panie z Oddziału Przedszkolnego: Helena Borsuk, Danuta Ziemniewska, Lilla Stolarczyk zorganizowały dla dzieci wiele „misiowych" atrakcji. Przygotowaliśmy wystawkę książek „Misiowa biblioteczka" o misiach pluszowych i prawdziwych niedźwiadkach. Dzieci przyniosły do przedszkola swoje pluszowe przytulanki, które były miłymi gośćmi. Można było również przytulać się do nich. Dzieci zapoznały się z historią pluszowego misia, recytowały wiersze o misiach, śpiewały piosenkę. Były też zagadki, czytanie bajek o misiach, parada misiów, wybór największego misia i najmniejszego oraz nie zabrakło prac plastycznych.

Czytaj więcej: Dzień Pluszowego Misia w Lesznie Górnym

Młodzieżowa debata

W bibliotece w Grabiku młodzież z gminnych gimnazjów debatowała podczas I Gminnej Debaty Naukowej Gimnazjalistów „Rok 2011 rokiem Marii Skłodowskiej Curie", nad promieniotwórczością odkrytą przez Marię Skłodowską Curie.

Młodzież aktorsko pokazała migawki z życia naszej rodaczki, której dwukrotnie przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki i chemii. Pokazy multimedialne angażowały uczestników debaty do poznania życia i osiągnięć skromnej kobiety – wielkiej Polki. Zaproszeni goście mieli okazję do odświeżenia i poznania na nowo, oczami młodzieży dorobku Marii i Piotra Curie.

Czytaj więcej: Młodzieżowa debata

Warsztaty rękodzieła artystycznego w Bibliotece w Długiem

rekodzieloKolejną propozycją w ramach cyklu „Poznajemy region i okolice" skierowaną do dzieci były warsztaty rękodzieła artystycznego, które odbyły się w dniu 7.11.2011 r. w filii bibliotecznej w Długiem. Pod okiem ludowej artystki Marii Błaszczyk mieliśmy możliwość poznania ciekawych technik wykonywania wyrobów z siana i ozdabiania gotowych produktów. Następnie uczestnicy zajęć samodzielnie wykonywali własne prace i podpatrzone wzorce. Zabawy przy tym było co niemiara, a wykończone prace prezentowały się okazale. .Udział w warsztatach pozwolił dzieciom twórczo spędzić czas, a nabyte umiejętności będą przydatne w rozwijaniu zainteresowań.

Jadwiga Matoga, Anna Pawlak

Czytaj więcej: Warsztaty rękodzieła artystycznego w Bibliotece w Długiem

Pierwszoklasiści nowymi czytelnikami filii bibliotecznej w Długiem

 

pasowaniePrzyjęcie najmłodszych uczniów w poczet czytelników to ważne wydarzenie nie tylko dla biblioteki, ale także dla dzieci. Uroczystość pasowania na czytelnika filii bibliotecznej w Długiem odbyła się 28 października 2011 podczas apelu szkolnego. Po przywitaniu przez bibliotekarkę pierwszoklasiści, uczniowie i zaproszeni rodzice wysłuchali krótkiego programu artystycznego o książce i bibliotece. Następnie najmłodsi uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że polubią czytanie i będą szanować książki. W dalszej kolejności bibliotekarka pasowała każde dziecko na czytelnika, wręczając jednocześnie pamiątkowy dyplom, „prośbę książki" i zakładki.

Mamy nadzieję, że nowi czytelnicy biblioteki będą ją chętnie odwiedzać, natomiast wspólne zdjęcie po zakończeniu apelu będzie miłą pamiątką tej uroczystości.

Jadwiga Matoga

Czytaj więcej: Pierwszoklasiści nowymi czytelnikami filii bibliotecznej w Długiem

Jesienny walczyk raz, dwa, trzy

jesienny_walczyk   

Dnia 28 października 2011 r. w Gminnej Bibliotece w Brodach odbyło się spotkanie z Seniorami z cyklu „Jesienna ławeczka" pt. Co to jest poezja? Podczas spotkania mł. bibliotekarz GBP – Beata Matyasik zaprezentowała swój nowy wiersz pt. „Jesień", który zadedykowała wszystkim uczestnikom spotkania.

Czytaj więcej: Jesienny walczyk raz, dwa, trzy

„Dzień Ziemniaka” w Bibliotece w Bieczu

dzie_ziemniaka21 października w Bibliotece w Bieczu po raz pierwszy obchodzono „Dzień Ziemniaka". Podczas tego wyjątkowego spotkania dzieci wysłuchały ciekawostek o historii ziemniaka. Główną atrakcją było wspólne przygotowanie frytek. W oczekiwaniu na ziemniaczany przysmak, dzieci uczestniczyły w zajęciach plastycznych – powstało wiele śmiesznych ludzików i różnorodnych stworków. Na koniec wszyscy degustowali pieczone smakołyki.

Elżbieta Ginibor

Czytaj więcej: „Dzień Ziemniaka” w Bibliotece w Bieczu

Warsztaty komputerowe dla seniorów w Gozdnicy

gozdnicaMiejska Biblioteka Publiczna w Gozdnicy zorganizowała po raz drugi warsztaty komputerowe +Internet dla seniorów. Warsztaty prowadzone są w ramach programu „Akademia Orange dla Bibliotek". Grupa licząca 17 osób prowadzona jest przez instruktora. Seniorzy z dużym zaangażowaniem przyswajają wiedzę i praktyczne umiejętności. Warsztaty spotkały się z dużym zainteresowaniem i będą kontynuowane również w przyszłym roku. W bibliotece trwa Wystawa Emeryci i ich pasje kolekcjonerskie z kolekcji pana Stanisława Żaka.

Czytaj więcej: Warsztaty komputerowe dla seniorów w Gozdnicy

Skomputeryzowana biblioteka

W latach dziewięćdziesiątych XX w. rozpoczął się na dobre proces zastosowania nowoczesnych programów do katalogowania i udostępniania księgozbioru. Jest długotrwały, pracochłonny, jednak nieodzowny, przebiegający w różnych bibliotekach na różnym etapie. Biblioteka Publiczna w Świebodzinie również włączyła się do tego procesu, komputeryzując najpierw w 2008 r. oddział dla dzieci, a następnie wypożyczalnię dla dorosłych. Funkcjonuje tu od 1 września 2011 r. katalog elektroniczny OPAC, który stworzył nową jakość pracy w bibliotece. Dla jednych czytelników był to moment, na który czekali od dawna, i który znali już z wypożyczalni w miejscowym oddziale dla dzieci. Inni, na razie stopniowo przekonują się do nowego systemu.

Czytaj więcej: Skomputeryzowana biblioteka

XIII Lubuski Tydzień Seniora

dzien_seniora14 października 2011 roku w Czytelni Ogólnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żaganiu odbyło się uroczyste spotkanie w ramach obchodów XIII Lubuskiego Tygodnia Seniora. Wizyta Seniorów w Bibliotece została zorganizowana w porozumieniu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Przy słodkim poczęstunku goście z radością przyjęli prezent – niespodziankę, jakim była inscenizacja teatralna przygotowana przez grupę sześciolatków z Przedszkola nr 5 w Żaganiu. Wszystkich zachwyciła żywiołowa i bardzo naturalna gra małych aktorów. Dzieci nagrodzono oklaskami i słodkościami, natomiast panie, które również w tym dniu obchodziły Dzień Nauczyciela, przyjęły wyrazy uznania dla swojej pracy oraz życzenia. Po występach sześciolatków przyszedł czas na prezentację twórczości własnej uczestników uroczystości. Swoją poezję zaprezentowali regionalni poeci. Po imprezie wszyscy rozeszli się zadowoleni i w dobrych nastrojach.

Czytaj więcej: XIII Lubuski Tydzień Seniora

Barbara Gawryluk w Bibliotece w Brodach

spotkanie_z_E.Gawryluk_2

Spotkanie trzecioklasistów w GBP w Brodach z pisarką Barbarą Gawryluk – w ramach Lubuskich spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami

Dnia 27 września 2011 w naszej bibliotece miało miejsce spotkanie autorskie z dziećmi, w czasie którego odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika.
Po ceremonii ślubowania zaproszony gość, Barbara Gawryluk, wręczyła wszystkim dzieciom dyplomy i prezenty. Słodkie upominki rozdał Wójt Gminy Brody – Ryszard Kowalczuk, a książki ofiarowała zaprzyjaźniona Biblioteka z Tuplic.

Czytaj więcej: Barbara Gawryluk w Bibliotece w Brodach

Październik świętem Seniorów w gminie Brody

Gminny_Dzie_Seniora_w_gminie_Brody

     

Gminna Biblioteka Publiczna w Brodach oraz Gminny Ośrodek Pomocy społecznej przygotowały cykl zajęć pt. „Jesienna Ławeczka". Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbyło się dnia 12.X.2011r. w bibliotece. Było to spotkanie Seniorów z Barbarą Meder – Polką mieszkającą od ponad 30 lat w Australii, z zamiłowania podróżniczką, fotografką, autorką książek: Babcia w Afryce i Babcia w pustyni i puszczy.

Czytaj więcej: Październik świętem Seniorów w gminie Brody