Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /libraries/cms/application/cms.php on line 471
Rozmowy - Bibliotekarz Lubuski

Rozmowy

Bez tajemnic – wielkie sprawy małych ludzi

Z Mariuszem Radziszewskim, psychologiem i seksuologiem, rozmawiają Maja Kimnes i Anna Urbaniak.    

Kilka miesięcy temu, jak co dzień wracałam autobusem do domu. Naprzeciwko mnie siedziała starsza kobieta z trzyletnim wnuczkiem. Niby normalna sytuacja, a jednak zapamiętałam ją do dziś. Przyczyną tego był nieustający potok pytań, jakie maluch zadawał babci. Przez całą drogę słyszałam zdania zaczynające się od słowa „dlaczego”. Dlaczego samochód jest zapakowany? Dlaczego ten sznurek wisi? Dlaczego nie mogę wyciągnąć autka z kartonika?…

Czytaj więcej: Bez tajemnic – wielkie sprawy małych ludzi

Przewodnicy w świecie książek i informacji

Z prof. Sławomirem Kuflem, literaturoznawcą i edytorem, rozmawia Joanna Wawryk.

Najnowsze badania czytelnictwa, które opublikowała Biblioteka Narodowa, nie są zbyt optymistyczne. Polacy mało czytają. Wielu deklaruje brak jakiegokolwiek kontaktu z książką. Panie Profesorze, czy z kulturą czytania jest aż tak źle?

Nie tylko Polacy czytają mało. Takie badania przeprowadzane są w całej Europie i wskaźniki okazują się podobne. Jest to związane przynajmniej z dwiema tendencjami. Po pierwsze, młodzież (o tej grupie powiedzmy najpierw) jest bardziej przyzwyczajona do czytelnictwa internetowego, do buszowania w sieci. Czytanie w sposób linkowy (np. hipertekstu) cechuje skrótowość, wybiórczość. To jest inny sposób przyswajania informacji. Z takim czytaniem nie mieliśmy do czynienia nigdy wcześniej, bo przed erą internetu czytano od tzw. deski do deski. Jeśli będziemy badać czytelnictwo, to mamy wyraźny podział. W grupie młodzieży są inne wyniki niż w grupie starszych.

Czytaj więcej: Przewodnicy w świecie książek i informacji

Pisanie dla dzieci to zaszczyt

Z Roksaną Jędrzejewską-Wróbel, autorką książek dla dzieci, rozmawia Elżbieta Wozowczyk-Leszko.

Jako autorka książek dla dzieci sięga Pani po tematy trudne, często kontrowersyjne, dotykające skomplikowanego świata uczuć i emocji. Jednocześnie subtelna narracja, poczucie humoru i bliskie dzieciom postaci sprawiają, że w świecie bohaterów Pani książek czujemy się bezpiecznie. Są też opowieści budzące sporo emocji.
  
Jeśli tak jest, to bardzo się cieszę! Co do emocji, to na pewno budzi je historia O słodkiej królewnie i pięknym księciu wydana przez Media Rodzina. Pisano, że jest to książka o rozwodzie. Brakuje takich książek, więc dobrze, że moja może być pomocna w tej sprawie, ale pisząc ją, nie miałam takiej intencji. Chciałam po prostu napisać książkę o związkach, o miłości, a więc i o rozstaniach.

Czytaj więcej: Pisanie dla dzieci to zaszczyt

W bibliotece przede wszystkim szukam wiedzy

Z dr. Andrzejem Buckiem, dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im C. Norwida w Zielonej Górze, rozmawia Joanna Wawryk.

Jest Pan bibliotekoznawcą, literaturoznawcą, teatrologiem, medioznawcą, wydawcą, nauczycielem akademickim. Która spośród tych wielu płaszczyzn działalności jest Panu najbliższa?

Trudno powiedzieć. W zależności od tego, czym zajmowałem się na poszczególnych etapach życia zawodowego, jedno z tych zainteresowań zwykle przez jakiś czas dominowało nad innymi.

Czytaj więcej: W bibliotece przede wszystkim szukam wiedzy